Sizinle CampusWINner oryantasyonu sırasında Özlem Denizmen tarafından bizlere hediye edilmiş kart kullanımı konusunda okunmasının oldukça faydalı olduğunu düşündüğüm bir kitabı paylaşacağım; Kartlarınla Mucize Yarat. Bu kitap aslında ilk olarak elime MasterCard Türkiye’de staj yaparken geçmişti. Stajımın sonunda kitabı okumuş ve finansal okuryazarlık konusundan ilk defa o zaman haberdar olmuştum.

özlem denizmen2

Özlem Denizmen kitabın telif gelirini 24 Nisan 2013 tarihinde vefat eden eski MasterCard Ülke Müdürü Özlem İmece anısına Darüşşafaka Cemiyeti’ne bağışlıyor ve kitabını da kendisine ithaf etmiş. Özlem İmece’nin hayali anne-babasını kaybetmiş çocuklar için bir fon kurmakmış. Özlem İmece’yi hiç tanımamış olmama rağmen kitabın girişindeki güzel ithafı görünce duygusal bir yaklaşımla okudum kitabı.

Kısaca Özlem Denizmen’den bahsedecek olursak çok başarılı bir eğitim ve iş hayatının yanında toplumdaki finansal okuryazarlık bilincinin artırılması için çok önemli çalışmalar yapan FODER, yani Finansal Okuryazarlık ve Erişim Derneği’nin kurucu başkanı. Bunun dışında Özlem Hanım cinsiyet eşitliği konusu ile de ilgileniyor ve bu alanda da çalışmalar yapıyor.

Kitabın içeriğine gelecek olursak; kitap hayatımızın en merkezinde olan şeylerden ikisi olan para ve kredi kartları ile ilgili. Özlem Denizmen kitapta ana olarak kredi kartlarını daha düzgün kullanarak zor kazanılan parayı daha bilinçli bir şekilde harcama konusunda bilincin artmasını amaçlamış. Genel olarak kitapta farklı tipteki harcama alışkanlıklarına, kullanılması gerekilen maksimum kart sayısına, kredi kartı ücretlerine, hangi tip kredi kartının kime daha uygun olduğuna, kredi kartı batağından nasıl kaçılacağına ve bu batağa girildiyse nasıl kurtulunabileceğine, ödeme sistemlerini kullanırken dikkat edilmesi gereken güvenlik önlemlerine değinmiş. Kitabın sonunda da burçlara göre kart haritası ve kitabın içeriği ile ilgili minik bir kart kullanımı ehliyeti sınavı bulunuyor.

özlem denizmen1

Ödeme sistemleriyle ilgilenin ilgilenmeyin; kredi kartlarınızı daha iyi kullanabilmek, paranızı ve geleceğinizi daha iyi yönetebilmek için herkese “Kartlarınla Mucize Yarat” kitabını okumasını öneriyorum. Kitap benim gördüğüm kadarıyla büyük kitapçıların hepsinde genellikle İş ve Yönetim bölümlerinde bulunuyor. Kitap dışında finansal okuryazarlık, birikim, borç, yatırım ve benzeri konularda daha fazla bilgi sahibi olmak isteyenler için de Özlem Denizmen ile Para Durumu websitesini takip etmenizi tavsiye ediyorum. (http://paradurumu.tv/)

Bu yazı paylaşımı yoluyla da Özlem Denizmen’e tüm CampusWINner’lar adına ince hediyesi için tekrar teşekkür ediyorum.

Yazar Hakkında

TFL'10-ODTÜ'15-CampusWinner@Turkishwin 'Never surrender, never give up!'

İlgili Yazılar

Yorum Yazın