182_456322Her canlı, dünyaya gözlerini bambaşka yerlerde açar ve çok farklı hayatlara dokunur. Görmeye başladığımız andan itibaren insan, çevresini anlamlandırmaya çalışarak bir birey halini alır. Bu bağlamda içinde bulunduğumuz çevre de bizimle birlikte şekillenir. (Gözlerimizle gördüğümüz ilk şey her ne ise herhalde bizleri oldukça ürkütmüştür  )
Bugün sizlere benim gözlerimi açtığım ilk yer olan güzel şehrim Kayseri’den bahsetmek istiyorum. İnsanlarının cimri olduğu ve her yerin pastırma koktuğu algısının dışında pek kimsenin Kayseri ile ilgili yeterince bilgiye sahip olmadığını varsayarak yazıma başlıyorum. Her ne kadar bunların bir şehir efsanesi olduğunu söylemek istesem de tutumlu bir kesimin varlığı yadsınamaz  Kayseri’ye coğrafi olarak bakacak olursak, Türkiye’nin en düzenli şehirlerinden biri olduğunu söyleyebiliriz. Şehrin planlaması, ilk kurulmaya başladığı yıllardan itibaren tam bir kare şeklindedir ve tüm sokaklar birbiriyle bağlantılıdır. Yolları da oldukça geniş olmakla birlikte her adımda sizleri karşılayan tarihi eserlerle karşılaşmanız mümkündür. Her mevsim, ayrı bir güzelliğe sahip olmasının yanında kış geldiğinde bambaşka bir görkeme bürünen şehirde Koşun Kar Yağıyor! naralarını duymanız kuvvetle muhtemel. :) 

Kar Mı O?
Yılın ilk karıyla yüzlerde oluşan gülümseme, yeni bir dönemin başlangıcını her anlamda hissettiriyor. Her şehirde farklı algılanan kar; bir Kayserili için Erciyes’ tir, sıcak çaydır, sucuk-ekmektir. İlk kar tanesinin düşüşü, ertesi sabah bembeyaz bir örtüye uyanılacağının habercisidir. Şehrin her noktasından görülen Erciyes Dağı gelinliğini giymiş, tüm ihtişamıyla eşsiz bir duruş sergilemektedir.images

Merkeze inildiğinde ise hayat koşuşturmasının yanında meydanda  hummalı bir çalışma vardır her zaman. Şehri kaplayan kar her yıl özenle işlenerek şekillendirilir ve devasa kardan bir heykel olarak bizleri selamlar. Her sabah bizleri işe, okula ve eve uğurlayan bu heykelcik havaların ısınmasıyla yavaş yavaş eriyerek gözden kaybolur.

Kış Sporları İşin Neresinde?erciyes-kis-sezonu

Bu kadar kardan bahsedip de kış sporlarına değinmezsek olmaz tabii ki. Türkiye’de kış sporu dendiği zaman akla ilk gelenlerden biri elbetteki ki kayaktır. Erciyes Dağı ise kayak sporu için biçilmiş kaftandır diyebiliriz. :) Kış sporları için kurulmuş tesislerin yanında sunulan teleferik hizmetiyle tüm şehri semadan izleme imkanı bulabilirsiniz. Bu noktada değinmeden geçemeyeceğim bir nokta var. Kayak yaparken lütfen dikkat edin çünkü önünüze naylon poşetli amcalar ve teyzeler çıkabilir :) Gerçi bu, sadece kayak merkezi için geçerli bir kural değil şehrin birçok yerinde de doyasıya kışı yaşayan insanlara rastlamak mümkün. kartopu_savasi_karakolda_bitti13866618090_h1104094

Yine bir başka spor türü olarak –gerçi çok spor olarak algılanmasa da bizce zirvede yerini alması gerekiyor- kar topu.  Hali hazırda dört üniversitenin bulunduğu bir şehir olur da gelenekselleşmiş bir kartopu festivali olmaz mı ? Her yılın belli bir gününde belli bir yerde örgütlenen üniversite öğrencileri güçsüz olanın karla kaplandığı haşin bir savaşa girişirler. Savaş sonunda kocaman gülümseyen yüzlerle evlerine dönen insanlar bir sonra ki yılı iple çeker.

Kış Biterken 

Her güzel şeyin bir sonu olduğu gibi kış mevsimi de sanıldığı kadar uzun sürmüyor. İlkbaharın gelmesiyle birlikte yepyeni bir Kayseri ile karşılaşır insanlar.437e03c3e9e397e09fb966f0e60a9dc5 Baharla birlikte yeşeren doğanın ortasında karla kaplı bir Erciyes vardır artık. – Erciyes Dağı’nda kar, yaz mevsiminin ortalarına kadar erimez- Görsel anlamda insanlara tam bir şölen sunan doğa, piknik yapma vaktinin geldiğini tüm tatlılığıyla bizlere bildirir. :) Bu mevsimde yaylalara doluşan insanların yanı sıra eline kabı kacağı alıp kar toplamaya giden insanlarla canlanır, şenlenir şehir. Kar toplamaya gidiyoruz dediysek de öyle her kar da toplanmaz bunun da bir usulü vardır; öncelikle dağda çıkılabilen en yüksek noktaya çıkmalısın ki el değmemiş olsun. ikinci olarak ise kar birikintisinin tam ortasını çıkarmalısınız, üstünden alırsanız yine pis olabilir çok derinden alırsanız da çamurlu olabilir . Tüm bu çıkarma işlemini başarıyla yaptıysanız tebrikler artık hem yemek hem de eritip içmek için elinde yeterince kar vardır :) 1aaa.jpg92701357601aaaAdana’ da yapılan ‘bicibici’ nin aksine biz burda karı pekmezle karıştırıp yiyoruz denemediyseniz, denemenizi tavsiye ederim.

Aslında Kayseri’de kışla ilgili olarak aslında anlatılacak o kadar şey var ki; en iyisi gelip yerinde görmek sevgili arkadaşlar. Ben elimden geldiğince aktarmaya çalıştım umarım Kayseri’ye yönelik bakış açınızı olumlu yönde değiştirebilmişimdir. :)

Yazar Hakkında

İlgili Yazılar

Yorum Yazın