Yaz tatili hepimiz için kendimize vakit ayırabileceğimiz en verimli zamandır. Artan sıcaklar nedeniyle evde, plajda ya da birçok yerde dinlenmeye çalışıyoruz. Mekan değişiminden etkilenmeyen en güzel aktivite kuşkusuz ki kitap okumak. Bu nedenle rahatlıkla çantanızda, elinizde taşıyacağınız; fazla kalın olmayan ve içerik açısından sizi doyurabilecek beş kitaptan bahsetmek istiyorum.

1- Konuşarak İkna Psikolojisi/ Kevin HOGAN
Konuşarak İkna Psikolojisi (Kevin Hogan)Başarılı iletişimci yazar Kevin Hogan hem sosyal hayatınızda hem de pazarlama hayatınızda insanların frekanslarına konuşarak gireceğinizi akıcı üslubuyla anlatırken verdiği örnekleri iki açıdan da inceleyerek dilediğiniz şekilde kullanabileceğiniz bir iletişim yöntemi sunuyor. Kitabın içinde aksaklıklara ve kararsızlıklara yer olmaması, sizi soğuk soğuk terleten anlarda nasıl davranarak olayın içinden başarıyla çıkacağınızı anlatması açısından okuyucuya tam ve kolay taktikler veren bir bilgi birikimine adım attırıyor. Ayrıca bölümlerin sonunda yer alan alıştırma ve soru teknikleriyle okuyucunun kendini daha iyi tanımasına imkan veriyor. İş ve sosyal hayatında başarılı iletişim kurmak isteyenlerin uğramayı ihmal etmediği istasyon olan Kevin Hogan kitaplarından ‘Konuşarak İkna Psikolojisi’ iletişim alanında okuyacağınız en verimli kitaplar arasında yer alıyor.

2- Dönüşüm/ Franz KAFKA
9789750719356_front_cover Milena’ya Mektuplar kitabıyla aşk konuşunda şanı yayılan yazar Kafka’nın psikolojik bunalımı ve ezilmişliğin yansımasını resmettiği kitabı Dönüşüm’ü mutlaka duymuşunuzdur. Öykünün kahramanı Gregor Samsa bir sabah uyanır ve kendini yatağında böcek olarak bulur. Çevirmen Ahmet Cemal’a göre kitabın gerçek adı aslında Değişim’dir. Kafka’nın psikolojik dünyasına ayna tuttuğunu düşündüğüm Gregor Samsa’nın naifliği ve vazgeçişi, iyi niyeti ve sevgiyi, aynı zamanda hissettiği ezilmişlik duygusu – böceğe dönüşümünün en önemli nedeni buydu bence- benim yüreğimi bir miktar burktu. Kitabın sonunda yer alan mektuplarda Kafka’nın kitap hakkında hem nişanlısına hem de diğer kişilere aktardığı düşünceleri yer alıyor. En çarpıcı olanı Gustav Jonauch’la olan konuşmasındaki kriptogram iddiası.

3- Klişe Hayatlar Matbaası/ Can YILMAZ
0000000685817-1 Ünlü komedyen Cem Yılmaz’ın gösterilerinde bahsettiği ağabeyi olarak tanıdığımız Can Yılmaz’ın kitabını merakla aldım. Bilinçaltım beni mizah tarzında kitap okuyacağıma şartladığından olsa gerek ki öykülerindeki melankolik işleyiş hayal kırıklığı yerine beni oldukça şaşırttı. Can Hoca (Can Yılmaz’dan böyle bahsetmek gerçekten çok hoşuma gidiyor) kısa öykülerinin yer aldığı kitabında bize hayatla ilgili pek çok şey öğretmeyi ihmal etmiyor. Öykülerde yer alan hüzün kokusu okuru boğmak yerine havada kalıyor ve siz koklasanız da koklamasanız da bir şekilde burun deliklerinizden nüfuz ediyor. Kitabın başarısı da burada gizli sanırım. Okura sunmak istediği her şeyi ilmek ilmek cümlelerin arasına dokumuş. Çok keyif alarak okudum fakat itiraf edeyim ciğerimin bir köşesini üzüntüden feda ettim bu kitaba. Değer mi, derseniz, bence değer. Arka kapak yazısında Cem Yılmaz’ın da dediği gibi, eline sağlık Can Hoca.

 

 

4- Bildiğin Kızlardan Değil/ Lena DUNHAM
Girls dizisinin yaratıcısı ve başrol oyuncusu Lena Dunham başarıya doymamış olacak ki bir de bildiginkizlardandegil-kapak-rgb-950px-579x898elinizden bırakamayacağınız kitap yazmış. İnsanın kendi iç dünyasını başkalarına açması kadar cesaret isteyen bir şey yoktur sanırım dünyada. Lena; doğrularını, hatalarını, aşklarını, vücudunu, ailesini, arkadaşlarını ve daha birçoğunu hiç çekinmeden gözler önüne seriyor. Beş bölümden oluşan kitapta okurlarını adım adım kendi hayatına çekmeyi başaran yazar, akıcı ve sansürsüz anlatımı ile samimiyeti nirvanada yaşatıyor. Lena Dunham, kesinlikle bildiğimiz kızlardan değil, onlardan daha deli,  daha tatlı.

 

 

5- Yüksek Topuklar Yüksek Umutlar/ Merve İNANDUÇAR
yüksek-topuklar-yüksek-umutlar-merve-inanduçarYazdığı kitap tavsiye yazısında kendi kitabından bahsetmeyecek kadar mütevazi ol(a)mayan yazar bendeniz Merve İnanduçar’ın ilk kitabından tabi ki bonus tavsiye olarak bahsetmek istiyorum :)
Kitapta aşk acısında, hayallerinde ve aile statüsü altında ezilen Hayal’in bir anda olaylar karmaşası ortasında kalmanın; hayatın ve kalbinin bir limitinin olmamasıyla tanışmasının afallatıcı öyküsünü anlattım. Kadınların her açıdan baskıya maruz kaldığı ve karakterlerinde bulunan yüksek doz duygusallıktan dolayı hayatlarında hayallerini yaşayamadıkları gerçeğinin karşısında, 20’li yaşlardaki baş kahramanın savaşını kurguladığım serüvenin sizlerden gelecek değerli yorumlarını bekliyorum.

Yazar Hakkında

Yazar "Yüksek Topuklar Yüksek Umutlar" Erciyes Üniversitesi/ Maliye

İlgili Yazılar

Yorum Yazın