İsmini çok duyduğum, pazarlama derslerinden aşina olduğum ancak hiç yakından tanıma fırsatı yakalayamadığım Unilever, bugünden itibaren takip listeme eklenen şirketlerden birisi, net söylüyorum. Güzel bir sofra eşliğinde, bilmem bahsetmeme gerek var mı:), kendimi tedarik zincirinden sorumlu başkan yardımcısı, Unilever NAMET RUB: North Africa Middle East Turkey Russia Ukranie Belarus ,Unilever Türkiye Yönetim Kurulu Üyesi olan Nihal TEMUR’ın yanında buldum. Nihal Hanım’ın güler yüzü ve sempatik tavırları, sıcak ve samimi bir ortamın oluşmasında en büyük etkendi diyebilirim.

Unilever’de iş güvenliği ile ilgili işlerin ne şekilde yürütüldüğünü dinledikten sonra Nihal Hanım, Unilever’i daha detaylı anlatmaya başladı. Öğrendik ki; Unilever, çok uluslu bir şirket olmakla beraber dört kategori bazında çalışmakta. Bunlar; gıda, kişisel bakım, çay ve dondurma grubu. Ayrıca, işletme amaç odaklı anlayışı benimsemekte. Unilever’in vizyonu; işletmeyi büyütmeyi, sağlık ve konforu iyileştirmeyi, geçim kaynaklarını geliştirmeyi ( özellikle en sevdiğim madde: Kadınlara Fırsat Sunma ) ve çevresel etkiyi azaltmayı kapsıyor. İş modelinin odağını ise “Unilever Sürdürülebilir Yaşam Planı(USLP)” oluşturuyor. Aslında en çok ihtiyaç duyulan ve önemli bir kısmı kapsayan, sürdürülebilirlik konusunu bu derece ilk sıralara taşımaları, bizler için çok umut verici görünüyor.

En çok ilgimi çeken ise Unilever logosu oldu. Unilever, sürdürülebilir yaşamı yaygınlaştırma konusunda kararlı olduğundan logosu da bu kararlılığı görsel bir şekilde sergilemekte. Her bir simge temelde zengin bir anlama sahip ve sürdürülebilir yaşamı yaygınlaştırma konusundaki çabaların bir yönünü temsil ediyor.

Peki şirket, Türkiye içerisinde ne şekilde ilerliyor? Şöyle ki, ülkemizde 1930’lu yıllarda VIM üretimi ile Unilever süreci başlamış. Şu anda ise Türkiye’de 8 Unilever fabrikası ve 5.000’i aşkın çalışanı mevcut. Çorlu, Tuzla, Gebze, Konya ve Rize’de fabrikaları yer almakta. Aramızda kalsın ama Gebze’deki fabrikası taşınmak üzereymiş. Gebze’de yaşayan biri olarak üzülmedim değil.

Bu kısıtlı süre zarfında, tedarik zincirinden tutun da işletme yapısına kadar alınması gereken bütün bilgileri aldık Nihal Hanım’dan. Daha sonrasında sorulu cevaplı sohbetimizle devam ettik. Bir kadın olarak pozitifliğinden ve başarılarından etkilenmemek elde değildi. Son olarak şirket gezisi ile noktaladık etkinliğimizi. Şirket içerisindeki çalışan tutumları, Unilever logosunun farklı dizaynlarla işletmeyi göz alıcı şekilde çevrelemesi, motive edici çalışma koşulları ve daha sayamadığım, göremediğim niceleri herkesi büyüsü altına aldı mı bilmiyorum ama beni fazlasıyla cezbetti.

Unilever şirketine girmeden önceki düşüncemle girdikten sonrası arasında pek bir fark yok çünkü beklentilerim tabi ki yüksekti ve karşılık buldu. Umarım sizinde yolunuz Unilever yolcuğuna düşer ve hayallerinize güzel adımlarınızla başlarsınız.

 

Yazar Hakkında

Büşra Tonyalı

05.03.95 Zile'de doğdu. Gebze Teknik Üniversitesi İşletme Bölümü öğrencisi. Üniversite Öğrenci Konseyi İşletme Bölümü Temsilcisi ve Yönetim Kurulu Genel Sekreter'i. TurkishWIN- CampusWIN Programının kampüs lideri. Türkiye İhracatçılar Meclisi İnovaTİM Projesinin üniversite temsilcisi. Unilever -Campus Squad Programı Lideri. Tübitak - Satın Alma Birimi'nde stajını tamamladı. Toplum Gönüllüleri Vakfı ve Lösev üyesi. Gönüllülük esaslı faaliyet gösteren yapıların içinde bulunmak tam ona göre. GTÜ Women In Busıness Clup kurucusu. Çeşitli kulüplerde hala aktif. İşte, evde, okulda her yerde mutlu olmak tek gayesi. Ve tatlı anılar biriktirmekten çok hoşlanır. Fotoğraf çekmek ve sosyal medyayı aktif kullanmak en büyük hobileri arasında . Sıkı bir TED takipçisi.

İlgili Yazılar

Yorum Yazın