Hepimiz biliriz gülümseyen insanın bize verdiği samimiyeti. Bana göre bir konuşmaya, bir merhabaya ya da bir sessiz selamlaşmaya gülümsemeyle başlamak sizi bir adım öne çıkarır. Gülümseme, tılsımdır. Bizi bize bağlayan, samimiyetimizi sınayan, kalpleri ve düşünceleri birleştiren bir tılsım. Bir insana güler yüzle yaklaştığınız zaman o kişinin size karşı bakış açısı daima iyimser olacaktır. Ama öyle kuru bir gülümseme değil. Gerçek, içten bir gülümsemeden bahsediyorum ben.

Bir kişiye gülümseyerek yaklaşmak, hakkınızda oluşacak ilk izlenimin de olumlu olmasını sağlar. En önemlisiyse gülümseme bulaşıcıdır. Gülümsediğiniz zaman otomatik olarak karşınızdaki insan da size gülümser. Böylelikle arada sıcak, samimi bir bağ oluşur. Bu karşılıklı ilişkinin doğru başlaması için büyük bir adım.

En başarılı insanların sürekli güler yüzlü olduklarına dikkat ettiniz mi hiç? Başarılılar çünkü gülümsediklerinde yaydıkları samimiyet sayesinde karşısındaki insanlara güven veriyorlar. Çünkü biliyoruz ki bir insanın samimiyeti ile ona duyulan güven doğru orantılı ve zirveye doğru tırmanmayı hedefleyen bir kariyerin anahtarı karşılıklı güvenden geçer. Örneğin kariyerimizin başladığı ilk noktadan; işe alım sürecinden –pek tecrübem olmasa da – bahsetmek istiyorum. Bu esnada güler yüzlü olmamız gerektiğini hepimiz biliyoruz. Güler yüzle yaklaşımın da karşıdaki kişiye güven verdiğini… Ancak karşımızdaki insana güven verebilmek için önce kendimize güvenmeyi bilmeliyiz. Bu nedenle her şeyden önce o gülümsemeyi içimizde hissetmeliyiz ki dıdont-forget-to-smileşarıya o duyguyu doğru bir şekilde yansıtabilelim.  Peki, bunu nasıl yansıtıyoruz sizce? Konuşmamız, jest ve mimiklerimiz, el kol hareketlerimiz ile. Hatta gözlerimizin hangi noktalara değindiği bile bizim hakkımızda bir fikre sahip olmaya yeterli oluyor bence. Ve en önemlisi nasıl gülümsediğimiz… Öncelikle sürekli bahsettiğim gibi gülüşümüz samimi ve içten olmalı. Samimi bir gülümseme ile samimiyet içermeyen bir gülüş kendini hemen belli eder. Çünkü gülümseme anında toplam 17 kasımız çalışır duruma geliyor ve yüz hatlarımız ona göre şekilleniyor.

Diyelim ki karşımızdaki kişiye samimi bir gülüş verdik ve ilk izlenimimizde “güven verici” tanımından sonra bizi “samimi” bir kişi olarak tanımladılar. Samimi insan her şeyden önce dürüst ve doğru olur, yardımsever olur, paylaşımcı olur. Bakın tek bir özellik nasıl da bizi yükseklere taşıyabilecek diğer özellikleri art arda getirdi, gördünüz mü? Bunun gibi bir sürü örnek verebilirim size. Mesela güler yüzlü insan kendisine ne kadar güvendiğini vurgular. Kendine güvenen insanın ikna kabiliyeti de yüksek olur. İkna becerisi gelişmiş bir kişinin ise başarısız olması için hiçbir sebebi yoktur.

Demek ki ne diyoruz? Başarının anahtarı tek bir gülümsemeden geçer. Ve o gülümsemenin bize açmadığı kapı yok. Eğer bir kariyer yapmak ya da var olan kariyerinizi zirveye taşımak ve aynı zamanda siz de o zirveye tırmanmak istiyorsanız, işe gülümsemekle başlayın.

Yazar Hakkında

Aycan, İstanbul Kültür Üniversitesi'nde Uluslararası Ticaret Bölümü öğrencisi ve aynı zamanda okulun Woman in Business kulübü yönetim kurulu üyesiyim. Yazmayı bir hobi olarak görmekten ziyade bir tutku olarak benimsiyorum . Cinsiyet eşitliği farkındalığı yaratmak, kadının farkındalığını savunmak ve bunu elimden geldiğince yaymak en büyük amaçlarım arasındadır.

İlgili Yazılar

Yorum Yazın