TurkishWIN, kampüs temsilcilerinin gelişimlerine daha da katkıda bulunmak için çalıştığı farklı farklı komitelerin birine değineceğim bu yazımda. Sizlere YouTube komitesinden ve burada çalışırken, TurkishWIN’in ilham veren yönünü nasıl yeniden keşfettiğimden bahsedeceğim.

YouTube komitesi denildiğinde akıllarda hemen canlanmayabilir; bu nedenle neler yaptığımızı biraz anlatmak istiyorum. Bildiğiniz üzere, TurkishWIN’in aslında herkese açık olan yüzü ve ilhamı herkese en iyi ulaştırabildiği platformu olan Ted Talk’lara benzeyen konuşma etkinlikleri. Bu etkinlikler, belirlenen belli bir konu çizgisinde, konuşmacıların kendi hayatlarıyla bağlantı kurarak hikayelerini paylaşması şeklinde gerçekleşiyor. Farklı yollardan geçmiş, farklı deneyimleri olan bunlardan öğrendiklerini diğer insanlara anlatmaktan çekinmeyen cömert kadınların, ilham veren hikayelerinden bahsediyorum. Üstelik bir yerlerde okuyarak değil, direkt kendi cümlelerinden; ‘hangi durumda ne yaptı, ne hissetti, nasıl başardı’ duyabiliyoruz ve konuşmaların sonunda ‘O yaparsa ben de yaparım!’ diyebiliyoruz. İşte bu konuşmaların sadece o etkinliğe gelenlerle değil, tüm ilgilenenlerle buluşturulması kısmında ‘Youtube Ekibi’ olarak biz devreye giriyoruz. Gönüllülük esasına dayanarak, İngilizce dilindeki konuşmalara düzenli bir şekilde altyazı hazırlıyoruz ve etkinliği o salonun dışına taşıyoruz. Çünkü bildiğimiz bir şey var; kimin hangi cümlesinin, kimin hayatının hangi noktasında etkili olabileceğini bilemeyiz.  Konuşmacının hayatından bir örnek bir öğrencinin kararını etkileyebilir veya yaptığı bir hata başka birini bir yanlıştan döndürebilir.  Altyazı hazırlamayı bunların yanında işitme engeli olan veya İngilizce bilmeyen kişilere de ilham vermek için bir çözüm olarak görüyoruz ve bu yolda severek çalışıyoruz.

Evet, insanlara ulaşmak istiyoruz; bakın yaptılar demek istiyoruz. Ama çalışırken keşfettiğimiz ve bizi manevi olarak çok besleyen başka bir şey daha var. O da aslında bir kere dinleyip belki kaçırdığımız önemli bir cümleyi altyazı hazırlama sırasında yakalamamız ve konuşmayı gerçek anlamda dinleyebiliyor oluşumuz. Hepimizin günlük koşuşturmada vakit ayıramadığı videoları tekrar izlerken ben bunu nasıl kaçırmışım dediği oluyor. Yani sözün özü; YouTube komitesinde çalışmak bize hem önemli bir amaç için bir arada olma hissi veriyor, hem de bizlerin hayatına çok güzel dokunuyor. Bununla da kalmayıp performansını iyi bir şekilde devam ettiren gönüllülere konuşmasından en çok etkilendiği konuşmacı ile tanışma ve merak ettiklerini sorma fırsatı veriliyor.

maxresdefaultmqdefault

Yazımın bu kısmında sizlere şimdiye kadar hazırladığım birkaç altyazı esnasında beni etkileyen örneklerden bahsetmek istiyorum. İlk örneğim Brooklyn’de kendisine ait bir çikolata dükkanı olan Nur Kılıç. Nur Hanım aslında General Electric’te bir makine mühendisi iken hayatını değiştiren bir karar alıyor ve her zaman içinde olan tutkularının peşinden gidebilmeyi verdiği karar ile uygulamaya koyuyor. Başka bir konuşma ‘Dream Play Achieve’ de altyazı hazırladığım Özlem Denizmen; kendine hedefler belirleyerek ve hedeflerini adım adım başardığını anlattığı konuşmasında ‘Türkiye’de Finansal Okuryazarlık’ oranını artırmak için yaptığı özverili çalışmalardan bahsediyor. Bu konuşma benim hayatıma o kadar farklı açılardan dokunmuş ve beni bu konuda kesin çalışmalıyım dediğim bir alana öyle yöneltmişti ki, bu konuda ayrı bir blog yazısı mutlaka yazacağım. Yine bir diğer ilham verici konuşma  “Ezber Bozanlar” etkinliğinden… Ahu Serter’in konuşması, bir kadına  ‘yapamazsın’ kelimesinden nasıl başarı için en gerekli motivasyonu alabileceğini öğretiyor. “Ezber Bozanlar” etkinliğinden Sema Yakar’ın konuşması ise izleyen herkesi;  değerleri, toplum baskısı, doğru bilinenler, koşullu sevgi konusunda tekrar tekrar düşündürüyor. Çünkü Sema Yakar LGBT’li bireylerin ailelerinden oluşan topluluk LİSTAG’ı kurarken tüm önyargılardan ve koşullu sevgiden nasıl kurtulduğunu sizi de kendinize getirerek paylaşıyor. Elmira Bayraslı Kars’ta bir köyde genç bir öğrenciyle arasında geçen diyalogu paylaşırken; imkansızlıklar içinden imkan yaratan gençlerin hikayeleriyle kendinizi gerçekten “Hayalimin peşinde miyim?” diye sorgulamanızı sağlıyor. Tüm bu konuşmaları dinleyebilmek, onları diğer insanlara ulaşması için çalışıyor olmak,  üstelik bunu yaparken çok güzel bir ekiple takım çalışmasını deneyimliyor olmak bizim hikayelere olan inancımızla ve onlardan aldığımız güçle mümkün oluyor. Yazımı yazarken sığdıramadığım  ilham veren diğer konuşmaları izleyebilmek için size yazıyı okuduktan sonra TurkishWIN YouTube kanalını ziyaret etmenizi öneriyorum!
https://www.youtube.com/user/turkishwin
Görüşmek üzere!

10687961_10152553791623382_3687428551790807496_o

 

Yazar Hakkında

Sebiha, ODTÜ İşletme 4. sınıf Öğrencisi. TurkishWIN destekli ODTÜ VT Women in Business projesi lideri ve Girişimcilik Vakfı Fellow'u. 2015 yılında G(irls)20 'de Türkiye'yi temsil etti. Kadın çalışmaları , girişimcilik ve pazarlama alanlarına ilgi duyuyor. Kampüssesver'de katıldığı etkinlikler ve ona ilham veren konular hakkında yazmaktan hoşlanıyor. Kedileri çok seviyor! :)

İlgili Yazılar

Yorum Yazın