ODTÜ Verimlilik Topluluğu Women In Business üyelerinden biri olarak “TurkishWIN in Campus” kapsamında düzenlediği “Microsoft Ankara Şirket Gezisini” duyar duymaz çok heyecanlandım. Bunun nedeni ise; hem Women In Business ekibiyle yapacağım ilk şirket gezisi olduğu için, hem de oldukça merak ettiğim bir şirketten ilham alabilme fırsatı olmasından dolayıydı.

Şirket gezisi sırasında şirketin farklı departmanları ve öğrencilere sundukları programlar hakkında bilgiler edindik. Karşımızda birbirinden başarılı ve kendinden emin kadın çalışanları görmek hepimizi çok mutlu etti. Hepsinin hikayeleri bizlere bir şeyler kattı.

Microsoft’un Talent Explorer ve de global olarak tüm ülkelerinde uygulanmakta olan ve yeni mezunlara sunduğu MACH (Microsoft Academy for College Hires) programlarını öğrendik. Ayrıca mülakatlar sırasında istekli, sakin ve pozitif yaklaşımların bizi öne taşıyacağını, birkaç kez başarısızlığa uğramanın umudumuzu kaybetmemize yol açmaması gerektiğini konuşmacıların tecrübelerini anlatmalarıyla keyifli bir şekilde öğrenmiş olduk.

İlgimi çeken başka bir konu da Microsoft’un çalışanlarını seçerken isimlere takılı kalmaması oldu, tamamen farklı bir bölümde okumuş olsanız bile yapmak istediğiniz diğer işe yatkınsanız iyi sonuçlar alabilirsiniz. Yani aldığımız eğitimden ziyade, o eğitimden aldığımız bakış açısının da çok hatta daha önemli olduğunu öğrendik.

Soru cevap kısmında bir arkadaşımızın konuşmacılara yönelttiği “Şimdi yapacak olsanız daha önce yaptıklarınızdan neyi değiştirmek istersiniz?” sorusunun cevapları oldukça güzel tavsiyeler oldu bizlere. Spesifik bir alanda uzmanlığın ve bir şeyleri bilmektense deneyimlemenin her zaman daha büyük bir artı olduğunun farkına vardık böylece. Ayrıca hangi işte çalışmak istediğimizi belirlemek için kendimizi tanımamızı söyleyen Gözde Hanım’ın tavsiye ettiği Daniel Pink’in “To Sell Is Human” kitabı satış işi ile ilgili ilginç bir kitaba benziyor, fırsatını bulur bulmaz okumak istiyorum.

Yapmak istediğimiz işe heyecan duymanın, gelişime ve geliştirmeye açık olmanın başarının temel noktaları olduğunu bir kez daha gördüğümüz bu konuşmalar ben ve arkadaşlarımız için oldukça ilham verici oldu.

Teşekkürler TurkishWIN!

 

Yazar Hakkında: 

İlaydaİlayda Macit

ODTÜ Endüstri Mühendisliği ikinci sınıf öğrencisiyim, ODTÜ Verimlilik Topluluğu’nda Kybele dergisinin proje liderliğini yapıyorum. Sinema ile farklı dünyalara gitmeyi, ailem ve arkadaşlarımla zaman geçirmeyi seviyorum.

Yazar Hakkında

Konuk yazarlardan ilham, fırsat ve yeni fikirlerle dolu paylaşımlar!

İlgili Yazılar

Yorum Yazın