Dövmeler vücudumuzda hayatımızın sonuna kadar taşımak istediğimiz izlerdir, bizden daha çok bizi yansıtırlar. Yıldızlarla arkadaş olanlar astronomik dövmeleri, doğayla arkadaş olanlar kuşları, çiçekleri, kendi felsefesiyle arkadaş olanlar sevdikleri sözleri vücutlarına kazıtırlar. Hadi o zaman bir oyun oynayalım. Şuan dövme yaptıracaksınız ve dövmeciniz doğaçlama çalışacağı için en güncel üç kelimenizi soruyor. Benimki aile, kariyer, özgürlük. Durun bir dakika, benziyoruz değil mi? Sizin de güncel üç kelimenizden birinin kariyer olduğunu duyar gibiyim. Kariyer, herkesin uzandıkça uzağa kaçacağını düşündü şey. “Yola nereden çıkacağımı bulabilirsem adım adım ilerlerim.” Dediğimiz ama başlangıcı bulamamıza bizden bağımsız bahaneler ürettiğimiz büyük sevgilimiz. Peki, soruyu değiştiriyorum: Hepimiz aynı kelimeyi söyledik diye dövmelerimiz aynı mı olacak? Tabi ki hayır. Kombinasyonlarımız, önceliklerimiz, en önemlisi karakterlerimiz farklı. Biri için staj yaparak öğrenmek doğru yol iken başkası için böyle olmayabilir. Kariyerine hangi yoldan gideceğine karar vermek için bazılarımızın bildiği her şeyi unutması gerekirken bazılarımızın da bildiğini sandığından daha çok öğrenmesi gerekebilir. Eğer hepimiz aynı dövmeyi yaptırsaydık, bir fabrikanın seri üretip damgaladığı ürünlerden farkımız olmazdı ki bu gerçekten çok komik olurdu. Yaşadıklarımız, karakterlerimiz, yeteneklerimiz birbirinden çok farklı. Bu nedenle aynı sırada oturan iki öğrencinin bile gidecekleri kariyer yollarının haritası birbirinden çok farklı olacaktır, varacakları nokta aynı olsa bile.
Lafa gelince herkes eğitmen buna emin olabilirsiniz. Ahkam kesmek çok kolay, çünkü söyledikleri yoldan gidip başarısız olursanız zararınızı onlar karşılamayacaklar. İzleyeceğim yollar konusunda konuşan insanların aldıkları ve verdikleri eğitimlere ve bunların sonuçlarına bakmayı öğrendim. İkinci kitabım için özellikle menajerlik ve PR çalışmasına ihtiyaç duyduğum şu günlerde yolculuğuna tam anlamıyla başlamak istediğim kariyerimin amacının ve şartlarının kimseninkine benzemediğini fark ettim, bunu genel anlamda kariyer planlaması olarak düşündüm. Danışmanlık veren kuruluşlara baktım ve içlerinden birini sizinle de paylaşmak istedim. Ayrıca kurucusu ile de ufak bir röportaj yaptık.

PfC Kariyer Merkezi.

PfC Kariyer Merkezi’nin kurucusu Hakan Fatih Büyükadalı’yı Linkedin aracılığı ile tanıma fırsatı buldum. Her ne kadar iş ağı amacıyla kullanılması gereken bir sosyal medya platformu olsa da kişisel fotoğraflarını paylaşıp instagram niyetine, atarlı sözler yazıp facebook niyetine kullananlar oldukça fazla. Bu nedenle ağıma ekleyeceğim kişileri özenle seçiyorum. Fatih Bey’in kariyerle ilgili yaptığı paylaşımlar çok dikkatimi çekti. Nasıl vücudumuzda çirkin bir dövme taşımak istemiyorsak hayatımızda da kötü bir kariyer izinin kalmasını istemeyiz değil mi? Bu nedenle LinkedInden bol bol ilham almaya çalışırım. Fatih Bey’in paylaşımları de deneyimlerini aktaran paylaşımlardan. Zaten profiline baktığım zaman da kariyer danışmanı olması beni hiç şaşırtmadı.

