internship-670x300

Henüz üniversite 2. sınıfta olmama rağmen, hocamın onayıyla birlikte staj hayatına adım attım. Bazı kişiler için staj hayatı ‘git gel’ ile geçerken; ciddiye alan kişiler için, tam bir iş hayatı moduna dönüşebiliyor. İlk stajım olmasından dolayı, oldukça hevesle başladığım bu dönem, hala ilk günkü gibi devam ediyor. Ancak bazen benim gibi birçok kişinin hevesi staj zamanında işkenceye dönüşebiliyor. Çünkü ya çalıştığı kurum hiçbir şey yaptırmıyor ya da yaptırdığı tek şey fotokopi ya da faks çektirmek oluyor. Bundan dolayı staja başlamadan önce, kurumu araştırmak, varsa staj yapmış kişiler onlarla görüşmek ya da tavsiye almak çok önemli. Ama ben yine de bu işin biraz şans olduğunu düşünüyorum çünkü bulunduğum kurumda daha önce staj yapmış kişilerin bir kısmı olumlu bir kısmı olumsuz yorum yapmalarına rağmen, staj dönemim oldukça güzel geçiyor.

3040de1TurkishWIN’de bulunduğum sürede çevremdeki birçok insandan ”Network’ünü arttırmaya dikkat et, çevrenle bağlantı kur, tanışma fırsatlarını kaçırma.” gibi cümleler duymaya başlamıştım. Ancak bunun önemini staj dönemimdeyken kendimi olayın içinde tam anlamıyla bulduğumda anladım.

Bu aralar  popüler olarak kullanılan ”Network terimi nedir, neden bu kadar yaygın?” diye soran kişiler için Türkçe olarak bahsetmek gerekirsek ”ağ, çevre, iletişim ağı” kelimeleriyle ifade edebiliriz. Hayatınıza genel olarak baktığınızda network, siz isteseniz de istemeseniz de aslında hayatınızda bulunuyor. Aile hayatınızdan, okul hayatınıza, arkadaşlarınıza kadar çeşitli network alanlarınız var. Yazımda ele almak istediğim konu ise; ”profesyonel hayatımızda networking.”

“İş Ağı olarak çevirebileceğimiz networking; Bir kişiden diğerine bilgi, fikir ve ilişki taşımaktır. Kişileri tanıştırmak ve bağlantı kurabilmektir. Gerektiğinde yardım alabilmek ve size yardım edebilecek kişilerle bağlantıda olmaktır.”

 

Networking Size Vizyon Katar

Çevremizdeki insanlar ve iletişime girdiğimiz insanlar bizim vizyonumuzun önemli bir kısmını oluşturur. Çevremizden edindiğimiz bilgilerden etkilenerek yeni şeyler öğreniriz. Hayata bakış açımızın ve vizyonumuzun genişlemesinde yardımcı olurlar. Ama şunu unutmamalıyız ki; sadece çevremizdeki insanları iyi ve doğru seçerek, kendimizi geliştirebiliriz.

meeting_header

Networking Güç ve Güven Verir

Bağlantılarınız güçlü ve doğru insanlarsa kendinizi daha güvende hissedersiniz. Çünkü, iş hayatında ve sosyal hayattaki ilişkilerin temelinde güven faktörü yatar. Networking sayesinde güven sorununu aşarsınız. Tanıdığınız insanlar size referans olurlar. Unutmayın ki; bağlantılarımız kadar güçlüyüz. Bağlantılarımız hayatımızı kolaylaştırıyor. Daha fazla iş yapmamızı ve daha iyi yerlere gelmemizi sağlıyor.

Networking İçin Kullanışlı Bir Uygulama: LinkedIn
linkedin-business Dünyanın en büyük business network’ü olan ve iş ortamının paylaşımlarının bulunduğu bir sitedir. İş dünyasındaki kişilerin diğer kişilerle iletişim kurmasını ve bilgi alışverişi yapmasını amaçlar. Oluşturduğunuz profil aslında sizin özgeçmişinizi ifade eder. Günümüzde işe alım sürecinde, insanların sosyal ağlardaki profilleri inceleniyor. Bu yüzden LinkedIn bizlere profesyonel olarak insanlarla daha kolay iletişimde bulunabileceğimiz, iş ilanlarını ve staj fırsatlarını görebileceğimiz bir site olarak kolaylıklar sunuyor. Networking buluşmasından önce tanışacağın kişilerin resimlerine ya da özgeçmişlerine bakabilirsin. Network yaptığın kişilerle iletişime devam ederek, zaman zaman kendini hatırlatman da fayda olacaktır.  LinkedIn üzerinden bir davet göndermek de etkin bir iletişimde kalma yönetimi olabilir. Eğer, bir Linkedin hesabınız yoksa en kısa sürede açmanızı tavsiye ederim.

Yazar Hakkında

Blogger

Cemre Alyüz was born in 1995 in İstanbul, is a senior studying public administration at Yeditepe University. She was a co-leader of TurkishWIN's Social Media Committee and was the social media director and a member of the board of Yeditepe's Women in Business Club. She has a blog whose name is cemrealyuz.com while serving as a blogger at kampussesver.com Cemre is a bookworm and a book collector and is fluent in English and a beginner in Spanish. She is a professional scuba diver and is interested in archeology, cats, law, leadership, gender equality, painting, writing and astrology. A quote that inspires her is that: "If you can dream it, you can do it."

İlgili Yazılar

1 Yorum

Yorum Yazın