Türkiye’nin farklı illerinden 20 kampüs lideri ve İngiltere’den Işıl Uluğ, iki finalimin olduğu günün önceki gecesinde, “Pazarlama Mülakatlarında Kendinizi Nasıl Pazarlamalı?” online eğitiminde buluştuk. “Eğitim, seminer, konferans var!” denilince iki elim kanda olsa gelirim, herhalde bunu artık anladık.

Sevgili Işıl Uluğ workshop’a benim içimi rahatlatan bu üç maddeye değinerek başladı:

  • Farklılaşma telaşına girme; zaten farklısın! Tek yapman gereken bu farklılığını ortaya koyman.
  • Mülakatlarda sorulan soruların asla tek bir doğru cevabı yok; o yüzden panik yapma! Ancak yanlış cevabı var! Workshop’ta bu yanlış cevapların üzerinden gittik.
  • Pratik yap! Arkadaşlarla defalarca mülakat simülasyonu yapılması gerektiğini öğrendik.

Workshop temelde -ilk ikisi mülakat öncesi olmak üzere- üç bölümdü: Recruitment House (İşe Alım Evi), Recruitment Check List (İşe Alım Kontrol Listesi) ve Interview (Mülakat). Bu yazımda sizlerle ilk iki bölümü, haftaya ise üçüncü bölümü paylaşıyor olacağım.

Screen Shot 2015-01-21 at 15.14.31İlk bölümde Recruitment House‘u inceledik. Evin temeline vizyonumuzu yani en basit haliyle nasıl biri olmak istediğimizi yazdık (çok mutlu, sosyal, zengin gibi). Sonra evin içindeki alt kümeleri doldurduk; eğitimimizi, deneyimlerimizi, okul dışı aktivitelerimizi, diğer yeteneklerimizi ve sosyal ağlarımızı yerleştirdik. Çatımıza ise nihai profesyonel hedefimizi oturttuk. Son olarak cömertlikle doldurduğumuz evimizi motivasyon olsun diye duvarımıza astık ve/veya telefonumuzun arka planı yaptık.

İkinci bölümde Recruitment Check List yaptık. Listede basitçe iş başvurusunda bulunmadan önce elimizde olması gereken belgeler vardı.

  • CV: Nam-ı diğer özgeçmiş.
  • Cover letter (Ön mektup/ Niyet mektubu): Sanılanın aksine bir kere hazırlanıp, tüm işe alım yapan yerlere gönderilmeyen, esasında her şirkete ve pozisyona göre farklı farklı yazılması gereken niyet mektubu.
  • 1 minute pitch: Grup mülakatlarında ya da network organizasyonlarında karşınızdakinin dikkatini kaybetmeden, kendinizi anlatacağınız ve söyleyeceğiniz anahtar kelimelerle karşı tarafta merak uyandıracağınız 1 dakikalık konuşma.
  • Sosyal medya profilleri: Facebook, Twitter ve LinkedIN başta olmak üzere sosyal medya profillerinizin işvereni veya şirketi etkileyecek ya da anlattıklarınızla çelişen nitelikte bilgi içermemesi.
  • Hedef şirket listesi: Çalışmayı hayal ettiğiniz 10 şirketin adının olduğu liste.
  • Kariyer günleri takvimi: Yıl içinde katılacağınız çeşitli kariyer günlerinin listesi.

 

Üçüncü bölüm ile Mülakat sürecine girdik. CV’ye Genel Bakış, Mülakat Soruları ve Vaka Çalışmaları olmak üzere üç ana başlıkta incelediğimiz mülakat süreci için takipte kalın!

Yazar Hakkında

Galatasaray Lisesi'nden mezun olup Galatasaray Üniversitesi İşletme Bölümü'nde okumaya başladım. Farklı kültürleri tanıyarak dünyayı gezmeyi tatillere sığdıramadım; lisenin bir yılını Kanada'da, geçtiğimiz yazları da İngiltere'de yaz okulunda ve Fransa'da stajda geçirdim. İlgiyle katıldığım etkinliklerin ve gezdiğim yerlerin yanı sıra kulağa küpe notlar da paylaşacağım sizlerle.

İlgili Yazılar

Yorum Yazın