Tekstil ile oldukça içli dışlı bir çağda yaşıyoruz. Belirli sıklıkta kıyafet alışverişi yapıyor, vaktimizin bir bölümünü ne giyeceğimiz üzerine düşünmekle veya kıyafetlerimizi hazırlamakla geçiriyoruz. Kısacası bu olgu hayatımızın bir rutini haline gelmiş durumda.

Oysa biraz ötemizde bir dünya var ki; üstümüze giydiğimiz kumaşlar sade birer kıyafet olmaktan çıkıp hayata karışıyor, canlanıyor, kimlik kazanıyor. Kavramsal olarak bu yeni trend giyilebilir teknolojinin bir parçası. Normalde nabız ölçen saatler veya bedenle etkileşime geçen her türlü tasarımın adı olan giyilebilir teknoloji, artık moda dünyasında da kendine bir yer edinmiş durumda. Aynı eteği farklı desenlerle bir sürü eteğe dönüştürenlerinden tutun, mevsimi geldiğinde yaprak dökenine kadar örnekleri mevcut. Kıyafetlerimize bizden bir parça armağan eden, veya gelecekte belki de daha az kıyafeti daha verimli kullanabileceğimizin müjdesini veren tasarımlar; Türk tasarımcılar ve girişimciler arasında da oldukça revaçta. Haydi gelin, gardıroplarımızın geleceği hakkında biraz fikir edinelim:

“Sıcaklığınızdan çok etkilendim.” Kaynak: slothes.co

Slothes: Üstünüze giydiğiniz kumaş, size vücut ısınızı bir bakışta anlama olanağı verse, hatta biraz daha öteye gidip elektronik cihazlarınızla etkileşime geçse ya da çocuğunuzun nerede olduğunu haber verse nasıl olurdu? Slothes, sözünü ettiğim fikirleri sırasıyla gerçeğe dönüştürmeye hazırlanan bir girişim. Termal değişiklikleri renk değişimiyle ifade eden kıyafetlerin özellikle sağlık sektörü için faydalı olacağı aşikar. Bunun yanı sıra, kumaşa dokunulduğu zaman elektrik sinyali üretebilme özelliğinden dolayı birçok elektronik aleti kontrol edebilmemizi sağlayacak Slothes kumaşları, aynı zamanda sürdürülebilir bir tasarım ürünü olarak dikkat çekiyor. Belki de artık cep telefonlarımızı elimizden bırakma zamanı gelmiştir, ne dersiniz? Slothes projelerine daha yakından bakmak için bu bağlantıyı kullanabilirsiniz.

Changersla: Çok şahsi konuşacağım, ama satın aldığım her beyaz t-shirt’e acıyorum, çünkü evde zaten var. Ama üstündeki desen de başka arka plan rengiyle uymaz gibi geliyor, bir de zaten mağazalarda ya siyah ya beyaz fonlular var. Muhtemelen Changersla için ben ideal bir müşteriyim. Changersla bizlere, üzerindeki baskıyı istediğimiz şekilde istediğimiz zaman değiştirebileceğimiz t-shirtler üzerinde çalışıyor; mağazada beş beyaz t-shirt arasında kararsız kalanlara duyurulur! Pazar potansiyelleri de oldukça umut vadediyor. Şu anda, bir t-shirtün üzerinde ne görmek istediğinizi bu sayfadan onlarla paylaşmanızı bekliyorlar.

Birce Özkan: Üniversite yıllarından sonra New York’ta Parsons School of Design’da eğitim gören, sonrasında öğretim görevlisi olan Birce Özkan’ın her tasarımında ayrı bir hikaye var. Teknolojinin nimetlerinden, aslında doğallığı vurgulamak için yararlanıyor. Kuşların yön bulma güdüsü, ağaçların yaprak dökme zamanları, insanların bulunduğu duygusal durumlar ona ilham olmuş gibi görünüyor. Yaratıcılığın sınırlarını zorlayan Birce Özkan tasarımlarına buradan kendiniz göz atın.

Sonbaharda bir ağaç gibi hür hissettiren, onlarla birlikte yapraklarını döken Birce Özkan tasarımı. Kaynak: blogs.newschool.edu

“Intel” ve tekstil sözcüklerinin bir araya geldiği Ezra & Tuba defilesi. Kaynak: kadinmag.net

Ezra & Tuba Çetin: Ezra-Tuba kardeşleri, Intel ile işbirliği içerisinde tasarladıkları “Butterfly Dress” nam-ı Türkçe “kelebek elbise” ile tanıyoruz. Aslına bakarsanız pamuktan kumaşlarla yetinmeyip, geleceğin giysilerini yaratmaya çoktan başlamışlar. Ailelerinin tekstil sektöründeki birikiminin de etkisiyle, tasarım endüstrisine mutfağından girmiş ve sıra dışı tasarımlarla kendi tarzlarını ortaya koymuşlar. Tasarımlarında gelenek ve geleceğin bir aradalığı dikkat çekiyor, umarız ki ellerinden daha da etkileyici teknolojik kıyafetler çıkar.

Sözünü ettiğim dört umut vadeden atılımdan daha fazlası da olduğuna eminim, şimdiye kadar bu değerli tasarımcı/girişimcileri keşfetme olanağı buldum. Kumaş ve elektriğin birlikteliği doğrusu çok hoşuma gidiyor, böyle örneklerin devamını görmek için sabırsızlanıyorum! Ellerinize sağlık!

Yazar Hakkında

İlgili Yazılar

Yorum Yazın