“Mutluluk yalnızca kendi hayatınızı koruyabilmek değildir. Mutluluk size, birilerinin size ihtiyacı olduğunda ve siz onların hayatını kurtardığınızda gelir.”

Umudu Yaşatmak her ne kadar bu yazının başlığı olmuş olsa da aslında o mükemmel bir kitabın da adı. Dr. Hawa Abdi ve Sarah J. Robbins’ının kaleminden çıkmış harika bir hikaye. Kitabın konusu Dr. Hawa Abdi’nin hayatı ve bu kadının nasıl 20 yıldan fazla sürede 90.000 kişinin yaşayabileceği bir köy yarattığı ile ilgili.

1

Dr. Hawa Abdi Somali’li bir doktor ve bir avukat. Kendisi aynı zamanda Dr. Hawa Abdi Vakfı’nın da kurucusudur. Somali’de doğan Hawa, çok erken yaşta annesini kaybeder. Annesini çok seven babası, bir daha asla başka bir kadınla evlenmez. Hawa ise evin en büyük çocuğu olarak kardeşlerine bakma ve ev işleriyle ilgilenme sorumluluğunu üstlenir. İlk ve orta öğrenimini Somali’de tamamladıktan sonra Tıp okumak için Sovyetler Birliği Kadınlar Komitesi’nden aldığı bursla Sovyetler Birliği’ne gider. Sovyetler Birliği’nde tanıştığı Aden ile Tıp Fakültesi’nden mezun olması ve Somali’ye dönmesinin ardından evlenir. Somali’ye döndükten sonra Hukuk eğitimi almaya başlar ama tüm hayatı boyunca doktorluk mesleğini yapar.

3

Kitabında Dr. Hawa Abdi, Somali’de devletin yıkılmasıyla beraber son bulmayan kaosu, Somali’nin yerle bir oluşunu ve insanların nasıl acı çektiğini anlatmaktadır. Hükümetin yıkılmasının ardından yıllarca süren aşiretler arası savaşlar, kuraklık, açlıktan ve savaştan kaçarak kendisine sığınan insanların hikayelerini anlatır. Bunlara ek olarak kitabında, ülkeyi ele geçiren İslami teşkilatlanmayla dinin siyasete alet edilerek ülkedeki savaş ortamının nasıl son bulmadığını, Somali geleneklerini ve kadınların Somali’deki yerini etkileyici bir dille anlatıyor.

Kitabın çok büyük bir bölümü Hawa’ya ait olan özel mülkte geçiyor. Başta kırsal alanda komplikasyonlar nedeniyle çok güç doğumlar gerçekleştiren kadınlara yardım etmek amacıyla kurulmuş; ancak sonrasında 90.000’den fazla insanın yaşadığı, içerisinde hastane ve okulu da bulunduran bir yer haline gelmiş. Hawa kitabında kendine ait olan mülkün nasıl yavaş yavaş iç savaş boyunca kendisine sığınan insanlarla Somali içerisindeki en büyük kamplardan birine dönüştüğünü, kıtlık ve düzensizlik nedeniyle ulaşamadıkları gıda maddelerini sağlamak için nasıl mücadele ettiğini, kampı içerisindeki huzuru nasıl sağladığını, Somali içerisinde değişen dinamikleri ve son olarak katıldığı toplantıları anlatırken aslında hep ülkesini ve barışı ne kadar sevdiğini bize ispatlamaktadır.

Dr. Hawa Abdi vakfını ise kızları Deqo ve Amina ile yönetmekte ve Somaliler’e sağlık, eğitim gibi en insani hakları sağlamayı amaçlamaktadır. 2010 yılında Glamour dergisi Hawa Abdi ve kendisi gibi doktor olan kızları Deqo ve Amina’yı “Yılın Kadınları” olarak seçmiştir. Dr. Hawa Abdi aynı zamanda 2011’de Newsweek’in “Dünyayı Sallayan 150 Kadın” listesine girmiş ve bunlar gibi daha bir çok ödül almıştır.

2

Hayatı bu fotoğraflarda olduğu gibi renkli ve güzelliklerle dolu bir hayat değil. Yaşadığı zorlukları ve yılmadan verdiği mücadeleyi okumanızı tavsiye ederim. Kendisiyle ilgili daha fazla bilgi almak ya da bağışta bulunmak isterseniz http://www.dhaf.org/ adresini de ziyaret edebilirsiniz.

Barışla kalın :)

Yorum Yazın