Evet biraz önce bir karar verdin. Bu yazıyı okumak ya da okumamak. Öyle sanıyorum ki 2 -3 saniyede aldın bu kararı.  Kaldı ki tüm seçimlerimiz bunun kadar kolay olmuyor değil mi? Seçenekler… Şanslıyız evet. Seçim yapma şansımızın olması büyük bir lütuf ancak bizi içinden çıkılmaz hallere  düşürmüyor değil. Three colorful arrow signs reading Which Way to Go?unnamed (1) Peki neden? Karar almak neden bu denli zor olmaya başladı?  Sezgi ve hislerinizi önemsememek, özgüven eksikliği, ön yargılar,  başkalarının bilgisine fazla önem vermek, gerçeklerden çok görmek istediklerinize odaklanmak gibi nedenlerin yanı sıra insan beynini ve psikolojisini kullanan bazı pazarlama stratejileri de işin içinde.

Türk toplumunun kültürel yapısı şartlara ve kişilere göre karar almak yani pragmatik davranıp  söz gelimi nabza göre şerbet vermeye çok yatkın bir yapıdaymış, bu da işleri içinden çıkılmaz hale getiren ve  sağlıklı kararlar almayı engelleyen diğer nedenlerden biri.  Tehlike ve stres durumunda beyin düşünmez, stratejisi “mücadele et, gerekirse kaç” olur.  Yani ani kararlar almaktan kaçınmakta fayda var.

Neden karar alamadığımıza dair biraz fikir edindiysek bu işi nasıl başaracağınıza dair küçük bir not:

“İlham al, küçük hedef koy büyük düşün!”

Bunlar kendimizi tanımak ve özgüven açısından önemli.Gelelim adım adım karar verme metoduna.

Kağıdın kalemin hazır olsun!

Öyle kuru kuru düşünüp uykusuz kalmakla olmaz, yazacaksın!

Tanımla, bilgi topla, analiz et, esas nedeni bul, alternatif üret, sonuçları tahmin et, seç, uygula değerlendir.

-Karar gerçekten senin kararın mı?

-Karar senin için neden önemli?

-Bu karardan kimler etkilenecek?

Ürettiğiniz alternatiflerin sonuçlarını tek tek hayal et.

Hayalinin gerçekçiliğini sorgula, seçeneğin ve sonucunun seni mutlu etme ölçüsünü değerlendir ve uygulamaya geç. Cesur ol, hiçbir karar sıfır riskli değildir.

Her ne kadar bazı insanlar kararlarında duygularının etkisinin olmadığını, düşünerek kararlarını verdiklerini söyleseler de araştırmalar gösterdi ki duygusuz alınmış bir karar yoktur.

Hislerine ve sezgilerine önem ver!

Ve karar vermeden önce şöyle güzel bir UYU.

 

İşte size bir karar verme testi.

http://www.mindtools.com/pages/article/newTED_79.htm

 

+ De Bono’nun altı şapkasını da göz ardı etmeyin derim.

Beyaz şapka (Boş sayfa): Tarafsız şapkadır. Görüşülen konu ile ilgili net bilgi ve raporlar ortaya koyar.(objektif)

Kırmızı şapka (Ateş): Duygusal şapkadır. Görüşülen konu ile ilgili olarak, kişilere hiçbir dayanağı olmadan, sezgi, fikir ve duygularını söyleme fırsatı verir.(sübjektif)

Sarı şapka (Güneş): İyimser şapkadır. O işin avantajları ortaya konulur. Övgü, olumlu görüşler söylenir.(objektif)

Siyah şapka (Yargıç cübbesi): Kötümser şapkadır. Eleştiri, olumsuz görüşler ile görüşülen konunun riskleri, gelecekte doğuracağı problemler ortaya çıkar. modus tollens (objektif)

Yeşil şapka (Bitki): Yenilikçi şapkadır. Konuyla ilgili alternatifler ve yeni yaklaşımlar araştırılır. ‘her şey uyar’ (spekülatif)

Mavi şapka (Gökyüzü): Serinkanlı şapkadır. Düşünce sistematize edilir. “Büyük Resim,” “İdareci şapka,” “Meta şapka,” “düşünmenin düşünülmesi”, tüm süreci (gözden geçirme)

 

Yazar Hakkında

CampusWin Hayata dair

İlgili Yazılar

Yorum Yazın