Yaprak Metin’den kariyere başlarken neler yapmamız gerektiğine dair harika tavsiyeler aldık. :)

TurkishWIN’in Campuswinnerlara sağladığı güzel fırsatlardan biri de Yaprak Metin gibi profesyonel ve bizleri güçlendirmeye her zaman açık insanlarla tanışmak. Bugünkü CampusWIN Learning Circle with Yaprak Metin etkinliğimizde kariyere başlarken ne gibi yetkinler gerektiği, nereden başlamamız ve neyi nasıl yapmamız gerektiğine dair birçok şey konuştuk. Yaprak Hanım’ın en önemli tavsiyeleri arasında kendimizi geliştirmek ve fırsatlara açık olmak vardı. benim de her zaman kullandığım ve çok sevdiğim bir söz var: “Yaşadığımız her an önümüzde iki seçenek vardır; gelişime doğru bir adım atmak ya da güvende hissetmek için bir adım geri kalmak”. Değişimle ilgili ilham alıp motive olacağınız konuşmalar için de size sevgili mentörüm Rana Hanım’ın konuşmalarını şiddetle tavsiye ederim.

İlk başta bize okulda aldığımız eğitimlerin bir formasyon olduğu, asla kendimizi bu çerçevede sınırlamamamız gerektiği tavsiyesini verdi. Özellikle İngilizcenin çok iyi bir şekilde geliştirilmesi gerektiğine vurgu yaptı. Eğer fırsatımız olursa yurt dışına gidip bir sene hem dil öğrenip hem çalışmanın İngilizcemizi geliştirirken hayatımızı da tamamen değiştirebileceğini söyledi.

Start-uplarla ilgili bir soruya; start-upların çok heyecan verici olduğunu ama Türkiye’de bu alanın çok kaygan olduğunu belirtti. Yani kuvvetli bir kurumun disiplinini almadan bu start-uplarda yer aldığımızda istediğimiz gibi ilerleyemeyebiliriz. Çok küçük şeylerle çok zaman kaybedebiliriz.
İnsan kaynakları kısmında ise işlerin biraz farklı olduğundan bahsetti. Şirketlerin İK departmanları ile danışmanlık şirketlerinin işleyişiyle ilgili bilgiler aldık. Mesela Ernst&Young’ın İK’sını kesinlikle tavsiye etti. Pepsi ve Coca Cola gibi çok uluslu şirketlerde çalışmanın avantajlarından da konuştuk.
Soruların çoğu başvuru yapıp dönüş alamamakla ilgiliydi ve buna karşın Yaprak Hanım’ın cevapları ve motivasyonu harikaydı.

“Geri dönüş alamadıysan, ne yapacaksın vazgeçip evinin kadını mı olacaksın?” :)

“İstediğiniz sonuca ulaşıncaya kadar vazgeçmeyin.”

“Eğer olumsuz yanıt alıyorsanız tekrar başvurun. Hırslı olduğunuzu ve güçlü yanlarınızı çok iyi belirtin.”

Yaprak Metin’e harika tavsiyeleri için teşekkürler.

Yazar Hakkında

İlgili Yazılar

Yorum Yazın