Selamlar, bu yazımı size kendi seçimler sürecimden bahsetmek ve birazcık da olsa belki aynı durumdaysanız yardımcı olmak için yazıyorum.
Bazı insanlar seçim yapacakları zaman ikisini de seçmez, boş verir, bazı insanlar benim gibi ikisini de seçmeye çalışır, bazı insanlarda birini seçer ve aklı ötekinde kalır. TurkishWIN’in CWINler için yaptığı oryantasyon programında bu konu üstünde çok durmuştuk, neredeyse hepimizin ortak tek sorunu buydu. Orada bildiğim; ama hayata geçiremediğim bir mottoyu tekrar öğrendim ve o günden beri ne zaman bir seçimimin sonucunu düşünsem aklıma geliyor; “Herkes kendi seçimlerini yaşar.” Kendime bunu hatırlatmaya başladığımdan beri 4 ayda birçok şey değişti. Öncelikle daha mutlu bir insan oldum, daha zamanlı çalışmaya ve önceliklerimi daha kolay belirlemeye başladım. Kendi adıma çok ciddi adımlar atarken “ya yetişemezsem” korkumdan sıyrıldım. Yetişememe durumum için alternatif çözümler bulmaya başladım. Düşününce bunu bana sadece 2 saatlik bir konuşma sağladı, umarım size de bu yazı sağlar.
Daha sonrasında beni gerçekten mutlu eden şeyleri ve sadece kendimi rekabetçi hissettiğim şeyleri ayıkladım. Boş zamanıma, etkinliğe ayırmam gereken zamana ve edineceğim faydaya göre her yeni oluşan seçeneği sıraya koyup listeledim. Elimden geldiğince rekabetçi ruhumu kaybetmemeye de çalışıyorum yani

.karikatur-karar-mekanizmasi-2922-I3Arkadaşlar mı? İş mi? Aile mi? Gönüllü çalışma mı? Okul mu? Sizin de kafanızda bu güzel sorular var, biliyorum, en azından aynı anda 3 tanesine sahip olduğunuza neredeyse eminim.
Aile sonsuza kadar sizi sevecek, koruyacak, kollayacak ve aldığınız kararlarda arkanızda duracak. Ne kadar eğlenceli, anlayışlı ve modern olsalar da sosyal hayatınızın bir parçası olan arkadaşlarla aralarında kalmanız muhtemel ve kaçınılmaz. Tabii ki ikisinden birini seçmeniz mümkün değil; ama zamanı aralarında doğru paylaştırmak ve ailenize de arkadaşlarınıza da doğru sınırı çekmek, kimsenin kalbini kırmadan ve arada kalmadan bunu yapabilmek önemli . İki topluluğun da birbirine saygı duymasını sağlarsanız sizin için çok daha kolay olacaktır.

Yani iki tarafa da değer verdiğinizi belli edin. Her şey kendiliğinden çözülecektir; çünkü gerçekten bir değer verme durumunda kimse sizin arada kalıp üzülmenizi istemez.

indir

Simdi iş/stajla gönüllülüğü karşılaştırmak istiyorum. Gönüllü çalışmanın verdiği doyumu sağlamayan iş/staj ve gönüllü çalışma arasında kalırsak hangisini tercih edeceğiz? 2. sınıf öğrencisiyken ve bu seçimi yapmam gerektiğinde, bir dakika bile düşünmeden gönüllüğü seçmem doğru bir hareket olurdu; ama ben ikisine de yetişmeye çalışarak telef olmuş, ikisinde de kendimi yeterli bulamayıp bunalıma girmiştim. Şimdi ise bir 3. sınıf öğrencisi olarak artık gönüllü çalışmaya vaktim yok; ama yine her boş zamanımda kendimi oraya atmaktan geri kalmıyorum. Yani beni mutlu eden şeyleri yapmaktan geri kalmamak için çok uğraşıyorum.
Hayatınızın sorumluluğunu kendi üzerinize alın. Maddi olarak ailenize hala bağlı olabilirsiniz; ama seçimlerinizi sizin için aileniz ya da bir başkası yapamaz; o yüzden farkında olun, sonuçlarına katlanın ve çevrenizdekilerin başını ağrıtmayın ya da arada ağrıtın; ama onların kişisel alanlarına ve arkadaşlığınıza saygı duymayı unutmayın.

Yazar Hakkında

Marmara Üniversite İşletme Enformatiği öğrencisi ve TurkishWIN kampüs lideri.

İlgili Yazılar

1 Yorum

Yorum Yazın