Turdsc07838kishwin’in STEAM (Science , Tech , Engineering , Art , Maths) alanındaki rol model kadınları kampüslerle buluşturduğu STEAMWIN etkinliğine 30 Kasım 2016’da Karadeniz Teknik Üniversitesi ev sahipliği yaptı. 2016-2017 yılının STEAMWIN etkinliklerinde İstanbul , Ankara’dan sonra üçüncü ayağını oluşturan Trabzon etkinliği; KTÜ Elektrik Elektronik Kulübü , IEEE KTÜ Women in Engineering işbirliğiyle Osman Turan Kongre Merkezinde gerçekleşti.

 

Bol yağış alan Karadeniz bölgemizde ; fırtınalı etkinlik günü STEAMWIN rüzgarı esti . Etkinlikte mühendislik öğrencilerinin yoğun katılımı ve azımsanmayacak erkek katılımcıların sayısı gözden kaçmadı.

Etkinlik günü, IEEE KTÜ Women in Engineering komitesinin etkinliklerine destek olan Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. İsmail Hakkı ALTAŞ’ın açılış konuşmasının ardından başlayan STEAMWIN; Melek Pulatkonak , Yaprak Metin, Ece Korkmaz ve Özge Özmen’in sunumlarıyla devam etti.

 

Rol Model 4 Kadın Trabzon’da

İlham verici sunumlarda ilk konuşmacı Melek Pulatkonak’ın kurucusu olduğu Turkishwin , Binyaprak ve STEAM oluşumlarının ortaya çıkış hikayesini dinleyip , Binyaprak platformunu en etkin nasıl kullanırız tüyolar not ettik. Kısaca “İlham al, hayal et, keşfet , yola çık “adımlarında ; Binyaprak İlham videoları ve canlı yayınları ; hayal edip hayallerin peşinden gitme yolculuğundaki çıkmazlarda çözüm arayabileceğin bir rehber niteliğinde bir forum , aynı zamanda başkalarına ilham verebileceğin bir platform; keşfedilmeyi bekleyen, ilgi alanına uygun, fırsatları kovalayabileceğin gruplar ; harekete geçip bir parçası olmanı bekleyen kız kardeşlik ağı var.

Bu adımları takip etmek için aşağıdaki linklerden başlayabilirsin:
http://binyaprak.com/ilham-al
http://binyaprak.com/hayal-et
http://binyaprak.com/kesfet

Keyifli sunumun sonlarına yaklaştığımızda STEM projesinden STEAM projesine geçişin üzerinde duruyoruz .

dsc07851“Günümüzde , içinde sanat olmazsa, en iyi teknolojiler çöpe gidiyor.”

diyerek sanatın ve tasarımın önemine dikkat çeken Melek Pulatkonak ; STEAMWIN etkinliklerinin farklı alanlardan rol modelleri bir araya getirmesine dikkat çekti .

 

 

Yaprak Metin ile devam eden ilham verici konuşmalarda ;
Sınır tanımayan yaşam öyküsünden ilham alırken , hayatta durmadan kendini geliştirmenin bir tutku olduğunu söyleyen Yaprak Metin bu tutku ve heyecanıyla salonu adeta esir aldı.
Hayata gencecik bir yaşta atılarak; çalışma hayatına fizik okurken programlamacı olarak başlamış .İlgi alanları dışında olmasına rağmen fizik bölümünü bitirirken kendini yapabilceklerini asla sınırlamamış “The sky is the limit “ dercesine bir havacılık kulübünde 500 saatlik uçuş deneyimlemiş.
Yaprak Metin güçlü motivasyonu ve samimiyetiyle yapılabileceklerinizin sınır tanımadığını göstermiş oldu.

