Teknik bir alanda profesyonelleşmiş olalım ya da olmayalım, 21.yüzyılda günlük ihtiyaçlarımızın hemen hemen hepsini teknolojiden faydalanarak yapmaya alışmış bir nesil olarak teknoloji , bilim, mühendislik alanlarındaki haberlerin ve yeniliklerin farkında olmak oldukça işimize yarayabilir. Yeni çıkan teknolojiler ve bilimin gizemli dünyası her zaman ve her alandan çoğu insanın ilgisini çeker; özellikle içinde bulunduğumuz ve artık çoğu alanda devamlı karşımıza çıkan/çıkacak olan Y kuşağının. Yani artık gündemden geri kalmamak eskisi gibi sadece siyaset, magazin veya yerel haberlerden değil teknoloji ve bilim haberlerinden de geri kalmamayı gerektiriyor. Ayrıca bilim, teknoloji ve mühendislik alanlarındaki gelişmeleri okudukça hiç tahmin etmediğiniz kadar ilhamla dolabilirsiniz!

İşte sabah uyandığınızda kahvaltının yanında, trafikte iç sıkılmaları esnasında, gün içinde molalarda; yani zihninizi günlük hayatın stresinden uzaklaştırmak ama tamamen kapatmak istemediğiniz anlarda göz gezdirebileceğiniz, birkaç dakikada bile ufkunuzu genişletmeye yarayacak siteler ve takip edebileceğiniz sosyal medya hesapları:

  1. Tech Crunch

https://www.techcrunch.com benim en sevdiklerimden biri. En ilginç teknolojik gelişmelerden genelde bu sitenin Twitter hesabı sayesinde haberim oluyor. San Francisco çıkışlı sitede dünya çapındaki start-uplar hakkında da bilgi sahibi olabilir, haber ve makale aramalarınızı kıtalara göre filtreleyebilirsiniz. Videolar da cabası!

Twitter hesabı için: https://twitter.com/TechCrunch

 

  1. Wired

Wired.com Wired Magazine’e bağlı olarak başlatılmış San Francisco temelli bir platform. Dünya çapında en çok ziyaret edilen teknoloji/bilim sitelerinden birisi. Güncel kalmanıza yardımcı olacak sosyal medya hesapları şunlar:

Twitter: https://twitter.com/wired/

https://twitter.com/wiredscience/

Facebook: https://www.facebook.com/wired/

 

  1. Webrazzi

http://webrazzi.com/ teknolojiyle girişimciliğin buluştuğu noktada Türkçe bir kaynak. Tekno girişimler hakkında detaylı bilgi bulabileceğiniz, teknoloji dünyası ve Silikon Vadisi hakkında haberleri takip edip ilham alabileceğiniz bir site.

Twitter hesabı: https://twitter.com/webrazzi/

Facebook hesabı: https://www.facebook.com/webrazzi/?fref=ts/

 

  1. Chip Online

http://www.chip.com.tr/ yine Türkçe kaynak arayanlar için oldukça güzel bir site. Bu sitede    teknoloji haberlerinin yanı sıra ürün incelemeleri de bulunuyor. Teknoloji şirketleri ve gelişmelerden ziyade ürünler hakkında bilgi edinmek ve güncel kalmak için faydalı.

Twitter hesabı: https://twitter.com/chiponline

 

  1. Evrim Ağacı

www.evrimagaci.org ODTÜ’lü öğrencilerin başlattığı bir hareket. Yazarların büyük bir kısmını öğrenciler oluşturuyor. Bu yüzden popüler bilimi hem akademik hem eğlenceli şekilde takip edebileceğiniz bir platform.

Sitenin en aktif sosyal medya hesabı ise bence Facebook’ta: https://facebook.com/evrimagaci/

 

  1. National Geographic

National Geographic, çoğumuzun bildiği gibi Türkiye’de en çok satan bilim dergilerinden biri. Daha çok coğrafya ve yer bilimlerine yönelik bir dergi olarak algılanmasına rağmen, aslında sosyal bilimlerden tıpa kadar çok geniş bir içerik yelpazesi var. Benim bahsetmek istediğim ve daha az bilinen kaynak ise, derginin web sitesi: www.nationalgeographic.com sitesinden geçmiş yılların arşivine ve önemli makalelere ücretsiz olarak ulaşabilirsiniz.

Instagram: https://www.instagram.com/natgeo/

 

  1. Science News

www.sciencenews.org aynı isimli derginin web sitesi. İçerikleri popüler bilimden biraz daha teknik olabiliyor. Yani konuyla ilgili hiçbir şey bilmiyorsanız ilk okumaya başladığınızda biraz teknik bulabilirsiniz; ama zamanla ne kadar geliştiğinizi göreceksiniz. Benim sevdiğim küçük bir avantajı da blogs sekmesi altında her bir alanın ayrı ayrı gruplanmış olması.

Twitter: https://twitter.com/ScienceNews

Facebook: https://www.facebook.com/sciencenews/?fref=ts

 

  1. Science Daily

https://www.sciencedaily.com/ da Science News’e alternatif olarak düşünülebilir. Ondan farklı olarak daha çok tıp, teknoloji ve çevre alanlarına odaklanıyor.

Twitter: https://twitter.com/ScienceDaily

 

Bu sitelerin aktif kullandıkları sosyal medya hesaplarını takip ederek, gün içinde çaba göstermeden kendinizi geliştirebilir ve bilimden ilham alabilirsiniz!

Yazar Hakkında

İlgili Yazılar

Yorum Yazın