Sessizliği Bozanlar

Time dergisi her yılın son sayısında bir kişiye ‘Yılın İnsanı’ unvanı veriyor. Bu unvanı, o yıl iyisiyle kötüsüyle hakkında en çok konuşulan kişi alıyor. Bu yıl, bu unvan  ‘‘uğradıkları cinsel tacizleri ‘MeeToo’ etiketi ile sosyal medyada paylaşan kadınlara’’ verildi. Time Yazı İşleri Müdürü Edwar Felsenthal, unvanı verme sebeplerini şu cümle ile açıkladı; ‘‘Bu akım, on yıllardan beri gördüğümüz en hızlı sosyal değişim. Kendilerini öne atıp hikayelerini anlatan yüzlerce insanın bireysel eylemleriyle başladı.’’. MeeToo etiketi ile yapılan bu paylaşımlar gizlenen bir çok taciz olayını su yüzüne çıkardı.

Bu hareket, yapımcı Harwey Weinstein’in adının taciz skandallarına karışmasıyla başladı. İlk önce ünlü kadınlardan oluşan bir grup, kendilerinin de Weinstein ile çalıştıkları dönemde tacize uğradıklarını söyledi. Yaşadıklarını duyuran bu kadınları,  Avrupa Birliği Parlamentosu’ndaki kadınlar da takip etti. Bu olaylardan sonra, oyuncu Alyssa Milano ‘‘tacize uğrayan kadınların ‘’MeeToo’ etiketini kullanarak paylaşım yapmasını istedi. Amacı ise taciz olaylarının ne kadar yaygın olduğunu göstermekti. Haklı çıktı. ‘MeeToo’ etiketi 2 günde 12 milyondan fazla paylaşım yapılmasını sağladı. Bu paylaşımlar elbette peşlerinde bazı sonuçları da getirdi. Avrupa Parlamentosu, AP’deki taciz iddialarını soruşturmak için bağımsız bir kurul kurulmasını istedi.

MeToo, aslında bir çığlıktı. Paris’te 2500 kadın ellerinde pankartlarla sokaklara indi. Kadınlar, tacize uğradıklarında,durumu gizlememesi, bu durumdan utanmaması gerektiğini artık anladı. Karşı tarafı affetmenize,  yok saymanıza gerek yok. Taciz eden kişi olayın normal olduğunu düşünürken, sizden çekinmezken ve alacağı tepkilerden korkmazken,  bizim çekinip susmamızın nesi normal ki?

En çok ses getiren olaylardan biri, Taylor Swift’in 2013 yılında radyo programcısı olan David Mualler tarafından tacize uğradığını söylemesi oldu. O dönem, tacize uğrayan çoğu kadın gibi, o da bu olayı duyurmayıp, sessizce çözmeye çalışmış, Mualler’ın işten ayrılmasını sağlamış. Mualler ise işinden Taylor Swift yüzünden atıldığını söyleyerek O’na dava açmıştı, Swift ise tacize uğradığını söyleyerek karşı dava açmıştı ve sembolik 1 dolar talep etmişti. Kazandı. Bu kadınları cesaretlendiren büyük olaylardan yalnızca biriydi. Swift çok fazla destek gördü, ama onu, bu kadar geç konuştuğu için suçlayanlar da oldu. Olayı bazen kendi içimizde atlatmamız vakit alabiliyor, bazen de  paylaşmaktan çekinebiliyoruz.

Sizin için, Sessizliği Bozanlar’ın bazılarının sözlerini ekledim;

‘Cinsel saldırı veya tacizi bildirmek için 15 dakika, 15 gün veya 15 yıl beklemekle suçlanmamalısın’ – Taylor Swift

‘Yapılması gereken doğru şey bu.Bu konuda konuştuğumu söylemekten onur duyuyorum.’ –  Susan Fowler

‘Bütün bu hikayeleri duymak beni hücresel derecede etkiledi. Hala aynı olabilir miyim, bilmiyorum. Ağlamayı bırakmadım. Kızıma bakıyorum ve düşünüyorum,  lütfen, onun böyle bir şeyden geçmek zorunda kalmasına izin vermeyin.’  – Alyssa Milano

‘Genç kadınlar bana, beni yıllar önce taciz eden adamları anlattı. Ve hep fısıltı ağına katıldım: ‘İşte giyebildiğin şeyler’, ‘İşte gidebildiğin yer’, ‘İşte kaçman gereken kişi’. Ama onu başkan veya grup olarak ele almalısın. 147 kadın yalancı aramak zor. Hepimiz deli olamayız. Hepimiz fahişe olamayız.’ – Adama Iwu

 

”Ben de oradaydım.

Sana inanıyorum.

#MeToo ”

Yazar Hakkında

Elif Batuş was born in 1996 in İstanbul, is studying Business Informatics at Bilgi University. She is a leader of CampusWIN Event Committee in TurkishWIN and a member of the board of Bilgi’s Women in Business Club and she is a blogger at kampussesver.com. She is interested in writing, traveling, cooking, gender equality and movies.

İlgili Yazılar

Yorum Yazın