tedted16 Kasım tarihinde Diyarbakır’da “Umudumuz Gençliktedir!” teması ile TEDxYouth etkinliği gerçekleştirildi. Ben de bu organizasyona TurkishWIN aracılığıyla konuşmacı olarak davet edildim. Etkinlik küratörü Özge Yılmaz TurkishWINner’lardan, TurkishWIN kurucusu Melek Pulatkonak da tam bir networker olarak bizleri biraraya getirdi.Pelin’e Yol Harçlığı Gerek crowdfunding kampanyamı ve Gençlik Otobüsü’ne dahil olmamın hikayesini bir çok gence ulaştırmış oldum.

TED “Yayılmaya değer fikirler” sloganıyla yola çıkmış; ilham üreten bir platform. Her yaştan, mevkiden anlatacak bir hikayesi olan insanın fikirlerini dünyaya duyurmak için bir fırsat. Aslında fikirler sandığınızdan çok daha önemlidir. TED Talk’ları hala izlemediyseniz mutlaka izleyin.
Bir arkadaşım, “TED konuşmaları ile tanışmayan yaşamıyor demektir” demişti, gerçekten öyle, inanılmaz ufuk açıcı bir platform. TEDx ekipleri de yerel de bağımsız olarak bu ilhamı yaymak için etkinlikler düzenliyor.

 

Özge Yılmaz – Etkinlik Küratörü

Hiç bir bilmediğim bir şehirde, hiç bilmediğim insanlara, sıkıntılarına uzaktan kulak verdiğim, verdiğimi sandığım; ülkenin en doğusunda kendi hikayelerimizi paylaşıp orada umut üretmeye çalışmak benim için bambaşka bir şeydi. Oraya neden gidilmesi gerektiğini ancak oraya gittiğinizde anlıyorsunuz. İçimi burkan ve ümitlendiğim bir çok an oldu, etkinlik sırasında ve sonrasında. Sadece televizyonda gördüğüm bu şehri hiç bilmediğimi fark ettim.

Çocuklar bizleri film yıldızları gibi karşıladılar, fotoğraf çekinip hatıra yazdırdılar. O günün en büyük hatırası onlar için bizlere tekrardan ulaşabilmek olacaktı. Şimdi birkaç tanesi de olsa; hayallerini paylaşıyor, sorularını soruyor.

tedx

Herkes kendi imkanını kendi yaratıyor çoğunlukla, sınırlarımızın dışına çıkmak bizim elimizde, evet bazı durumlar biraz daha zor, katalizörlere ihtiyaç var. Bir kerelik bir şansa değil, sürekli bir desteğe de dönüştürmek gerek bunu aslında. Sürekli destekçilerim; ben onlara rüzgarlarım diyorum bir kez daha teşekkürler sizlere.

İşte aslında tamamen ben bunu anlattım burada; benim aşmam gereken sınırlar vardı. O gün Diyarbakır’da Tayyip Erdoğan mitingi, Barzani, İbrahim Tatlıses ve Şivan Perver konseri vardı. Bazen her şey neyi seçtiğinizle ilgilidir. Kimlerle olduğunuz ve kimleri yanınıza aldığınız, alabildiğinizle ilgili.

Siz ısrar ettikçe inanılmaz şeyler oluyor; hayatımda birçok değişimi inadıma, azmime ve çok fazla ısrar etmeme borçluyum. Etkinliğin ikinci bölümünde ben de Melek Hanım da rüzgârlardan bahsettik çokça;

Yalnız bir rüzgâr olmaktansa,
Rüzgarları yanıma katmayı öğrendim en çok aslında.

Anlatamadıklarımı yazdım; konuşmam da burada, keyifli seyirler. :)

Yazar Hakkında

Gebze Yüksek Teknoloji Enstitüsü Kampüs Lideri Bilgisayar Mühendisliği 3.Sınıf öğrencisi, fütürizm, aktivizm, kullanıcı deneyimi, teknoloji, ar-ge ve mühendisliğe dair deneyimlerini burada paylaşmayı umuyor.

İlgili Yazılar

Yorum Yazın