1-Nedir?
PfC Kariyer Merkezi kariyer seçme ve planlama, yaratıcı iş arama, hepimizin birebir uğraştığı Cv hazırlama becerileri, iş mülakatı becerileri, temel kariyer başarısı becerilerinin geliştirilmesi alanlarında hizmet veren bir kuruluştur. Spesifik kariyer problemlerine çözümler üretmenin yanında aslında ve daha önemlisi kişilere kariyer yönetimi becerilerini kazandırmayı  hedefleyen PfC’nin hedef kitlesi; meslek seçimi ve kariyer planlaması yapmak isteyen 15 yaşından büyük lise öğrencileri, üniversite öğrencileri, üniversite mezunları, iş arayanlar, kariyer değişikliği yapmayı düşünen aktif çalışanlar, hangi pozisyonlara daha uygun olduğunu keşfetmek isteyen çalışanlar ve yöneticiler, hayallerindeki işe daha kısa sürelerde kavuşmak isteyen üniversite öğrencileri, mezunlar ve iş arayanlar ( Evet, burada bize sesleniyorlar.), deneyimli çalışanlar, liderlik becerilerini geliştirmek isteyen yöneticiler, performanslarını artırmak isteyen şirketler.
Özellikle 15 yaşından büyük lise öğrencileri kısmına dikkat çekmek istiyorum ve sonuna bir keşke ekliyorum. Böyle bir planlama sürecinden geçseydik belki birçoğumuz daha rahat ortamlarda daha iyi koşullarla kariyerimize koşuyor olurduk.

2- Hizmetler
Ekran Görüntüsü (15)Meslek/ Kariyer Seçme ve Planlama

Güvenilir ve geçerli kariyer envanterleri ve uzman kariyer danışmanları ile planlamanızı yaparken alacağınız eğitimlerle meslek/ kariyer seçimi ve planlamasının kritik unsurlarını öğreniyorsunuz. Ayrıca seminerler ile temel esaslar hakkında genel bilgilere de erişebilirsiniz.
Şahsi düşüncem olarak lisedeyken bu eğitimin sağlanmadığı için şuan üniversiteler ne yapacağını, nasıl oraya geldiğini bilmeyen ve aslında meslekleri için hiç uygun olmadığını bir süre sonra fark eden insanlarla dolu. Okullarda ayda bir tek saatlik derste anlatılan ( eğer şanslıysanız ayda bir) sınav kaygısı yönetimi, test çözme teknikleri, tercih ipuçları gibi basmakalıp verilen bilgiler yerine kişiye ya da benzer tabanlı oluşturulmuş az kişili gruplara verilecek danışmanlık eğitimi olsaydı o öğrencilerde sınav kaygısı da olmazdı, tercih kaygısı da. Ne yapacağını bilen insanda zaten kaygı olmaz. Evet, sanırım son cümle özetledi.

Ekran Görüntüsü (6)Yaratıcı İş Arama Becerileri
İşte önemli noktalardan bir diğeri. Doğru yerde aradığını bulmakla yanlış yerde aramaya çalışmak hiç aynı olur mu? Yemek kaşığını yatak odasında aramayı kim ister ki? İnsanlar böyle doğru iş aramayı nereden öğrendi?
Bunun eğitimi de üniversitelerde verilmeli diye düşünüyorum. Gazeteci olmak isteyen birinin dergide işe başlaması çok hazin olur üstelik ikisi de medya sektörü olmasına rağmen. Finansal raporlama alanında kariyer yapmak isteyen birinin Cv’sini  üretim analizi departmanına yönelik hazırladığını düşünün. Değerlendirme sürecine bile alınmayacaktır çünkü finansal raporlama alanında işverenin gözünde niteliksiz konumundadır. Bu nedenle PfC, yaratıcı iş arama- etkili Cv hazırlama ve mülakat becerilerini geliştirmeye yönelik grup eğitimleri veriyor.

