Harvard Üniversitesi’nin Genç Akademi üyeliğine seçilen ilk Türk bilim kadını Canan Dağdeviren 21 Eylül 2017’de BinYaprak Facebook sayfasında canlı yayında!

 Genç kadınların teknik kariyelerini sürdürmeleri için onlara ilham vererek kariyerleri boyunca birikimlerine workshoplar, mentorlar ve networking ile destek vermek amacıyla TurkishWIN ve BinYaprak tarafından yürütülen STEAMWIN programı yeni dönemde ilk canlı yayınını Canan Dağdeviren ile açıyor.

Forbes’un “30 yaş altı 30 bilim insanı” listesine giren, Harvard Üniversitesi’nin Genç Akademi üyesi ve Massachusetts Institute of Technology’de hoca olan Canan Dağdeviren 21 Eylül Perşembe akşamı 19.00’da BinYaprak Facebook sayfasında 20 dakikalık bir canlı yayında sorulara cevap verecek, bilim kadını olmayı anlatacak.

Facebook etkinlik linki burada yer almaktadır.


Canan Dağdeviren’i yakından tanıyalım

Canan Dağdeviren, ilk ve orta eğitimini Kocaeli’de tamamladı. 2007’de Hacettepe Üniversitesi Fizik Mühendisliği bölümünden mezun oldu. Sabancı Üniversitesi Malzeme Bilimi ve Mühendisliği programındaki yüksek lisans eğitimini 2009’da tamamladı ve aynı yıl Fulbright bursu kazanarak UIUC’da Malzeme Bilimi ve Mühendisliği bölümünde doktora eğitimine başladı. Bu süreçte esnek ve katlanabilir, deri üstüne yapıştırılabilir veya giyilebilir elektronik aletler üzerine çalışmalar gerçekleştirdi. Medikal teknoloji alanında çalışarak pilsiz çalışan giyilebilir bir kalp çipi (PZT MEH) ve cilt kanserini teşhis eden bir cihaz geliştirdi. Forbes’un 30 Yaş Altı Bilim İnsanı listesinde de yer aldı.

Neden STEAMWIN?

STEAMWIN akademisyenlere, bilgi iletişim teknolojileri profesyonellerine ve STEAM öğrencilerine ilham veren, tecrübe paylaşımı sağlayan bir netwörktür. Şu ana kadar gerçekleştirilen 20 canlı yayın bu linkte yer almaktadır:

Neden şimdi?

  STEAM alanlarında eğitim alan genç kadınların büyük çoğunluğu mezun olduktan sonra bu alanda teknik kariyerlerine devam etmek yerine proje yönetimi, işletme gibi alanlara yöneliyorlar. ICT şirketleri, çok iyi rol modellere sahip olmalarına rağmen bu ilhamı kampüslere iletmekte desteğe ihtiyaç duyuyorlar.

STEAMWIN grubuna bu linkten üye olabilirsin. Sen de aramıza katıl, bine bin kat!

 

 

 

Yazar Hakkında

Nazlı Gündoğdu

Ankara Üniversitesin'de okuyan laboratuvarda deneyleriyle başı dertte kimya bölümü öğrencisiyim. Bilim konferansları ve bilimsel kitaplar vazgeçilmez tutkumdur. Tiyatro aşığı, kahvenin bol köpüklüsü insanın güler yüzlüsü diyen biriyim.

İlgili Yazılar

Yorum Yazın