Kapıdaki güvenliği aşabilirseniz eğer, ki bu oldukça zorlu bir süreç olabilir, karşınıza bambaşka bir şehir çıkıyor. 16.000 çalışanının olduğunu göz önünde bulundurursak, şehir demekle çok da abartmış sayılmam. Fabrika o kadar geniş bir alana yayılmış ki kapıları arasında ring seferleri düzenleniyor.

Hakan Bey bize Vestel hakkında detaylı bilgi verdi. Öğrendik ki; Vestel, Zorlu Holding  bünyesindeki  şirketlerden yalnızca biri. Zorlu holding; tekstil, enerji, gayrimenkul, maden ve metalürji ve daha birçok faaliyet alanına sahiptir .

Merkez binaya girdiğinizde müşteri hizmetlerinin o sıcacık çalışma ortamını hissediyorsunuz hemen. Biraz daha ilerlediğinizde kendine hayran bırakan ödüller karşılıyor sizi. Vestel  binalarında gururla sergilenen bu ödüllerin her birinin birbirinden özel başarı hikayesi olduğunu öğreniyoruz. Ödüllerin arkasındaki kapıyı araladığınızda sizi hem oldukça şaşırtan hem de kendine hayran bırakan bir ekip karşılıyor. Burası herhangi bir sorunda aradığımız call-center. Bu bölüme oldukça önem veriliyor. Her bir çalışanın karşısında ayna var. Evet! Ben de ilk gördüğümde hayret etmiştim ancak bu uygulamayla çalışanların gülümseyerek aynadan kendilerini gördüklerinde mutlu hissetmeleri amaçlanmış. Vestel, 3 yıldız alan call-center çalışanlarına kısa film çekiyor. İzleme şansı bulduğum bu filmde, tanımadığımız insanların hayatlarına yaptığımız o küçük dokunuşlarla hayatlarında ne kadar büyük etkiler yaratabildiğimizi gördüm.

Çıkacaksan en yükseğe çık, yapacaksan en iyisini yap, gideceksen en uzağa git, olacaksan en güçlü ol!

High End  fabrikasında ise televizyonlar üretiliyor ancak sanıldığının aksine sadece Vestel Televizyonlar değil LG ve Samsung haricindeki bütün televizyonlar bu fabrikadan çıkmaktaymış. Duvara asılı ana kart ve güç kartının tamamen Türk mühendisleri tarafından tasarlanmış olması benim gibi mühendis adayı biri için hem gururlandırıcı  hem de şevk verici oldu. 1.6 saniyede bir televizyonun üretildiği bu fabrikada en az hız kadar önemli bir diğer şey var ki, o da iş güvenliği .Her gün ekip liderlerinin 15 dakikalık toplantılarla bunun kritiğini yapması beni çok memnun etti.

Yarın daha da aydınlatacaksak etrafımızı bugün güneş olmayı hayal ettiğimizden!

Hakan Bey ve Ceren Hanım’ın sorularımıza verdiği cevaplarda bir kere daha çalışmanın erdemini gördük. Şirketten, çalışanlarına, disiplinine ve her an seni motive eden koşullarına hayran kalarak ayrıldım. Yerli bir markanın bu başarısı beni çok gururlandırdı.

 

 

Ayça Sürmen

Yazar Hakkında

Konuk yazarlardan ilham, fırsat ve yeni fikirlerle dolu paylaşımlar!

İlgili Yazılar

Yorum Yazın