Ekran Görüntüsü (7)Kariyer Geliştirme Hizmetleri
PfC, hayatımızın temelinde yer alan ve kariyer yolculuğumuz sırasında da göz ardı edemediğimiz Duygusal Zekayı temel alarak kritik kariyer yetkinlikleri eğitimleri veriyor. Araştırmamın bu kısmında derin bir “oh” çekiyorum. Çünkü mantıksal zekayı dilinden düşürmeyen ve bunun ayrılmazları olan ruhsal ve duygusal zekayı bir kenara atan toplumlar beni daraltıyor, oksijenimi çekiyor. Yıllarca kalple beyini savaştırdık. Biri haklıyken diğer hep haksız olmak zorundaydı. Peki, kim kazandı? İkisi de kazanamadı. Bir bütünlüğün içinde olan kavramları zıt kutuplara çekme isteğimizi anlamıyorum. İkisi de vücudun parçası ve ikisi ortak çalışmalı. Zeka çeşitlerinin bu siteminden kariyeri yönlendireni baz alarak yola devam etmek çok zekice. PfC kariyer koçluğu ile liderlik gelişimi, takım çalışması, iletişim, çatışma yönetimi, müşteri odaklılık, kişiler arası beceriler, kariyer gelişimi alanlarında hizmet veriyor.

Ekran Görüntüsü (8)Ölçme ve Değerlendirme Hizmetleri
İçerikleri derin düşünülerek oluşturulmuş envanter ve testlerin kısa bilgilerini verip detayına ulaşacağınız internet sitesini yazının sonunda not olarak bırakacağım. 15FQ+ Kişilik Envanteri, Adapt-g Genel Muhakeme Testi, 360 Derece Değerlendirme Sistemi, Teknik Test Bataryası, OIP+ Mesleki İlgi Envanteri, CRTBi Yönetsel Seviye Kritik Muhakeme Testi çeşitleri ile yelpazesi geniş olan alanda belki de karar verme ve plan aşamasını hızlandırmak için anahtar bulabilirsiniz. Kendimi tanıyamıyorum derdine son vermişler. Hangisini yaptıracağıma karar veremedim. Sizce?

 

Fatih-Büyükadalı-500x340Tüm bu sistemi kuran ve yöneten birini yakalamışken soru sormasam olmazdı. Sağ olsunlar kendileri de tüm sorularımı yanıtladılar, sistemi ayrıntılarıyla anlattılar. Bakın Hakan Fatih Büyükadalı neler söylüyor? 

Kariyer planlamasındaki en önemli etkenden en son sürece kadar kişinin kendi içinde nasıl bir yolculuğa çıkması gerektiğini kısaca anlatabilir misiniz?

Bu konuda saatlerce konuşabilirim. Çünkü ben kariyer meselesine çok geniş bir perspektifle bakıyorum. Kariyer planlaması ve yaşamın bütünün planlanmasını birbirine denk önemde görüyorum. Bununla birlikte çok kısaca şu şekilde cevap vermeliyim. Kariyer planlaması ve meslek seçimini tetikleyen en birinci unsur tutkularınızı keşfetmek olmalıdır. Bu esasen her insanın doğal olarak yaşadığı bir süreç. “Büyüyünce ne olacaksın?” sorusuna çocukluğunuzdan gençlik yıllarınıza kadar ne kadar büyük bir coşku ile, heyecan ile tutku ile cevap verdiğinizi düşünsenize. Ama maalesef büyüdükçe “hayatın gerçekleri” bir gulyabani gibi karşınıza dikilir. Peki bu tutku ne ola ki? Nasıl keşfedilir? Ne menem bir şeydir? Kariyer söz konusu olduğunda bu tutkuyu keşfetmenin üç adımı var. Birincisi kendinizi tanımak yani kişilik özellikleriniz, yetenekleriniz ve kariyer eğilimleriniz konusunda çok güçlü bir farkındalık geliştirmek. İkincisi mümkün olduğu kadar çok meslek/kariyeri tanımak, gerekli yetkinlikleri öğrenmek, ilginizi çekenleri deneyimlemek. Üçüncü olarak bir karar vermek. Kendini tanıyan bir kişi olarak artık hangi mesleğin/kariyer yolunun sizde bir heyecan uyandırdığına dair bir karar. Bu yol akademik literatürde (trait-factor model) kişi ile iş arasında bir uyumu aramak olarak geçiyor. Ben bu heyecan bu tutku olmadan insanların başarılı olabileceklerine inanmıyorum. Her akşam iş çıkışı otobüs duraklarındaki insanların yüzlerine bakın. Ne dediğimi anlayacaksınız. Söylediğim gibi çok anlatacaklarım var ama şimdilik bu kadarla yetinelim.

