Herkese selamlar! Bu blog yazımda birazcık kendimden, bölümümden ve hayallerimden bahsetmek istiyorum. Herkese küçüklüğünden beri sorulan klasik bir soru vardır; “Büyüyünce ne olucaksın?” Ben kendimi bildim bileli bu soruya ‘mühendis olucam ben’ cevabını vermiştim. “Mühendis ama ne?”

Kendimi tanıdıkça ilgi alanlarımın hızla değiştiğini fark ettim. Hiç unutmam; 8.yaş doğum günümde babam elinde kocaman bir paket ile gelmişti tabii içinden o zaman ki aklımla Barbie bebek falan çıkmasını bekliyorum fakat içinden bir çocuğa belki de bir insanın aklına gelebilecek en son hediyeyi almıştı. Kocaman bir mikroskop seti! O ilk gece babama çok kırılmıştım çünkü istediğim Barbie bebek yerine bana bu siyah çok değişik parçaları olan bu garip seti getirdiği için.  8 yaşında olan ben artık bu yeni oyuncağım ile bir şeyleri gözlemliyor bundan keyif alıyordum.

Lise zamanlarıma geldiğim zaman “Ne okuyacaksın?” sorusunun cevabını ‘Genetik okuyacağım ben!’ aldı. Tercih zamanında ise “Genetik ve Biyomühendislik” yazarak hem çocukluk hayalimi gerçekleştirip bir Mühendis oluyordum hem de Genetik okuyarak çocukluk hayalimi ikiye katlıyordum.

Bu bölümü okuduğumu söylediğim her insanın ilk tepkisi  Genetik okuyanların işsiz kaldıkları, Türkiye’de Genetik’e yatırım yapılmadığını,  ileride ne yapmayı düşündüğümü soruyorlardı; ben bile artık o çok sevdiğim bölümümü okurken  “Acaba ben bu kadar emeği boşuna mı veriyorum? Başaramayacak mıyım?” diye düşünmeye başlamıştım. İşte tam o zamanlarımda TurkishWIN ailesi ile tanıştım. Bana “O yaparsa sende yaparsın” dediler!  Ve kendime yeniden güvenmemi sağladılar.

Hayatımda birçok dönüm noktası yaşadım çok zorlandım ama iyi ki pes etmedim! Çünkü eğer başkalarını dinleseydim hayallerimin peşinden gidemezdim ve kendimde bu cesareti bulamazdım. Şimdi okulumu bitirmeme bir sene kaldı.  Umarım bir gün yine bu blogta ‘şu şu hastalık üzerine çalıştım olumlu sonuçlandı dünya üzerinden siliyoruz bunu ’ diyebilirim ve gerçekten bunu çok isterim. Umarım bir gün benim yaptığım bir şey insanların yararına sonuçlanır. Diyeceğim o ki siz de ne olursa olsun pes etmeyin! İsterseniz yapamayacağınız hiçbir şey yok.  Bir de hayal kurmayı sakın bırakmayın! :)

 

Hüma Tuğçe Sezgin

Yazar Hakkında

İlgili Yazılar

Yorum Yazın