Üniversite sınavına hazırlanan binlerce öğrenci için tercih dönemi başladı. Etrafınızda mutlaka seçeneklerin arasında bocalayan ve sizden yardım almak isteyecek öğrenciler olacaktır.

Sizlerle Prof. Dr. Sami Gülgöz’ün üniversite tercihleri üzerine yazdıklarını paylaşmak istiyorum. Psikoloji bölümünde ders vermeye devam eden Sami hocanın tercih yapan her öğrenciye rehber olacağına inanıyorum. Hepimiz bir yerlerde fark yaratabiliriz, binlerce öğrencinin mutlu olmayacağı bölümlerde okumasının önüne küçük adımlarla biz engel olabiliriz belki. Deniz yıldızlarını kıyıdan tekrar yaşama atan adamın hikayesi gibi düşünebilirsiniz :) Sizlerin etrafında da mutlaka fikir almak isteyecek universite adayları olacak, aklınızın bir köşesinde bu maddeler olsun.

1. Üniversitenin adıyla yetinmeyin o ünü neye göre edindiği pek bilinmez.
2. Üniversitelerin tüm bölümleri aynı düzeyde değildir. İlgilendiğiniz bölümler hakkında araştırma yapın.
3. Eğer ne okuyacağınız hakkında yüzde yüz kararlı değilseniz bölüm değiştirebilecek olduğunuz okulları seçin.
4. Ne okuyacağınız konusunda yüzde yüz kararlı olmayın; Karşınıza çıkabilecek sürprizlere açık olun.
5. Üniversiteye gitmek meslek edinmek değildir hayata hazırlanmaktır. Meslek değişir. Mühendislerin %85i mühendislik yapmıyor.
6. Size iyi eğitim verecek yani sizi mezuniyet sonrası 60 yıllık hayatınıza hazırlayacak okulu seçin.
7. Eğitim kalitesinin temel unsurlarından biri araştırma yapan ve sadece bir üniversitede çalışan öğretim üyeleridir.
8. Öğretim üyesi sayısı önemlidir. Doktorası olması gerekir. Araştırma yapması gerekir. Bakın son dört yılda uluslararası yayın sayısı kaç.
9. Üniversitede kimlerle olacağınız önemli. Onlardan öğrenebilmek için çeşitlilik gerekir. Hep aynı tipte aynı ilgilerde olmasınlar.
10. Son karar sorumluluğu öğrencinindir, anne babalar kendi hayatlarını yaşar. Anne baba için doğru olan çocukları için de doğru değil.
11. Bugünün veya geçmişin kurallarının çalışmadığı belirsiz bir geleceğe hazırlanıyor öğrenci. Meslek bileziği değil zihin donanımı gerek.
12. Üniversite öğrencinin etkin olduğu ortamdır. Lise anlayışı sürüyorsa orada, kaçın. Öğrenci ne derece sesini duyurabiliyor?
13. Kurumun öğrenciye saygısı var mı? İstekleri yönünde karar alıyor mu? Hoca tuvaletini ayırarak ikinci sınıf vatandaş gibi mi görüyor?
14. Devletin, Vakfın veya öğrencinin parası nasıl harcanıyor? İdarecilerin kaçında araba var, araba markası ne? Bu size anlayışı anlatır.
15. Eğitimde ne derece güncel? Hocaların aynı dersini 10 yıl önce alanlar aynı dersi mi dinlediler?
16. Mutlaka öğrencilerle ve mezunlarla konuşun. Ama sizin için önemli olan konuları siz sorun, sadece onların söz etmek istedikleri yetmez.
17. Öğrencilerin hocalarla temas etme şansı nedir? Hocaları ders zamanı dışında okulda bulmak imkansızsa onlarla çalışma imkanınız olmaz.
18. Üniversitenin size kendinizi oluşturma fırsatları yaratması gerekir. Entelektüel, sanatsal, sportif etkinliklere elverişli bir ortam!
19. Üniversite hocasının işi kitabı anlatmak değil. Hocaların soru sorduğu, öğrenciyi araştırmaya yönelttiği eğitim modellerini seçin.
20. Üniversite belirli bilimsel formasyonlar içinde bilgi edinme yöntemlerini öğrenme yeridir. Bilgi değişkendir, eğitim değişmeyi öğretir.
21. Hocaların araştırmalarında, projelerinde öğrenciye yer var mı? En iyi eğitim çalışmaların mutfağında olur, sınıfta değil.
22. Üniversite istediğiniz makaleye veya kitaba ulaşmanızı sağlıyor mu? Bilgisayar ve her türlü yazılım mevcut mu?
23. Üniversitede ders dışı öğrenme çok önde gelir. Buna izin veren ortamlar ve mekanlar var mı? Kantinler, atölyeler, kilitlenmeyen sınıflar.
23a. Akşam 6dan sonra grup çalışması yapmak isteseniz buna uygun yerler var mı?
24. Ders seçme şansınız var mı? Derslerinizi ilginiz yönünde şekillendirmeniz ne kadar olası? Yoksa herkese aynı dersler mi mecbur ediliyor?
25. Tek bir bölümün ya da fakültenin derslerine mi mahkumsunuz? Sistem diğer bölümlerden ilgileniz yönünde ders almayı teşvik ediyor mu?
26. Öğrenci konseyi çalışıyor mu? İdare ile iletişim kuruyor, öğrenci dileklerini iletiyor, değişiklikler yaptırabiliyor mu?
27. Öğrencilerin öğretim üyelerini değerlendirdiği bir sistem olmalıdır.
28. Gelecek belirsizdir, bunu kabul edin. Kararlarınızı korkularınıza göre değil heyecanlarınıza göre verin. Korkunuza rağmen.
29. Puanınız asıl istediğiniz bölümünkinden yüksek diye daha yüksek puanlı yeri yazmayın. Bu hata yeterince yapıldı, yeni örnek gerekmez.
30. Ileride hangi işi yaparsanız yapın en gerekli beceriler okuma, yazma ve sunum olacak. Üniversitenin bunları geliştirdiğine emin olun.
31. Üniversitede hocayla tartışılabilmeli, her bilgi sorgulanabilmelidir.
32. Üniversite öğrencinin edilgen olduğu bir yer değil kendi eğitimlinde aktif rol aldığı bir yer olmalıdır. Hocanın rolü öğretmenlik değil.
33. Üniversitenin sizi dış baskılardan koruyacak özgür bir ortam oluşturması gerekir. Üniversite içinde her tür görüş özgürce konuşulmalı.
34. Üniversite idarelerinin gerçek varoluş nedeni üniversitenin eğitim ve araştırma amaçlarının gerçekleşmesini kolaylaştırmaktır.
35. Tercihinizi yapın ve sonra da onunla mutlu mesut yaşayın. Neresi olursa olsun kaynakları kullanarak kendisini oluşturan bireydir.

Üniversite tercihlerinizde size yardımcı olması dileğiyle, unutmayın hayalleriniz siz onlara inandıkça gerçek olmaya devam edebilirler.

 

Kaynak: https://twitter.com/sgulgoz

 

Yazar Hakkında

İlgili Yazılar

Yorum Yazın