Kariyer yapmak, plazada çalışmak, staj yapmak, topuklu ayakkabı/takım elbise giymek, iş yerindeki insanlarla iyi anlaşmak, ama aynı zamanda rekabette olduğunu unutmamak bir yandan da işini iyi yapmak ve doğru ilişkiler kurmak. Şu sıra birçok üniversite öğrencisi gibi bu tarz problemlerle boğuşuyorum. Bir yandan kendimi ait hissettiğim branşı bulmak için uğraşırken bir yandan da doğru şirketi bulmak için çılgınlar gibi bir arayışa girdim.

images

Hayır, bu kadar zor olduğunu tahmin etmemiştim ve kendinden emin ne istediğini bilen arkadaşlarıma da imrenerek bakıyorum. Sorularım benim için git gide büyürken Turkishwin imdadıma yetişti ve Mentor atamam gerçekleşti; Burcu Yalman! Maili gece almıştım, ama sabah 6 buçuğa kadar mail atmamak için zor dayandım. Cevap geldi ve hayatımdaki en hızlı programlamayı yaparak kendimi Burcu Hanım’ın yanına attım. İlk görüşmede birbirimizi tanıdık; Burcu Hanım’ın yıllarını özel sektörde geçirip sonra Değişim ve Gelişim Koçu olmaya karar vermesi ve şu an insanların hayatlarına dokunuyor olması açıkçası böyle bir örnekten sonra ileriki yıllarda kariyer değişikliği daha az gözümü korkuttu.
Daha sonra bana odaklandık. Benim kişiliğimi oluşturan kelimeleri çıkarttık ve büyük harflerle çıkan ilk şey “MUTLULUK” oldu.

imagesSonrasında enerji, sıfır rekabet, renkler, estetik ve heyecan diye devam etti. Diğer görüşme için çözdüğüm başka bir testte de bunlar kanıtlandıktan sonra Burcu Hanım bana insanlardaki 4 aşamadan oluşan karar alma mekanizmasını anlattı. Bunlar;

  • Kalple karar vermek; empati kurmak, duyguları anlamlandırmak, insan ilişkilerine değer vermek, sevgi, şefkat, dinleyebilmek. Bunlar kalple karar veren insanların karar verme yolları. Aynı zamanda kalple karar vermek dişi enerjinin yüksekliğinin bir göstergesi.
  • Beden ile karar vermek; aksiyon almak, iş bitirici olmak ve sonuç odaklı olmak. Aksiyon almak kesinlikle en önemli noktası çünkü aksiyon almayla başladığımız her şeyi kesinlikle bedensel olarak karar veriyoruz.
  • Zihin ile karar vermek; Veri analizi yapmak, bakış açısının genişliği, sebep sonuç ilişkisi, güçlü mantık ve Sağ-sol beynin bağlantılı olması yani vizyon sahibi olabilmek ve büyük resmi görebilmek.
  • Ruh ile karar vermek; affetmek, kabul etmek, takdir etmek, şükretmek ve insan özündeki özeli görebilmek.

Kariyer seçiminde en önemli noktalardan biri ne ile karar verdiğimize dikkat etmek. Belki sizde benim gibi kalbinizle ve ruhunuzla karar veriyorsunuz ve beden ile zihniniz karar verme konusunda daha geride kalıyordur. O zaman kendinizi standart kalıplara sokmaya çalışmayın ve mutsuz olmayın. Ait olduğunuz yeri bulabilmek için önce kim olduğunuzu bulmalısınız, gerçekten kim olduğunuzdan söz ediyorum olmanız gerekenden ya da sizden beklenilenden değil. Gerçekten ait olduğunuz yer belki bir girişim, bir sanat okulu, bir sivil toplum kuruluşudur belki de gerçekten plazalara aitsinizdir. Belki de pilot olursunuz. Ne olursanız olun, ama istediğiniz kişi olun ve mutlu olduğunuz işi yapın. Ve nerde mutlu olacağınıza karar verene kadar size “Kariyer demek yasak!” çünkü bana da yasak.

1 Yorum

Yorum Yazın