Kariyer merkezi kurmak sizin de kariyerinizin bir parçası aslında. Böyle bir kararı neyden ilham alarak verdiniz?

İlham ne güzel bir kelime. Aslında cevap bu. İlham geldi. İnsan tutkularını az çok keşfedince ve bir meseleye odaklanınca çok ilham geliyor. Sanki gizli bir el, güçlü bir projektör  ile yolunuzu sürekli aydınlatıyor. “Bak işte buradan!!” diyor. Hiç öyle zor kararlar vermeye gerek kalmıyor. Ben kariyer hayatımda en çok insanlara bir şey anlatmaktan hoşlandım. Bir meseleyi izah etmek, bir sorunu çözmek ya da çözümüne destek vermek. İnsanların yolunu açmak, önünü açmak. Kendimi en mutlu hissettiğim an “Fatih Bey bana basit bir şey anlattınız ama gerçekten hayatımı değiştirdiniz” sözlerini duyduğum andır. Sanki elimde tüm hayalleri gerçek yapan sihirli değnek varmış gibi ya da her yarayı çabucak iyi eden bir  merhem varmış gibi. İşte ben bu kariyer merkezini bu tutkularımı yaşamak için kurdum. En çok da öğrencilerle ve çalışma hayatına yeni başlayan gençlerle birlikte çalışmak istediğim için.

Karar sürecinden sonra nasıl adımlar izlediniz?

Aslında cevap hep yüreğimi dinledim. Hep bir sanatçı gibi hayal gücüme güvendim. Saat saat, rakam rakam planlama yapmaya inanmıyorum. Belki de bu yönümü geliştirmem gerekir. Ama öyle çok rasyonel birisi olmaya çalışsam ben ben olmazdım. Atacağım her adıma kalbimi dinleyerek karar veriyorum. Neyi istiyorsam, neyden hoşlanıyorsam bir sonraki adımım odur. Bu arada tabii ki bir makro planım var. Özet itibariyle şu adımları attığımı ifade edebilirim. Öncelikle genç ve yetişkin insanların kariyer başarılarına odaklandım ve bir perakendeci gibi ürünlerimi tasarladım. Akabinde kime değer katacağımı yani müşteri kitlemi net olarak belirledim. Çözümlerimi, hizmetlerimi, ürünlerimi tanıtmaya başladım. Benimle çalışan insanlardan mutlak surette geri bildirim alarak kendimi ve hizmetlerimi yeniden şekillendirdim. Ve halihazırda bu döngü devam ediyor.

Kariyer planlaması için ne zaman geç kalmış oluruz?

Süper soru. Aslında kişiye bağlı. Bazısı için çok geç bazısı için halen zaman var. Ülkemizde kariyer planlaması meselesi çok ihmal ediliyor. 15-18 yaş arası son derece önemli bir dönem. 18 yaşındaki bir genç kendisine sorulduğunda kişilik özellikleri, yetenekleri ve kariyer eğilimleri konusunda bilinçli ve tereddütsüz cevaplar verebilmeli. 18 yaşında her gencin hayalinde kişilik, yetenek ve eğilimlerine uygun en az 3 meslek canlanmalı. Öte yandan kariyer planlama meselesi yüz yıl yaşasan bitmez bana göre. Zira ifade ettiğim gibi ben kariyer planlamasını yaşamın bütününü planlamaya denk tutuyorum. Kariyer başarısı bana göre bu dünyada bir iz bırakıp gitmektir. Bu bakış açısı ile geç kalmak yok. Ama neden bazıları için çok geç olduğunu ifade ettim. Çünkü bazı insanların kişilik yapıları, değerleri ve içinde bulundukları şartlar itibariyle oturup bu konuyu tekrar değerlendirmeleri imkansız hale gelebiliyor.  Genç insanlar için son söz olarak şunu söyleyebilirim. Daha önce ihmal etmiş olsanız bile en azından iş aramaya başlamadan önce mutlaka kariyerinizi planlayın. Zaten bunu yapmazsanız bir işe girmeniz de zor olur. Bu arada kariyer planlaması yapmak sadece meslek seçmek değil, nasıl bir işyerinde, kimlerle, hangi işlerde hatta hangi mekanlarda çalışmak istediğine karar vermektir.

