21. yüzyılda olmamıza rağmen maalesef hala kadınların hangi mesleklere uygun olmadığını tartışıyoruz. Özellikle şu an eğitimini aldığım ve tüm hayatımı üzerine kurmayı planladığım meslek bu tartışmaların tam da ortasında yer alıyor. “Kadından mühendis; mühendisten kadın olur mu?” sorusunu bu yüzyıl da duymaktan ben utanıyorum. Ama toplum bu konuda tartışırken en ufak bir rahatsızlık duymuyor. En kötüsü ise; bu durumun henüz mesleğine karar vermemiş kızlar üzerinde de etkili olması. Onların bu durumu kanıksaması ve meslek seçimlerini çevre baskılarına ya da mesleklerin sözde var olduğu sanılan cinsiyetlerine göre yapmaları beni bu konuda araştırma yapmak ve dünya da başarılı mühendis kadınlar hakkında yazılar hazırlayarak tüm mesleklerde olduğu gibi mühendislikte de cinsiyetin değil zeka ve yeteneğin ön planda olduğunu bu insanlara göstermek zorunda hissettirdi.

Araştırmalarım sonucu bilgilerine ulaşabildiğim ve çok saygı duyduğum bir kadın mühendisten bahsedeceğim bu yazımda. İsmi Marissa Mayer. 30 Mayıs 1975 tarihinde Wisconsin’de doğan Mayer, üniversite eğitimini Standford Üniversitesi’nde tamamlamış. Aynı üniversitede ‘Bilgisayar Bilimi’ dalında master yaparak konusunda uzmanlaşmış. Kendisine 2009 yılında Illinois Institute of Technology tarafından araştırmalarından ötürü fahri doktora ünvanı verilmiş. İş hayatının ilk yıllarında Zürih ve SRI International gibi yerlerde çalışmış olan Mayer;  yüksek lisans eğitimini tamamladıktan sonra 1999’da Google’da çalışmaya başlamış. Google’da çalışmaya başlayan ilk kadın olmasının yanı sıra Google’da işe giren 20. çalışan olmuş. Bu dönemde Google Search, Gmail, Google news ve Google Images gibi projelerinde başında yönetici olarak bulunmuş. Dünyanın en büyük perakende zinciri olan Wal-Mart’ın 16 kişilik yönetim kurulu üyesinden biri olmuş. 2012 yılında 13 yıl çalışmış olduğu Google’dan istifa ederek; Yahoo’nun CEO ‘su olarak yönetim kuruluna girmiş ve halen orada çalışmakta.

Marissa Mayer muhteşem kadın mühendislerden sadece bir tanesi. Sektörün dev şirketlerinde üst düzeyde çalışmayı başarmış olan Mayer için mesleklerin cinsiyetsiz olduğundan ve başkalarının hakkında ne düşündüğü ile ilgilenmediğinden eminim. Henüz çok genç olan yaşına bir çok ödül sığdırmış olması da başarısının bir başka göstergesi. O zaman şimdi söylenecek tek bir şey kaldı.” If she did it, so can you !”

Herkese motivasyonu bol günler dilerim!

Yazar Hakkında

International Antalya University - Electric - Electronic Engineering

İlgili Yazılar

Yorum Yazın