Herkese merhabalar :) Bugün herkesin dilinde olan ve herkesin aslında bir şekilde içinde olduğu bir olgudan bahsetmek istiyorum. Konumuz Industry 4.0.

Şu sıralar ülkemizde 3G den 4G görünümlü 4.5G’ye geçiş konuları hakimken aslında arka planda büyük bir değişim yaşanmakta. Tarih boyunca bütün endüstriyel devrimlerin gerisinde kalmış ülkemiz için aslında zamanı yakalamak adına üzerine eğilinmesi gereken en önemli hususlardan biri Industry 4.0. Ülkemizin içinde bulunduğu hengame buna pek fırsat vermese de dünya bunun için çok fazla kafa yormakta.  Sanayi devrimlerinin son 250 yılda tarihsel süreçleri ve ülkelerin kaderlerini nasıl etkilediğini düşünürsek bu devrimin önemini daha iyi idrak edebiliriz.

Gelin şimdi 1’den 4’e endüstri hangi değişiklikleri yaşamış bir göz atalım:

hi-james-watt-0803_1843037c

Industry 1.0 (1784-1870)

Kömür ie suyun birleşimiyle buharın gücünü keşfeden insanoğlu bunu verimli bir biçimde kullanarak mekanik sistem ve tezgahlardaki insan gücünün azaltılmasını sağladı.

 

 

 

tford3

Industry 2.0 (1870-1969)

Elektriğin seri bir şekilde üretime dahil olması ve üretim bandı sisteminin Henry Ford vasıtasıyla keşfedilmesi üretimde daha hızlı ve verimli bir dönemin kapılarını açmış oldu. Kitlesel üretimin artışı ile ekonomik canlanma ve bununla birlikte satın alma psikolojilerinde değişimler başladı.

 

 

 

robotic_arms--621x414

Industry 3.0 (1969-Günümüz)

Yılların emektarları mekanik ve elektronik teknolojiler, bilgisayar teknolojilerinde yapılan geliiştirmlerden hareketle 1970’ler itibariyle yerini dijital ve programlanabilir makinelere bıraktılar. Halihazırda içinde olduğumuz bu devrimin üretim ve elbette tüketim kültürümüz üzerinde çok büyük etkileri halen devam etmektedir.

 

 

industry_internet_of_things_hero

Industry 4.0 (Günümüz-Gelecek)

Günümüzden itibaren stratejik planlara konu olan ve her şeyin akıllandığı, internetin bir nimeti olarak makinelerin birbiriyle iletişim kurabildiği, öğrenebildiği ve hatta öğretebildiği bir dünyanın kapılarını açacak olan devrimdir. IoT, sensör sistemleri ile entegre araç ve gereçler bu devrimin bize getireceklerinden sadece bir kaçı.

 

Industry 4.0 ilk olarak Almanya’da gündeme gelmiş ve bir devlet politikası olarak da benimsenmiş bir olgu. Şu an için her devrim gibi sancılı ve zor bir süreç olsa da gelecek için büyük kapılar açacağı aşikar. Makineleşmenin getirdiği istihdam azalması her ne kadar sorun gibi görünse de yaratacağı yeni iş imkanları ile insanlara daha profesyonel ve iş gücünden çok beyin gücünü kullanmaya itecek işleri sunacağına inanıyorum.

Umarım bir çok sanayi devriminin gerisinde kalan ülkemin bu devrimi güzel bir yerden yakalayıp ben de varım deme şansı olur. Bizim de gençler olarak bu devrimin adımlarını iyi takip edip girişimci ruh ile oluşan fırsatları değerlendirip harekete geçmemiz gerekmekte. Unutmayalım, bütün umut gençliktedir. Mutlu kalın :)

Yazar Hakkında

Biraz mühendis, biraz yazar, biraz girişimci biraz biraz her şeyden İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Makine Mühendisliği 4'üncü Sınıf Co-founder Yazar İzmir/Bursa/ Ankara/İstanbul

İlgili Yazılar

Yorum Yazın