Kale Grup’un kalite Sistem & Çevre & İş Güvenliği Uzmanı Ece Korkmaz , Bahçeşehir Üniversitesi Çevre Mühendisliği bölümün 2013 mezunu . İstanbul Teknik Üniversitesi’nde Çevre Bilimleri ve Mühendisliği ve Yeniyüzyıl Üniversitesi İş Sağlığı ve Güvenliği Bölümünde yüksek lisans eğitimlerini tamamlamış.
Ece Korkmaz genç yaşına rağmen iş hayatında başarılar elde ederken , kendimizi nasıl geliştirebileceğimiz hakkında tüyolar vererek kendi hayatından bahsedip nasıl daha donanımlı olarak üniversiteden çıkabiliriz sorusuna yanıt oldu.

Etkinliğin son ilham verici sunumunu Özge Özmen yaptı ve sosyal sorudsc07882mluluk bilinciyle genç yaşta bir çok sosyal sorumluluk projesinde yer almış. İtalya’da bir gönüllülük programını tamamlamasıyla başka ülkelerden tanıştığı insanların ve onların ülkelerindeki uygulamalardan hareketle Türkiye’de nasıl sosyal çözümler getirilebilirin cevabı için harekete geçip Türkiye’deki maker hareketinde girişimcilik ve sosyal sorumluluk hareketini birleştiren Social MakerLab ‘i kurmuş. Kısa zamanda bir çok farkındalık hareketinde yer alan Özge Özmen’in hikayesi, başardıkları; geleceğe umutla bakmak için şimdi harekete geç çağırısı yapıyor. Teknolojik dönüşüm hayatımızın her alanını etkilerken , iyilik hareketinin çağa uyum sağlamış bu harika girişim KTÜ’de tanıtarak genç beyinlere ve iyilik gönüllülerine Trabzon’da ilham kaynağı oldu .

 

STEAMWIN Trabzon etkinliğinin soru ve cevaplar için ayrılan ikinci kısmı en az sunumlar esnasındaki kadar renkliydi. Karşılıklı sohbet havasında geçen bu kısımda sıcak ve ilham dolu bir hava hakimdi .
Konuşmacılar etkileyici kitap önerilerinden tutun , aile ve iş yaşantılarından ilham verici ayrıntılara , yabancı dil öğrenirken yakalanabilecek fırsatlara kadar üniversitelilerin aklına takılan bir çok konuyu açıklığa kavuşturdu.dsc07890

Etkinlik Notlarından

Etkinlik boyu; aldığımız ilhamın yanı sıra altın değerinde onlarca tavsiyeyi not ettik ve öne çıkanları sizlerle paylaşıyoruz.

 

OKU

0000000680549-1Sevdiğiniz Yaşamı Tasarlayın

Yuval Noah Harari Sapiens

grit-9781501111105-in17

Angela Duckworth Grit: The Power of Passion and Perseverance

William Duggan Strategic Intuition: The Creative Spark in Human Achievement

gelecegi_uretenler_makers_k1Chris Anderson Geleceği Üretenler

David Eagleman Beyin

 

 

ÖĞREN

edx_an_innovative_mooc_platform

EdX
MIT, Harvard, Berkeley, UT gibi dünyanın en başarılı üniversitelerinin derslerine e-öğrenme ile ulaşın.
Turkishwin
İlham dolu bir çok videoya ulaşırken İngilizce dinleme pratiği yap.
Udemy
Kendini, çok yönlü geliştirmek isteyenler yönelik online kurslar.

 

 

TECRÜBE ET

AIESEC

Yurtdışında sosyal sorumluluk ve profesyonel staj fırsatları ile üniversite deneyimlerinizi güçlendirin.

Work and travelqtq80-MTNtfW

Amerika’da gezip ve dilinizi geliştirmenin yanı sıra para kazanmak eşsiz bir deneyim.

Ex-Change programları

Erasmus+ hareketliliğinin dışında okulunuzun partner okullarını araştırın ve 1 yıllık öğrenci değişim programlarına dahil olun

Türkiye-Avrupa Birliği gönüllülük programları

Avrupa Birliği dış ilişkiler programlarıyla bir çok ülkede gönüllülük programlarında deneyim kazanın.

Yorum Yazın