Kariyer Merkezi ile nasıl iletişime geçebiliriz? Hizmetlerinizin işleyiş süresi ve şekli nasıl?

Ben genç insanlara destek vermekten büyük keyif alıyorum. Bu sebeple onlarla her kanaldan iletişim kurmaya çalışıyorum. Sosyal medyayı aktif olarak kullanıyorum. Türkiye’nin her yerinden üniversite öğrencilerinin, mezunların bizimle iletişim kurması mümkün. “Kariyer Postası” hizmetimiz ücretsiz. pfc@passionforchange.co adresine e-posta göndermek suretiyle kariyeriniz ile ilgili merak ettiğiniz her şeyi sorun, eğer uzmanlık alanımıza giriyor ise en geç bir hafta içerisinde cevap veriyoruz. Aynı e-posta adresi üzerinden ya da 0 216 706 20 06 numaralı telefondan bizimle her zaman çekinmeden iletişime geçebilir, çözüm aradıkları problemlerini dile getirebilirler, hizmetlerimizle ilgili bilgi alabilirler. Türkiye’nin her yerinden belirttiğim telefon numarasını arayan, e-posta gönderen ve randevu alan kişilere skype üzerinden ürün ve hizmetlerimizin tanıtımını yapabiliriz. Bu arada verdiğimiz danışmanlık ve koçluk hizmetlerinin tamamını Skype üzerinden, uzaktan ve aynı etkinlikte sunabiliyoruz. Başka vurgulamak istediğim bir konu hizmet verdiğimiz kitle itibariyle ücretlerimizin oldukça uygun olduğunu düşünüyoruz.  Dolayısıyla bu hizmetlere güç yetmez düşüncesini taşımak doğru değil.

Çok çeşitli ürün ve hizmetlerimiz var. Bunları üç ana başlıkta toplayabiliriz. Bu üç hizmet esasen bir bütündür. Diğer bir ifade ile biz bu hizmetleri ayrı ayrı veriyoruz ama kişi bazında düşündüğünüzde bir kişi bu adımları muhakkak surette yürümelidir.

 

 1. Meslek seçme ve kariyer planlama

 2. İş arama becerilerinin geliştirilmesi

 3. Kariyer Gelişimi/Kişisel Gelişimi

 

Meslek seçme ve kariyer planlama

 

 1. Birincisi ile başlayalım meslek seçme ve kariyer planlama ile ilgili çeşitli çözümler var. İstisnasız her üniversite öğrencisi ve mezunun bir mesleki eğilim envanteri almasını öneririm. 20-25 dakikada bilgisayar üzerinden uzaktan tamamlanan envanterin oldukça kapsamlı bir raporu var ve rapor üzerinden tarafımızca geri bildirim verilmektedir.
 2. Meslek Seçme ve Kariyer Planlama Çalıştayları 2 gün sürüyor. Talebe göre Türkiye’nin her yerinde düzenlenebilir.

 

İş arama becerilerinin geliştirilmesi

 1. İkinci konu kapsamında yaratıcı iş arama, etkili Cv hazırlama ve mülakat becerilerinin geliştirilmesi ile ilgili gruplara eğitimler veriyoruz. İş arama becerileri bu çağda herkesin sahip olması gereken kilit bir yetkinlik haline geldi. Bu konuların esaslarının anlatıldığı 1 günlük eğitimler yanında egzersizlerle zenginleştirilmiş 2 günlük eğitimlerimiz de mevcut.  İstanbul’da ve talep edilirse Türkiye’nin her yerinde düzenlenebilir.

