Yıl neredeyse sona ererken kendinizi nasıl hissediyorsunuz? Heyecanlı, bunalmış, kayıtsız? Yılın son günlerinin telaşına ve yıl bitmeden yarım kalan işleri bitirme çılgınlığına rağmen yeni yılı yeni hedeflere ulaşma azmi, büyük hayaller kurabilme gücü ve sakinlik hissiyle kutlayabileceğinize inanıyorum.

YENI YILA HAZIRLANMANIN 10 YOLU

2017’yi heyecanlı, dolu dolu ve olabildiğinde eğlenerek geçirilecek bir yıl olarak planlamak bile  heyecanlanmak için yeterli. 2017’ye bomba gibi girip tüm yılı hayal kırıklığı yaşamadan tamamlamanın sırrı  yılınbaşında hayatımızda küçük değişiklikler yapıp herşeyi sıfırlayıp deşarj olmak. Yeni yıla enerjik ve yenilenmiş bir başlangıç yapmak için 10 öneri sizi bekliyor.

1.Nelerden kurtulmak istediğinize karar verin

 Sorumluluklarınız, alışkanlıklarınız hatta özel ilişkilerinizi gözden geçirin. Hangileri size keyiften çok stres veriyor? Kendiniz için yapabileceğiniz en önemli şey yeni yılda size stres veren bu fazlalıklardan kurtulmak.

2. Gelen kutunuzu düzenleyin

Yarım saatinizi mail kutunuzu açarak gereksiz olduğu halde  yıllardır silinmeyi bekleyen maillerinizi silmeye ayırın. Geri kalan mailleri folderlara ayırarak daha düzenli ve okuması kolay bir gelen kutusuna sahip olun. Böylece önemli mailleri gözden kaçırmayacak ve 2017’de kötü sürprizlerle karşılaşmayacaksınız.

3. Mutfağınızı daha sağlıklı bir yer haline getirin

2017’ye daha sağlıklı başlayıp tüm yıl öyle devam etmek istiyorsanız yeni yıl gelmeden buzdolabınızdaki ve mutfağınızdaki  aburcuburlardan kurtulun. Hafif yemekler ve kuruyemişler aburcuburların yerini alabilecek ve sizi daha zinde hissettirecek daha sağlıklı opsiyonlar olabilir.

4.Başarılarınızı hatırlayın

2016’daki başarılarınzı ve kendinizle gurur duyduğunuz anları düşünün. Hatta tek cümlelik günlük tutmak, küçük şeyleri ve büyük yaşam olaylarınızı hatırlamanıza yardımcı olur. Böylece yıl boyu başardıklarınızı görüp yeni hedefleriniz için motive olabilirsiniz.

5. Kendinize aylık hedefler koyun

Yılın ilk günlerinde vereceğiniz uzun vadeli kararlar yerine bu sene karar ve isteklerinizi her ay yeniden belirleyin ve kendinize bir ay süre tanıyın. Böylece uygulama esnasında süreniz belirli olduğu için daha ciddi olacaksınız ve kararları uygulama sürecinizi daha yakından kontrol edebileceksiniz.

6.Günlük rutininizi hafifleştirin

Hepimiz günlük koşturmanın içinde kendimize vakit ayıramıyor, günlerin nasıl geçtiğini anlamıyoruz. Peki, günlerimizi biraz daha kolay ve hafif hale nasıl getirebiliriz? Planlara ve ajandalara bağlılıkla anlık yaşamak arasında bir denge kurmak önemli. Hayat ajandalardaki yapraklardan ibaret değil. Bu sene kendinize ajandasız yaşadığınız günler hediye edin. Böylelikle kendinizde çalışmak için daha çok motivasyon bulacaksınız.

7. Nelere zaman ayıracağınıza karar verin

Hayatınızda hangi insanlara, hangi aktivite ve sorumluluklara öncelik vereceğinize karar verin ve her gün nasıl hissetmek istediğinizi düşünün. (enerjik, sakin, mutlu…)  Öncelikleriniz, sorumluluklarınız veya diğer vakit ayırdığınız şeyler o gün nasıl hissetmek istediğinizle örtüşmüyorsa yapmayın ya da doğru zamanı bekleyin.

8. Hayattaki değerlerinizi yeniden belirleyin

Bizi biz yapan değerler, hayatta aldığımız her kararın altında yatan, onları şekillendiren unsurlardır. Kendimizi daha iyi tanımak,  bizim için en önemli değerleri belirlemek, karar alma aşamasını kolaylaştıracak ve bizi daha mutlu edecek kararlar almamıza yardımcı olacaktır.

9. Daha önce hiç gitmediğiniz bir seyahat  rotası seçin

Sürekli aynı ülke ya da şehire gitmektense bu sene rotanızı hiç görmediğiniz yerlere çevirin. Yeni şehirler, yeni ülkeler, yeni kültürlerle tanışın.

10. Yılın kelimesini seçin

Yeni bir yıla başlarken bu yıldan beklentilerinizi gözden geçirin. Nasıl hissetmek istiyorsunuz? Neleri başarmak istiyorsunuz? Kendinizi yıl sonunda nerede görüyorsunuz? Geçen yılın eleştirisini yapın. Neleri yanlış yaptınız ve tekrarlamak istemiyorsunuz. Ve tüm bunlar ışığında  2017’nin kelimesini seçin. Benim 2017 kelimem “umut”. Çünkü 2017’nin umut ettiğim ve hayalini kurduğum şeylerin gerçek olmaya başlayacağı bir yıl olacağına inanıyorum.

Herkese hedeflerine ulaşabildiği, en önemlisi mutlu hissedeceği bir yıl diliyorum! :)

Yazar Hakkında

İlgili Yazılar

Yorum Yazın