images

Bugün sizlere kısa süre önce dahil olduğum TOG’dan  (Toplum Gönüllüleri Vakfı) bahsedeceğim.
TOG gençlerin sosyal sorumluluk konusunda bilinçlenmeleri ve katkı sağlamaları amacıyla 2002 yılında bir grup genç tarafından kurulmuş, Türkiye’nin 77 ilinde gençlik grubu veya üniversite topluluğu/kulübü olarak faaliyet gösteren ve sayıları her geçen gün artan, 53.159 toplum gönüllüsü bulunan bir sivil toplum kuruluşudur.

Her yıl düzenledikleri yerel ulusal ve uluslararası etkinliklerle gençlerin hem kendi vizyonlarına yön vermeleri hem de toplumun bilinçlenmesine ve sorunlara çözüm üretmeleri sağlanmaktadır. TOG bu amaçla birçok çalışma ve proje  yürütmektedir; mesela “Doğal Olarak Genciz!”projesiyle, gençlerin ekolojik okuryazarlık konusunda gelişmelerini sağlamak ve bilimsel içeriklere dayalı, yerel ve küresel doğa koruma hedeflerinin desteklenmesi planlanmaktadır.
“Genç Kampüs”, “Bilim Elçileri”, “Genç Bank” gibi birçok farklı proje var, ama en önemlilerinden biri “TOG Ataklar”.
TOG Ataklar, farklı şehirlerden gelen gençlerle düzenlenen 2-3 günlük etkinlikleri kapsamakta. Ataklar, yerel ve ulusal olarak ikiye ayrılıyor. Yerel Atak’lar, ilgili şehirdeki gençlerle gerçekleşirken; Ulusal Atak’lar çok sayıda TOG’la bağlantılı üniversite kulübü ve gönüllülerinin katılımıyla gerçekleşiyor. Bu sayede yerel bir sorun el birliğiyle çözüme kavuşuyor, kültürler arası etkileşimlerle de gönüllüler farklı deneyimler yaşıyorlar.

Toplum Gönüllüsü olma sürecine destek olması amacıyla kişi 5 anahtar eğitimi alabiliyor ve eğitimleri tamamlayınca TOG Kimlik Kartı’nı almaya hak kazanıyor. Bunun dışında isteyen toplum gönüllüsü eğitim de verebiliyor.
Siz de bulunduğunuz şehirdeki TOG ekibine dahil olup çeşitli sosyal projelerde yer alabilir, yeni projelere yön verebilirsiniz.
Ayrıntılı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

Yazar Hakkında

İlgili Yazılar

Yorum Yazın