ölmeden önce yapılacaklar listesi (1)

Madde 1: Kendin için bir “ölmeden önce yapılacaklar listesi” hazırla.

Hepimizin aklında bir gün gerçekleştirmek üzere beklettiğimiz hayaller, özendiğimiz şeyler ve hedefler var. Bunları her zaman uzak bir gelecek için planlarız ve zamanla gündelik hayatın içinde kaybolmasına göz yumarız. En son ne zaman hayallerinize yaklaşmak için bir adım attınız?

“Bucket List” kavramıyla tanışmam, Morgan Freeman ve Jack Nicholson’ın başrollerinde olduğu 2007 yapımı film ile oldu. Filmi izledikten sonra, kendi listeme bir an önce başlamam gerektiğini düşündüm ve isteklerimi sıraladım. Hayatımın en uzun yapılacaklar listesi önümdeydi ve herhangi bir listeden farklı olarak bu gözümü korkutmuyordu.

Benim naçizane tavsiyem işe yazmak ile başlayın. Yazının gücüne inanın! Aklınızın en ücra köşelerindeki fikirlerinizi bile kağıda dökün. Ben yazıp bir kenara atmamak; gerektiğinde bakıp hatırlamak için yanımda sürekli taşıyabileceğim küçük bir deftere yazmayı tercih ettim. Her gün saatlerimizi harcadığımız bilgisayar ve telefonumuzun da bir köşesinde bu listenin olmasında fayda var. Bundan sonra hayalleriniz gece uykuya dalmadan önce değil, bilgisayarınızda, masaüstünüzde, gözünüzün önüne gelecek ve kendini hatırlatacak.

Büyük hayaller olduğu kadar, kolayca gerçekleştirebileceğiniz hayallere de yer vermeniz listenize bağlılık sağlar.  Yazacağınız hayalleriniz arasında Everest’e tırmanmak olmasının yanında, tadı damağınızda kalmış bir kahveyi yeniden içmek de olsun. Listeden sildiğiniz maddelerin sayısı arttıkça, kendinize daha çok güveneceksiniz.

Gerek okul hayatı gerek iş hayatında bazen sadece görevlerimize odaklanıp, günü idare ettiğimiz zamanlar olur. Sizi monotonluğun esiri olmaktan kurtaracak ve alternatifleriniz olduğunu hatırlatacak bir liste her zaman işe yarar. Her zaman Fransızca öğrenmek istemiştiniz ama ertelemiş miydiniz? İşte başlamak için uygun bir zaman!

Bu liste tamamen size özel. Her maddeniz için ekstra bir zamana, paraya, emeğe ihtiyaç duyabilirsiniz. Listeyi yapmaya başlarken hayallerinizin niteliğine göre kendinize bir başarı kotası koyabilirsiniz. Bir takvim yılı içerisinde 1 maddeyi bile tamamlamak bir başarıyken, sayı arttıkça çok verimli bir yıl geçirdiğinizi düşünmek en doğal şey olacaktır.

Yaptığımız her işte olduğu gibi hayatta da bazen motivasyon eksikliği yaşayabiliriz. Böyle durumlar için bu listenin sizlere de bir pusula görevi görmesini istemek yerinde bir temenni olacaktır. Walt Disney’e atfedilen şu sözle yazımı bitirmek istiyorum:

Eğer hayal edebildiğin bir şeyse, yapabilirsin. Onların peşinden gidecek cesaretin varsa, bütün rüyaların gerçek olabilir.

“May the force be with you!”

Yazar Hakkında

Galatasaray Üniversitesi İşletme Bölümü öğrencisi, amatör bir seyahat blogu yazarı. Okur, yazar, gezer, yemek yapmayı sever, MFÖ dinler, maç seyreder.

İlgili Yazılar

1 Yorum

Yorum Yazın