Geçtiğimiz hafta kendime bu ay içinde izlemek istediğim filmlerden bir liste yaptım. Listenin ilk sırasında öncesinde fragmanını izleyip çok etkilendiğim ”Lion” vardı.

5 yaşında kaybolan Saroo’nun 25 yıl sonra eve dönüş hikayesini anlatıyor. Üstelik gerçek bir hikayeden alıntı. Hikaye, Saroo’nun abisiyle çıktığı bir yolculukta tren istasyonunda abisinin dönmesini beklerken kendisini hareket eden bir trenin içinde bulmasıyla başlıyor. Tren Saroo’yu 1500 km ötedeki Kalküta’ya götürüyor ve Saroo’nun hayat mücadelesi tam da orada başlıyor. İner inmez geri dönmek için elinden gelen her şeyi yapsa da dilini konuşamadığı bu şehirde onu kimse anlamıyor. Saroo’nun mücadelesi sürüyor ve bu sefer de sokak çocukları çetesinin eline düşmekten son anda kurtuluyor. Tüm bunlar yetmezmiş gibi başka bir aileye satılmak için bir kadın tarafından alıkonuluyor ama küçük kahramanımız bir şeylerin ters gittiğini anlayıp oradan da şans eseri kurtulmayı başarıyor. Sonunda kaybolduğu fark edilen Saroo bir yetimhaneye yerleştiriliyor ve ailesi bulunamayınca Avustralyalı zengin ve sevgi dolu bir aileye evlatlık veriliyor. 25 yıl boyunca sevgi dolu bir ailede büyüyen, harika bir eğitim alan Saroo bi gün arkadaşlarına kaybolduğunu ve aslında kim olduğunu bilmediğini anlatıyor. Arkadaşları Saroo’yu eve dönmesine yardım edecek Google Earth teknolojisiyle tanıştırıyor ve Saroo 25 yıl sonra hangi istasyondan kaç km uzağa gittiğini hesaplayarak evini tekrar buluyor.

Tüm bu hikayenin benim için en etkileyici kısmı yolunu gerçekten ya da metamorfik olarak kaybetmiş herkes için ilham dolu bir rehber olmasıydı. Saroo yaşına rağmen asla vazgeçmeden, ne istediğini bilerek yolunu buldu. 25 yıl sonra  olsa da.

Bence izlediğimiz, dinlediğimiz her hikayeden bir yan hikayeyi de kendi cebimize koymalıyız. İşte Saroo’nun hikayesi de bizler için vazgeçtiğimiz anlarda cebimizden çıkarıp yola devam etmemizi sağlayacak yan hikayelerden biri olmalı. Unutmayalım ki hayat düştüğümüzde kalkmamızı sağlayacak motivasyon hikayeleriyle dolu.

Yazar Hakkında

İlgili Yazılar

Yorum Yazın