İlham (isim): Etkileyen ve harekete geçiren, özellikle TurkishWIN’e girdiğimden beri hayatımda daha sık kullanmaya ve duymaya başladığım bir kelime.

Pazarlama (isim): 4P’si ve araştırması olur, benim gibi işletme okuyanlar türevlerini zorunlu ders olarak alır.

Hemen her gün ilham veren kişilerle tanışıyor, konuşmalar dinliyoruz. Her gün sayısız pazarlama karmasına karışıyoruz. Peki ne sıklıkla ilham veren pazarlama örnekleri görüyoruz? Bence parmakla gösterecek kadar az.

Bundan iki ay kadar önce katıldığım iki günlük Pazarlama Zirvesi‘nde dört kıtada dünyanın en iyi ve yeni fikirleri tartışıldı. Hazine Avı temalı etkinlikte pazarlama guruları (hatırı sayılır konuşmacılar) ve uzman hazine avcıları (40 fikrin öyküsünü anlatan Anouk ve Maarten), tüm programa rehberlik eden Peter Fisk ve Management Centre Türkiye tarafından ağırlandı. Ayrıntılarına sitesinden ulaşabileceğiniz zirvede paylaşılan ve bana ilham veren iki fikirden bahsetmek istiyorum.

Şanslı Demir Balık (Lucky Iron Fish)

Dünyada 3.5 milyara yakın insanda demir eksikliği var. Bu eksikliğin çokça görüldüğü hatta hastalıklara ve ölüme yol açtığı
Screen Shot 2016-01-28 at 17.15.37ülkelerden biri de Kamboçya. İçinde demir minerali olan yiyecekler pahalı olduğu için halk bunu karşılayamıyor. Demirin alternatif yollardan insan vücuduna nasıl alınabileceği araştırılırken, yemeğin piştiği tencerede 10 dakika boyunca bir parça demir bulundurmanın kişinin günde alması gereken demirin %75’ine kadar almasını sağlayabildiği ortaya çıkıyor. Ancak bu tespit ile çözümün sağlandığını ve işin bittiğini düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Çünkü yemek yapan anneler yemeklerinin yanına bir külçe demir koymayı reddediyor, çözüm toplum tarafından benimsenmiyor; onun yerine külçe kağıt ağırlığı, yatak ayağı ve benzeri amaçlarla kullanılıyor. Dolayısıyla bunu Kamboçya kültürüne uyarlayan bir pazarlama stratejisi geliştirmek gerekiyor. AraştırmalarScreen Shot 2016-01-28 at 17.16.26 balığın Kamboçya kültüründe umut ve iyi şans anlamına geldiğini gösteriyor. Demir külçeler yerini demir balıklara bırakıyor. Bu girişim, hayat değiştiren bir çözüm oluyor. Her gün kullanıldığında sadece 9 ayda toplumun demir eksikliğinde %50 düşüş gözlenirken, 54.800 kişiyi daha sağlıklı ve mutlu bir yaşam sürmeye başlıyor. Üstelik geri dönüştürülmüş demirden hazırlanan balıklar sadece sürdürülebilirlik değil, aynı zamanda yüzlerce yerli için de istihdam sağlıyor.

Aynada Kendinizi Göremeseniz Ne Yapardınız?Screen Shot 2016-01-28 at 17.35.34

Heineken hızlı ve çok içerek sarhoş olup gecelerine erken son verenlere bilinçli içmenin önemini alışılagelmedik bir yoldan gösteriyor. Nasıl mı? Bir ayda bir buçuk milyon Youtube izleyicisi yakalayarak viral bir hale dönüşen fikir ile. Asya’da bir gece kulübü kapandıktan sonra kulübün tuvaleti eşit görünecek şekilde ikiye bölünüyor. İki tuvalet tıpatıp aynı tasarlanıyor ve aralarına ayna yerine transparan cam konuyor. “Ayna”nın iki tarafına iki çift tek yumurta ikizi koyuluyor. İkizler camın Dance-More-Drink-Slow_0312iki tarafında ayna illüzyonu yaratmak için prova yapıyor. Ertesi gün ikizlerin olduğu tuvalete gelenlerin tepkileri gizli kameralar tarafından kaydediliyor. Tepkiler gerçekten görülmeye değer… Kendilerini aynada göremeyen kişiler paniğe kapıldığında “ayna”da bir yazı beliriyor: “Kendini göremiyor musun? Çok fazla içtin.”

 

Bana “Wow” dedirten bu çalışmalar umarım size de ilham verici olmuştur.

Daha güzellerini daha sık görmek ve yapmak dileğiyle!

Yazar Hakkında

Galatasaray Lisesi'nden mezun olup Galatasaray Üniversitesi İşletme Bölümü'nde okumaya başladım. Farklı kültürleri tanıyarak dünyayı gezmeyi tatillere sığdıramadım; lisenin bir yılını Kanada'da, geçtiğimiz yazları da İngiltere'de yaz okulunda ve Fransa'da stajda geçirdim. İlgiyle katıldığım etkinliklerin ve gezdiğim yerlerin yanı sıra kulağa küpe notlar da paylaşacağım sizlerle.

İlgili Yazılar

Yorum Yazın