TurkishWIN Kampüs Liderleri olarak bir internet girişimcisi ve melek yatırımcı olan Sina Afra ile girişimcilik üzerine bir sohbet gerçekleştirme fırsatı bulduk.

Sina Afra, 2008 yılında o dönemde Türkiye’deki ilk online moda sitesi olan markafoni.com’u kurmuş, 2014 yılına kadar da kurucu ortaklığını sürdürdükten sonra hisselerini satarak sitedeki görevinden ayrılmıştır.

2015 yılı itibari ile Türkiye’de girişimcilik kültürünü yaymak üzere Türkiye Girişimcilik Vakfı’nı kurmuştur.

Kısaca kendi girişimcilik geçmişinden bahseden Sina Bey, ardından bizim girişimcilik ile ilgili sorularımızı yanıtladı. Bu sohbetten aklımda kalanları, kendi yorumumu da katarak sizlerle paylaşıyorum.

12509252_1061692473877425_1917135206891825009_n

Kendinize ve fikirlerinize inanın. Girişimci olabilmek için her zaman iyi bir özgeçmişimiz ya da yüklü bir miktar sermayemiz olmak zorunda değildir. Eğer kendimize ve fikrimize inanıyorsak, o fikir bizi geceleri uyutmuyorsa, arkadaşlarımızın görüşlerini alır olduysak, kısacası artık hayatımızın bir parçası olduysa ve her bahsettiğimizde heyecan duyuyorsak harekete geçmemizin zamanı gelmiş demektir!

Fikir her şey demek değildir, asıl önemli olan onu nasıl uyguladığındır. Google kurulduğunda piyasada 10’dan fazla arama motoru olduğunu biliyor muydunuz? Herkes harika fikirler sahibi olabilir fakat bunu doğru uygulamadığınızda pek de etkili sonuçlar alamayabilirsiniz.

Girişimcilerin hikayelerini dinleyin. Hikayelerin insanlar üzerindeki harekete geçirici etkileri konusunda herkes hemfikirdir diye düşünüyorum. Özellikle de gitmek istediğimiz yolda birilerinin bizden önce tecrübe edinmiş olması harika bir kaynak, yol haritası olabilir!

İnsan ilişkilerinizi iyi yönetin. Bu hem ekibiniz hem de yatırımcınız ile iletişimiz açısından çok önemlidir. Birebir ilişkilerde dengeyi ve uyumu sağlayabilirsek hedefimize daha sağlam adımlarla ilerleyebiliriz.

Yaratıcılığınızı arttırıcı aktivitelerde bulunun. Farklı ortamlarda bulunmak yaratıcılığımızı körükler. Yaratıcılığımızı arttırmak için günlük rutinlerimizin dışında aktivitelerde ve ortamlarda bulunmamız gerekir.

Sina Afra’ya bu harika sohbet için teşekkür ederiz!

 

Yazar Hakkında

İlgili Yazılar

1 Yorum

Yorum Yazın