Konumuz mühim! Körpecik gençlerimizin yaşına +5 ekleyen stresli mi stresli bir dönem: Tercih dönemi! Ben hala sınava çalışmaktan bile zor bir süreç olduğunu düşünüyorum. Ama bu süreci daha bilinçli atlatmanın yolları var efendim. Bu yazdıklarım sadece adaylar için değil, çoğu zaman çocuklardan daha fazla heyecanlanıp onları çokca etkileyen anne, baba, abla, abi, dayı, kuzen, hala, komşu, öğretmen… Kısacası herkes için.

Öncelikle hayretler içerisinde, kafası zaten çok karışık olan çocukların üzerinde hiç sakınmadan, fi tarihinden kalma, basma kalıp düşüncelerini enjekte eden büyüklerimize sesleniyorum. Ama şuan “hayretler içerisinde” tabirini sizin düşündüklerinizi çok geri kalmış bulduğumdan kullanmıyorum. Ben, bir insanın geleceğini, ilerideki psikolojik ve sosyal durumunu tamamen etkileyecek olan bu hassas tercih zamanında, düşündüklerinizi nasıl hiç çekinmeden, “Acaba doğru muyum?”, “Zaman benim zamanım değil yanılıyor olabilir miyim?” diye azıcık bile sorgulamadan, oraya buraya saçabilme cesaretinize ve duyarsızlığınıza hayret ediyorum. O kadar hayret ediyorum ki 4 satırlık cümle kurdum, hem de kurallı zira hiç beceremem. Kısaca yapmayın efendim! Mühendislik isteyen çocuğa tıp yazdırmayın. Puanı biraz yüksek diye daha yüksek olan mühendisliği de yazdırmayın. Sayısal puanı da yüksek diye TM’yi gözardı etmeyin. Belki ileride yapmak istediği meslek, aslında o alandadır. Bu işte para yok diye kestirip atmayın çocuklarınızın önerilerini. Eğer yeteneği gerçekten o alandaysa, o işi seviyorsa, mutlaka kendini kanıtlar ve hak ettiğini alır.

Bir de özel ve vakıf üniversitelerinin imkanlarına bakmak istiyorsa, ille de devlet diye tutturmayın. Uzatmak istemiyorum ama bu o kadar aşamadığımız bir konu ki… Ona yapabileceğiniz en büyük iyilik, eğer siz de bu sürece dahil olmak istiyorsanız, daha geniş çaplı araştırmak, istemiyorsanız bizim yaş gruplarımıza yönlendirip gençleri daha çok araştırması için teşvik etmek. En sonunda, o size anlatsın. Siz o zaman kendinize göre yine onu zorlamadan sürece dahil olursunuz. Tabiki sizin gibi görmüş geçirmiş insanlara da ihtiyacı olacak; ancak zaman çok hızlı akıyor. Benim seçtiğim zaman bile çok eskide kalmış gibi geliyor şuan bana. Hem aslında yaşları gerçekten küçük değil. Sadece siz çok fazla kol kanat gerdiğiniz için kendilerini küçümsüyorlar.

Gençlere sesleniyorum! Bütün meslekler tıp mühendislik ya da işletme üzerinden dönmüyor gençler. O kadar farklı alanlar var ki. Yemek yapmak sizin bir tutkunuzsa neden gastronomi okumayasınız? Para yok mu diyorsunuz? Yeme içme sektörünün ne kadar geliştiğinin herkes farkında değil mi? Büyük oteller, ünlü restaurantlar dünya kadar paraya makine mühendisleri çalıştırmıyorlar diye düşünüyorum J. Bu en basit örnek, biraz büyük düşünebilmeniz için.

Korktuğunuzu biliyorum. Özellikle benim gibi küçük yerlerden gelenlere sesleniyorum. Bizim için yeterliydi evet ama büyük bir şehrin imkanlarına da sahip değildik. Oradaki kafa yapısına sahip değildik, onların gördükleri fırsatları hemen göremiyorduk. Üniversiteye gelince daha iyi anlayacaksınız. Ama elinizin altında internet var. Sıyrılın hocalarınızdan, annenizden, babanızdan ve akrabalarınızdan! Ve araştırın sıralamalardaki adını çok da duymadığınız üniversiteleri. Tercih rehberine bakarken devletten devlete atlamayın hemen. Her duyduğunuza inanmayın. Açın stalkerlık (iyi bilirsinizJ) yaptığınız sosyal medyayı orada okuyan insanları bulun konuşun. İnanın hiç zor değil. Çoğu okulun tanıtım ekibi var. Gidemiyorsanız bile arayın numaralarını. Hiç çekinmez anlatırlar size. Ne istediğinizden emin olamazsanız eğer bir hocayla görüşmek istiyorum deyin. Hatta puanınız yüksekse sizin tanıtım günlerine geliş ve konaklama masraflarınızı da karşılayabilirler. Bu anlattıklarımı yapmazsanız, ben şunu yapardım da bize yol gösteren olmadı diyeceksiniz bir sonrakilere.

Durumunuz iyi değilse de eğer burslu kazanabiliyorsanız özel üniversitelerden korkmayın. Ailenizden hiç para almadan yaşar, bi de üstüne biriktirirsiniz. Herkesin işe başlayınca eline aldığı ekonomik özgürlüğü, bu yaşlarda bile elinize alabilirsiniz. Bilerek öğrenciyi sınıfta bırakma, burslulara kötü davranma gibi durumlar söz konusu değil. Çalışırsanız geçersiniz, bursluysanız ancak saygı görürsünüz. Farklı fırsatları araştırın mesela! Sadece sıralamanız değildir bazı üniversitelerde tercih edilme sebebiniz. Özeller bir çok alanda değişik burslar verebiliyorlar. Mesela bizim okulun (Özyeğin Üniversitesi) bazı yarışmalarla, mülakatlarla, sporcu olmanız dolayısıyla verdiği burslar var. Koç’ta da aynı yollarla burs sağlama imkanları vardı duyduğum kadarıyla. Demem o ki araştırın. Bütün çabam buna…

Bir kişiyle değil bir çok kişiyle konuşun. Bu sizin fırsatınız. Kendinizi küçümsemeyin. Sormaktan korkmayın. Herkes elinden geleni yapacaktır, çekinmeyin. Unutmayın küçük yerde yaşıyorsanız da küçük ve basmakalıp hayalleriniz olmak zorunda değil!

Yazar Hakkında

İlgili Yazılar

Yorum Yazın