Motivasyon kaynağı: Yurt Dışı Farkındalık Zirvesi

 

Evet üniversite öğrencilerinin dilinden düşmeyen, aklından çıkmayan o meşhur sorusu olan ”nerede staj yapsak?” mezuniyet yılı yaklaştıkça daha da çok sorun oluyor. Tabi eğer sorun haline getiriyorsanız.

Örneğin, ben biraz fazla sorun haline getirirken bir başka arkadaşım staj konusunda o kadar rahat ki gören de bölümümüzde zorunlu staj şartı yok zannedecek. Bende de tam tersi durum söz konusu. İki uç nokta yani. Şimdi bazı tabularınızı yıkalım ve eğer benim gibi endişeliyseniz gelin sizi motive edecek belki de bazılarımızın aklında olan ”acaba yurt dışı stajı ve oradaki hocaları nasıldır?” sorularının cevaplarını verelim.

Bir önceki seneye kadar bu sorular benim de kafamı karıştırıyordu arkadaşlar. Ve açıkça dile getirmek gerekirse biraz da gözüm korkuyordu. Tüm bu kafa karışıklığım ve korkularım yurt dışından Türk  bilim adamlarını İstanbul’a davet ederek öğrencilerle buluşturan akademik bir platformun etkinliğine kadar devam etti. Taf Network’ün organize ettiği Yurt Dışı Farkındalık Zirvesi’nden bahsediyorum. Gerçekten oraya gittiğimde ilk gün hocalar kendi deneyimlerini anlattılar ikinci gün ise öğrencilerle network kurdular. En çok da orada motivasyonu yükselttim. Çünkü Taf Network’ün davet ettiği hocalar o kadar güzel açıklama yaptılar ve öğrencileri motive ettiler ki neredeyse daha yeni bölüm değiştirmiş olan ben, etkinlikten çıktığım gibi yurt dışından bir hocaya mail atıp ”geliyorum”  diyecek cesarete sahip olmuştum. Ama merak etmeyin bir taşın üstüne oturup bu heyecanın normal seviyeye inmesini bekledim.
O sene her hangi bir hocaya mail attın mı? diye soracak olursanız; hayır atmadım. Yeni bölüm değişikliği yapmıştım daha bölüme adapte olmadan böyle bir adım atmak istemedim.

Bu seneye gelirsek eğer bu yüksek motivasyonu sağlayan ve öğrencilerle yurt dışındaki Türk bilim adamlarını bir araya getiren Taf Network ailesine katıldım. Bu sene hayatımı planlarken daha net kararlar aldım. Artık ne yapacağımı ve nasıl bir yol izleyeceğimi biliyorum. Daha önceden TurkishWIN sayesinde tanıştığım Prof. Dr. Banu Onaral ile yeniden aynı ortama gelip sohbet ettim, Prof. Dr. Mete Atatüre’nin de deneyimlerini dinledim. Sadece bu hocalarla kalmayıp kendi alanımla da ilgili hocalarla fikir alışverişinde bulunma şansı yakaladım.

Her sene düzenlenen ve düzenlenecek olan yurt dışı farkındalık zirvesine bir kere de olsa katılma şansı yakalayıp hem yurt dışında hocalık yapan olan Türk Bilim insanlarıyla network kurmanızı hem de içinde bulunduğum bu güzel aile olan Taf Network ailesiyle tanışmanızı isterim.  Bir sonraki sene için takip kalın.
Başarılı yıllar

Yazar Hakkında

Nazlı Gündoğdu

Ankara Üniversitesin'de okuyan laboratuvarda deneyleriyle başı dertte kimya bölümü öğrencisiyim. Bilim konferansları ve bilimsel kitaplar vazgeçilmez tutkumdur. Tiyatro aşığı, kahvenin bol köpüklüsü insanın güler yüzlüsü diyen biriyim.

İlgili Yazılar

Yorum Yazın