Hepinize selamlar. :) Bugün yazımda; kendi halinde bir girişimci olarak, ülkemizde girişimcilik ekosistemini nasıl geliştireceğimiz üzerine fikirlerimi sizinle paylaşmak istiyorum.

Ülkemizin internet girişimciliği geçmişine bakacak olursak, örnek gösterilen yemeksepeti.com, gittigidiyor.com gibi. oluşumları kazandıran kişilerin internet ile ülkemizdeki çoğu insandan daha evvel tanışarak, oradaki kimi tutmuş işleri ülkemize uyarlayacak fırsatları olduğunu görürüz. Bunun temel sebebi olarak o insanların yaşamlarının bir bölümünde yabancı eğitim kurumlarında eğitim almaları veya da bir yurt dışı deneyimi yaşamaları olduğunu görüyoruz.

Benim fikrime göre Cumhuriyet’in ilk yıllarında yurt dışına gönderilerek çeşitli alanlarda uzmanlaşıp ülkeye dönen kişiler ülkemizdeki değişimin temellerini atmıştır. Bizimde bunu girişimci adaylarımızı geliştirmek için onlara yapmalıyız. Bu manada girişimcilik ile ilgili yapılan ve birbirinin replikası olmaya başlamış kampların işleyişinin değiştirilmesi ve bu kampların yurtdışında düzenlenmesi, girişimciliğin ülkemizde geliştirilmesinde büyük yararı olacaktır.

İkincil olarak işsizliğin temel kaynağı olarak bahsedilen büyük şirketlerin, bu yarattıkları kayıpları kompanse etmek adına bir çeşit evlat edinme gibi küçük şirketleri kendi çapları ölçüsünde himaye etmeleri ve büyümelerine ön ayak olmaları gerekmektedir. Ancak bunu yaparken; küçük hisselerle yapmaları, devlet eliyle düzenlenecek kanunlar ve yönetmeliklerle bu şirketlerin faaliyetleri kontrol altına alınmalıdır. Büyük sermayelere sahip şirketler, himaye etmek istedikleri şirketler için ana kaynak kullanırlarsa küçük şirketlerin büyüme hızları daha da artacaktır.

Üçüncü nokta olarak ise ülkemizde emlak yatırımlarından şirketlere yaptıkları yatırımlardan daha çok gelir elde eden yatırımcı kesiminin girişimcileri bir gayrimenkul olarak görmekten vazgeçerek abluka altına almaya çalışmaktan vazgeçmesi gerekliliğidir. Büyük hisseler karşılığı dünya ölçeğinde küçük sayılabilecek meblağlarla hem şirketi hem de girişimcinin şirket içerisindeki söz hakkını almaktan vazgeçerek çizeceği genişçe bir çemberin dışından girişimciye kendini geliştirme fırsatı tanıyan “gerçekten” Melek yatırımcı kavramının oluşması adına girişimci eğitmen eğitimi gibi yatırımcı eğitimi de bu ülke için farz niteliğindedir.

Son olarak, ülkemizde fikri haklar ve bunların sunulması karşısındaki engeller birçok girişimi sümen altına itmektedir. Fikrinin çalınması ihtimalinden korkan ve bunu birçok kez yaşayan insanlara tanıklık etmiş girişimcilerin korkularının giderilmesi adına bu fikirleri sundukları platformlarda ve geliştirdikleri sahalarda yine resmi makamlarca güvence altına alınmaları bu alanda bir ivme yakalanmasına olanak tanıyacaktır.

Sonuç olarak ülkemizin kendine gelmesinin tek formülü olan taze şirketlerin ömürlerini sürdürmesi adına bir dizi eyleme ihtiyaç duymaktayız. Daha geniş kapsamlı eylem planları için Erhan Erkut hocanın yayınladığı Girişimciliği Geliştirmek isimli makalesi okumaya değer. Linki aşağıda sizinle paylaşıyorum.

Geleceğinize artı değer kattığınız günler dileğiyle.

Link: http://www.erhanerkut.com/wp-content/uploads/2015/02/Girisimciligi-Gelistirmek.pdf

 

 

Yazar Hakkında

Biraz mühendis, biraz yazar, biraz girişimci biraz biraz her şeyden İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Makine Mühendisliği 4'üncü Sınıf Co-founder Yazar İzmir/Bursa/ Ankara/İstanbul

İlgili Yazılar

Yorum Yazın