Kadınların sosyal medyadaki gücü küçümsenemeyecek derecede fazla. Hele bir de akıllı telefonları varsa değmeyin keyiflerine. Markaların gözünde kadınların değeri, erkeklerinkinden çok daha yüksek, çünkü internetten en fazla alışverişi yapan yine kadınlar. ‘Finances Online’ ın hazırladığı istatistiklere göre, kadınlar tüm sosyal ağlarda gücünü gösterip ‘Ben burdayım!’ diyor. Haliyle markalar için de bundan daha güzel bir durum olamaz. Çoğu kampanyalarını kadınların etrafında oluşturarak daha fazla alışverişin önünü açıyorlar.

Facebook, Instagram, Twitter, Tumblr, Pinterest gibi daha çok görsel özelliği ile öne çıkmış sosyal ağların hepsinde çevrimiçi kadın kullanıcı erkeklerden fazla, sadece LinkedIn ‘de erkeklerin daha fazla olduklarını görebiliyoruz. Bu da iş çevrelerinde kadınların daha az sosyal olduklarını gösteriyor. Bununla birlikte, Kadınlar bir günün %30 ‘unu sosyal medyaya ayırırken, erkeklerde bu oran %26 olarak belirleniyor.

Pazarlamacılar İçin Kadının Rolü

Peki pazarlamacılar için kadının sosyal medyadaki gücü neden bu kadar önemli? Nedeni çok açık; onlar her yerdeler ve markalarının en büyük destekçisi yine kadınlar. Siz hiç eline akıllı telefonunu alıp da Instagram’da butiklere göz atmayan, Facebook’ta alışveriş sayfalarının gönderilerini paylaşmayan, Twitter’da moda hesaplarının kampanyalarını takip etmeyen kadın gördünüz mü? Bu olasılık gerçekten çok düşük. :) 

Bu yüzden markalar sosyal medya stratejilerini geliştirirken, kadınların daha fazla etkileşim içerisinde olduğunu unutmamalı. Verilen bu ilginç istatistikler kadınların sosyal medyayı nasıl kullandığını gayet net bir şekilde açıklıyor.

kadınlarlider

Yazar Hakkında

Süleyman Demirel Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği 3. sınıf öğrencisi, 2013'den beri Dijital Pazarlama hakkında araştırıp, bir proje içerisinde çalışan ve kariyerini İş Zekası Uzmanı olarak planlayan bir Ege'li :)

İlgili Yazılar

Yorum Yazın