Bilim, teknoloji, mühendislik, sanat ve matematik alanlarında eğitim gören üniversiteli genç kadınlarla bu alanlarda uzmanlaşmış bireyleri buluşturarak ilham ve deneyim akışı sağlamayı ilke edinmiş STEAMWIN, bu ilke doğrultusunda üst düzey yöneticilerle STEAM öğrencilerini yuvarlak masa etrafında buluşturduğu CEO-Roundtable etkinliklerine hız kesmeden devam ediyor!

STEAMWIN’in CEO-Roundtable etkinlikleri kapsamında 19 Nisan’da Kale Grubu Başkanı ve CEO’su Zeynep Bodur Okyay ile beraberdik. 1989 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi İşletme Mühendisliği bölümünden mezun olan Bodur Okyay, eğitimini Harvard Üniversitesi’nde lisansüstü yönetici yetiştirme programında devam ettirdi. Sonrasında Türkiye’ye dönerek Çanakkale Seramik Fabrikaları’nda ve Kale Grubu’nda bir süre çalışan işkadını, 2007 senesinden bu yana Kale Grubu Başkanı ve CEO’su olarak görevini sürdürmekte.

“Ben çok şanslıyım; ama jenerasyon farkı, işe bakış farkı demek.”
Başarılı bir aile şirketinin yükünü tek başına omuzlamış olan Zeynep Hanım, bizlere babası İbrahim Bodur’a duyduğu minnetten ve kendini ne kadar şanslı hissettiğinden bahsetti. Elbette üstünde baskı hissettiğini ve ikinci jenerasyon sendromunu tüm zorluklarıyla deneyimlediğini belirten CEO, bu baskının üstesinden şirketi geliştirerek ve ilerleterek gelmesiyle bizler için olağanüstü bir örnek teşkil ediyor.

“Dünyada eşitsizlikler çok arttı, sosyal farkındalığımızın yüksek olması gereken bir dönemde yaşıyoruz.”
Pek çok sivil toplum kuruluşu, dernek, vakıf ve odanın yönetim kurulunda faal olarak çalışmakta olan işkadını, dünyada eşitsizliğin artmasıyla sosyal farkındalığı yüksek bireyler ve kuruluşların önemli olduğu bir dönemde olduğumuzu belirtti. “Tüketim odaklı çocuklar yetiştirmemeliyiz, topluma faydaları olmalı. Sonuçta insan, üretmeye programlanmış bir mahluk.”

“Türkiye’nin çıkışı girişimcilikte. Kalıcı ve doğru istihdam için yaratılan yeni işlerin rolü çok kritik.”
Zeynep Bodur Okyay, yarattığı istihdam olanakları sebebiyle girişimcilik kültürünün Türkiye’de giderek yayılmasından mutluluk duyduğunu belirtti. Ayrıca, çalışan annelerin daha sağlıklı çocuklar yetiştirdiğini savunan Zeynep Hanım, cinsiyetler arası istihdam eşitsizliği uçurumunun geniş olduğu ülkemizde bu konuyla ilgili çalışmamız gerektiğine dikkat çekti.

“Çok gezen, çok gören bilir. Lokal kalmak doğru değil.”
Harvard Üniversitesi’nde geçirdiği 2 yıl boyunca farklı kültürler tanımanın ve network edinmenin önemini kavradığını bizlerle paylaşan Zeynep Hanım, üniversite öğrencilerinin yön kestirebilmesi adına okurken gezip farklı kültürleri deneyimlemesinin önemini vurguladı. Ayrıca iş hayatında desteğin çok önemli olduğunu tecrübe etmiş biri olarak, biz öğrencilere okul yıllarından itibaren profesyonel ilişkilerimize yatırım yapmamızı önerdi. Buna ek olarak, lisans eğitiminden sonra lisansüstü planları olsa bile önce çalışma deneyimi edinmenin; Türkiye’yi öğrenme ve gelecekle ilgili beklentileri inşa etme konusunda önemli olduğunu, lisansüstü eğitime kısa da olsa bir iş deneyiminden sonra başlanmasının daha doğru olduğunu düşündüğünü belirtti.

Yaklaşık 1 saat süren keyifli sohbetimizden sonra Zeynep Hanım’a danışarak Kale Holding’de kendine staj imkanı yaratan katılımcılarımız oldu. STEAM alanlarına kendini adamış 15 kişilik bir grup olarak birbirimizle fikir alış verişinde bulunduğumuz ve yeni ilişkiler filizlendirdiğimiz bir etkinliği daha böylece geride bıraktık.

Verimli geçen nice etkinliklerimiz için STEAMWIN’i takipte kalın! BinYaprak Facebook sayfasından Perşembe günleri İlham Veren STEAMWIN Kadınları ile gerçekleştirdiğimiz canlı yayınlarımıza davetlisiniz. Ayrıca binyaprak.com’a üye olup STEAMWIN grubundan etkinliklerimizi ve içerik paylaşımlarımızı takip edebilirsiniz. Etkinliklere katılım, Anadolu’daki genç kadınlara sağladığımız ulaşım bursları ve tüm diğer sorularınız için: steam@turkishwin.com

Mehveş Altay

Yazar Hakkında

Konuk yazarlardan ilham, fırsat ve yeni fikirlerle dolu paylaşımlar!

İlgili Yazılar

Yorum Yazın