 2. Cv inceleme hizmeti özellikle ilgi çekiyor. Öğrencilerin ya da adayların öz geçmişleri tarafımızca incelendikten sonra öz geçmişin şekli ve içeriğinin yanında iş arama sürecine ilişkin geri bildirimleri içeren kapsamlı rapor en geç 3 gün içerisinde ilgilinin e posta adresine gönderiliyor.

 3. Bu konularda bireysel danışmanlık hizmetleri ise 60-90 dakikalık asgari 2 seanstan oluşuyor.

Kariyer Gelişimi/Kişisel Gelişim

Üçüncü başlık altında psikometrik envanterler, eğitim ve koçluk hizmetlerimiz var.

 1. 1 ve 2 günlük eğitimlerimizi İstanbul’da ve talebe göre Türkiye’nin her yerinde düzenleyebiliriz. Çatışma yönetimi, öz güvenli davranış geliştirme, zor etkileşimleri yönetmek, etkimek ve ikna etmek vb pek çok konuda yetkinlik geliştirme eğitimleri oldukça etkili.

 2. Kariyer koçluğu ise en güçlü bireysel hizmetlerimizden birisi. Başlangıçta psikometrik envanterleri kullanarak kariyer hedefleri doğrultusunda kişilerin kariyer başarısı için geliştirmeleri gereken kilit bir iki yetkinliği belirliyoruz. Akabinde koçluk seansları ile bu yetkinlikleri adım adım adım geliştiriyoruz. Bu hizmetleri uzaktan, telefon ve Skype üzerinden almak mümkündür. İlk ölçme ve değerlendirme aşamasından sonra 60-90 dakikalık asgari 2 haftada bir en az 6 görüşme yapıyoruz ve altı hafta sonunda gelinen noktayı değerlendiriyoruz.

 3. Kişilik envanteri ve 60-90 dkikalık geri bildirim seansı bilgisayar üzerinden uzaktan veriliyor. Rapor çok kapsamlı ve kişisel gelişimi çok güçlü bir biçimde tetikliyor.

 4. 360 derece değerlendirme kurumsal bir uygulamadı ama bireysel gelişim anlamında inanılmaz bir faydası var. 7 diğer kişi ve değerlendirilen ile birlikte toplamda 8 kişi 9 evrensel yetkinliğe göre sizi değerlendiriyor ve bu değerlendirme üzerinden bir gelişim planlaması yapılıyor.

 5. İngilizce konuşma becerilerini geliştirmek için (native speaker) yabancı eğitmenlerle birebir İngilizce dersleri ve konuşma grupları hizmetimiz haftada iki saat. Özel eğitim Skype üzerinden de verilebiliyor.

Tüm bu değerli bilgiler için Hakan Fatih Büyükadalı’ya teşekkür ediyorum. Ulaşmak isteyenler için aşağıya sosyal medya bilgilerini ve kartvizitini ekledim. Umarım kariyer hayalleriniz gerçek olur.

Web adresi: www.passionforchange.co

Linkedin: https://www.linkedin.com/in/hfbuyukadali

Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCGtWGKrBhpXstaof2JRIE3w

 

 

Hakan Fatih Büyükadalı
Kariyer Koçu|Kariyer Danışmanı|Eğitimci|

Örgütsel Psikoloji ve Organizasyonel Gelişim Uzmanı

+90 216 706 20 06fatih@passionforchange.co

PfC Kariyer Merkezi www.passionforchange.co

Brandium Residenwww.passionforchange.co ce R4 Blok Daire 256 Ataşehir/İstanbul 

 

 

 

Yazar Hakkında

Yazar "Yüksek Topuklar Yüksek Umutlar" Erciyes Üniversitesi/ Maliye

İlgili Yazılar

Yorum Yazın