22-24 Mart tarihlerinde McKinsey & Company Avrupa ve Orta Doğu’daki kadın öğrencilere ve deneyimli profesyonellere Paris’te ilham ve enerji verici bir etkinlik düzenledi. Şimdiye kadar katıldığım etkinlikler arasında en kalitelisiydi diyebilirim. Etkinliğin ismi ‘Next Generation Women Leaders’ idi ve slogan olarak ‘Be inspired. Make a difference.’ seçilmişti. Bu organizasyonu daha iyi tanımlayabilecek başka bir slogan yoktur sanırım.

NGWL-Event-2014

Öncelikle etkinliğe nasıl katılınabileceğinden bahsetmek istiyorum. Başvurular etkinliğin kendi internet sitesi üzerinden toplanıyor. Başvuru yaparken site üzerindeki kişisel bilgilerinizi, okul ve özgeçmiş bilgilerinizi içeren formu doldurmanızın yani sıra, transkript, CV ve ön yazı gibi dosyaları da yüklemeniz gerekiyor. Başvuru yaparken hangi ofis ya da ofisler tarafından değerlendirilmek istediğinizi belirtmeniz de gerekiyor. Ardından değerlendirmeler yapılıyor ve kısa listedeki adaylarla görüşülüyor. Süreç çok hızlı ilerliyor ve hem McKinsey & Company ile ilgili hem etkinlikle ilgili her turlu soruyu sorabileceğiniz bir mülakat deneyimi yaşıyorsunuz.

Etkinlik Paris’in merkezinin biraz dışında yer alan ve 19.YY’da inşa edilmiş Château de Rochefort’da gerçekleşiyor. Konaklamalar da yine ayni şekilde burada sağlanıyor. Etkinlik boyunca paneller, konuşmalar, ve grup çalışmaları yapılıyor. Bu yılki etkinliğe toplamda 4000 kişi başvurmuş ve 110 kişi katılımcı olarak davet edilmiş. Katılımcıların yani sıra McKinsey ofislerinden üst düzey yöneticiler ve eski çalışanlar da sizinle beraber vakit geçiriyor.

IMG_20140523_134622

Etkinliğin ana teması kadın liderlik. Etkinlikte bu alanda en çok ilgimi çeken iki şey yapılan grup çalışmaları ve McKinsey’nin Women Matter adındaki raporunu anlatan Sandrine Devillard’ın konuşması oldu. Grup çalışmalarından ilki hayatımız boyunca bizleri mutlu ve mutsuz eden olayları ve dönemleri, bunlarla nasıl mücadele ettiğimizi düşündüğümüz, grafikleştirerek görselleştirdiğimiz ve grubumuzdakilerle paylaştığımız etkinlikti. İkincisinde ise anlattığımız bir durum üzerinden gruptakilerin o durumda kullandığımız güçlü yanlarımızı tespit ettiği bir etkinlikti. Bu gtup çalışmaları ilham vermelerinin yanı sıra sizin kendinizi daha iyi tanımanıza da yardımcı oluyor. Women Matter raporlarından da kısaca bahsetmek gerekirse bu araştırma raporları kadının iş dünyasındaki rolünü ve şirketlerdeki çeşitlilik durumlarını açıklıyor. Ben etkinliğe gitmeden önce de takip ediyordum ve bu alanda eşsiz bir rapor dizisi olduğunu düşünüyorum.

Bunlar dışında beni en etkileyen kısımlardan birisi de Louvre Müzesi üzerine yapılan vaka çalışması oldu. Bu çalışmayı yaparken danışmanlık sektöründe çalışan insanlar için öğrenmenin sonsuz olduğu kariyer yolculuğunun ne kadar da doyurucu olduğunu düşündüm. Müzeyle ilgili yaptığımız çalışmanın ardından Louvre’a birkaç saatlik bir gezi düzenlendi ve tur rehberimiz bize müze ile ilgili bilgi verirken herkes çalışmalardan öğrendikleri şeyler nedeniyle gülümsüyordu.

2014-05-25 17.59.32

Etkinlik boyunca tüm yemeklerde networking planlamaları yapılmıştı. Her yemekte masanıza bir ya da iki McKinsey yöneticisi sizinle sohbet etmek, sorularınızı yanıtlamak için hazırdı. Louvre Müzesi gezisinden sonra Seine Nehri üzerinde bir teknede akşam yemeği yedik. Yine aynı şekilde tüm masalarda McKinsey yöneticileri bizlere eşlik edip, kendilerinden bahsettiler ve sorularımızı yanıtladılar.

Gerçekten ilham verici ve mükemmel bir deneyimdi. Önümüzdeki yıllarda tekrarlanırsa herkese tavsiye ederim. Final döneminize denk gelse bile telafi sınavlarını almaya değeceğinden emin olabilirsiniz.

 

 

Yazar Hakkında

TFL'10-ODTÜ'15-CampusWinner@Turkishwin 'Never surrender, never give up!'

İlgili Yazılar

Yorum Yazın