Herkese merhabalar!

Bu benim ilk yazım ve sizlere benim için önemli ve etkileyici olan bir söyleşiden çıkardığım noktalardan bahsetmek istiyorum. Söyleşimizin ismi “Power of Networking” idi ve konuşmacımız TurkishWIN’in küratörü Melek Pulatkonak idi. Bu etkinlik Women in Business topluluğumuzun ilk etkinliğiydi ve gerçekten hepimiz çok heyecanlıydık.
Etkinlikte Melek Hanım kendi hayatından, okuduğu okullardan, giriştiği işlerden ve deneyimlerinden bahsetti. Bu benim pek beklediğim bir şey değildi. Ben daha ziyade bazı örnekler vererek, bizlere sadece iş deneyimlerinden bahsedeceğini düşünmüştüm ama iyi ki sadece bunlardan bahsetmemiş. Annesinden, halasından, zamanında uzak ilişki yaşadığı sevgilisinden, okuduğu okullardan ayrılma sebeplerinden ve kurduğu hem arkadaşlık hem iş ilişkilerinden bahsetti. Bu da tabii ki çok samimi ve sıcak bir ortam yarattı. Katılan arkadaşlarımın çoğu da böyle düşünüyordu.

İlgimi çeken bir diğer konu ise, aslında konu denemez sadece bir cümle, Melek Hanım’ın hedef koymayla ilgili söylediği şeydi. Yaptığı en doğru şeylerden birinin küçük hedefler koymak olduğunu, bundan 2 yıl sonrasının değil de daha yakın tarihlerin planını yaptığını söyledi. Bu benim de kendi hayatımda sık sık yapmaya çalıştığım bir şey. İflah olmaz bir plancı olarak kendimi daha küçük hedefler belirleme konusunda sık sık kendimi zorluyorum. Oysa çevremde hep duyduğum gördüğüm şeylerden biri de büyük hayaller kuranların daha başarılı olduğuydu. Bu konunun aslında kişiden kişiye değiştiğini düşünüyorum ve ben de Melek Hanım gibi küçük hedefler koymaya daha yatkın biriyim. Bütün dünyayı nasıl gezeceğimi ya da nasıl başarılı bir psikolog olacağımı düşünmüyorum, önümüzdeki tatilde yurt dışına nereye gidebilirim ya da elimdeki bir projede neler başarmak istiyorum gibi daha ufak ve yakın gelecekle ilgili hedefler koyuyorum. 11017500_339363242918813_7193061153058023222_nSanırım ben başarılarımdan besleniyorum, yani ufak şeyleri hedef koyup onları başardıkça daha da motive oluyorum. Bunlar da beni büyük hedeflerime götüren yollar oluyor. Eğer siz de zaman zaman neden hedeflerinize ulaşamadığını sorguluyorsanız, belki de hedef koyma şeklinizi değiştirmeniz gerekiyordur.

Melek Hanım’da kesinlikle hayran olduğum şey, yaşadığı her şeyi olumlu ve bir başarıymış gibi olarak görmeye çalışması. Söyleşide bir üyemiz başarısızlıkla sonuçlanan deneyimlerinden sonra, yeni şeyler denemek için gerekli motivasyonu nasıl bulduğunu sordu. Çok yerinde ve muhtemelen birçok insanın merak ettiği bir şey bu motivasyon. Başarısızlıklarından ders çıkardığını ve hepsinden bir şeyler öğrendiğini söyledi. Benim gözümde bunu yapmayı başaran insan her şeyi başarabilir! Melek Hanım’dan bu sözleri duyduktan sonra ben de başarısızlıklarımı iyi bir deneyim olarak görmeye karar verdim. Bunun çok zor bir şey olduğunu itiraf etmem gerek. Çok çabuk moralimi bozduğum için, başarısızlıklarımın iyi yönlerini görmek biraz zor oluyor ama bu topluluğun bana kattığı şeylerden biri de bu konuda kendime güvenmek.

Melek Hanım, söyleşisinde beni her şeyden fazla etkileyen noktalar bunlar oldu. Kendisinin çok ilham verici olduğunu da söylemem gerek. Sayesinde kulağıma küpe yapacağım derslerim oldu. İlk yazımda şimdilik benden bu kadar. Bir sonrakinde görüşmek üzere.

 

Yazar Hakkında

ODTÜ Kuzey Kıbrıs Kampusu'nda psikoloji bölümü öğrencisidir. Bölümünü, kitap okumayı, el işi yapmayı ve yeni yerler görmeyi sevmektedir.

İlgili Yazılar

Yorum Yazın