Staj ve iş arama süreçleri yavaş yavaş hızlanıyor. En gözde işveren markalarından biri olan Unilever ise başvuru sürecini sonlandırdı ve görüşmelere başladı. Eski finans stajyerlerden biri olarak blog ekibimizin de ricası üzerine hem seçim hem de staj tecrübelerimi bloğumuzu takip edenlerle paylaşmak için harika bir zaman sanırım.

Unilever satın alma, finans, pazarlama, müşteri geliştirme, AR-GE, tedarik zinciri, insan kaynakları gibi birçok departmanda ihtiyaçlar dahilinde stajyer alımı yapıyor. Bu alımların bir kısmı Ümraniye’deki genel merkeze yapılırken, bir kısmı da bölge satış ofislerine ya da fabrikalara yapılıyor. Geçtiğimiz yıl toplam 68 tane stajyer vardı. Diğer hızlı-tüketim firmalarına göre büyük bir rakam gibi gelmişti bana ilk olarak ama organizasyon büyüklüğü düşünüldüğünde aslında çok normal bir sayı.

IMG-20140724-WA0012

Öncelikle sabırla doldurduğunuz başvuru formunu umarım bir yere kaydetmişsinizdir. Mülakata gitmeden önce yazdıklarınızı gözden geçirmeniz için size faydalı olacaktır bu bilgiler. Bunun dışında form yetkinlik bazlı ve spesifik cevapların istendiği sorulardan oluşuyordu hatırlarsanız. Birçok şirket de, işe alım süreçlerinde başvuru formlarını çok benzer sorular oluşturuyor. Formu kaydetmenizin diğer süreçlerde de size çok faydalı olacağına emin olabilirsiniz.

Başvurular ve internet üzerinden gerçekleşen değerlendirme testinden sonra ne oluyor? Unilever işe alım ekibi başvuruları okuyarak değerlendiriyor ve bir önceliklendirme yaparak adaylar ile mülakat organizasyonlarını gerçekleştiriyor. Şehir dışından gelecek adayların uçak bileti organizasyonlarını da şirket kendisi yapıyor. Açıkçası ben bu ayrıntıya çok önem veriyor ve bunu çalışan adayına verilen değerin bir göstergesi olarak görüyorum. Üstelik eğer yurt dışındaysanız ya da yoğun olduğunuz için yolculuk edemiyorsanız internet ya da telefon üzerinden de görüşmenizi gerçekleştirebiliyorsunuz.

Mülakat günü geldiğinde adaylar ne gibi sorularla karşılaşıyor? Öncelikle mülakat soruları departmandan departmana farklılık gösteriyor; ama bazı yetkinlik bazlı sorular ortak. Farklılıkları düşünecek olursak, finans departmanı için güncel ekonomik trendleri sorulurken, pazarlama departmanı için son zamanlarda pazarlama dünyasında dikkatinizi çeken kampanyaları sorulabilir. Bunlara önden hazırlık yapmanın kesinlikle gerekli olduğuna inanıyorum. Yetkinlik bazlı soruları ise S-T-A-R tekniğiyle yanıtlamayı unutmayın. Bu metodu bilmiyorsanız, mutlaka araştırın. Cevaplarınızı karşınızdakinin daha rahat anlaması ve not edebilmesi bu teknikle çok daha kolay oluyor ve mülakatlarda aslında bu bekleniyor.

Bunlara ek olarak pazarlama mülakatına gideceklerin Unilever Türkiye’nin en büyük reklam verenlerinden biri olduğu için özellikle reklam kampanyalarını, dijital kampanyalarını, markaların yüzlerini araştırmaları faydalı olacaktır. Müşteri geliştirme yani satış departmanına başvuranların da farklı büyüklüklerdeki marketleri ziyaret etmeleri ve gözlemlemeleri belki bir artı sağlayabilir. Bütün departmanlar için ortak soru herkesin tahmin edebileceği gibi “Neden Unilever?” Bu sorunun pek çok cevabı olabilir. Cevabınızı şirketin internet sayfasında bulabileceğinize eminim.

Departman farkı gözetmeksizin herkesin mülakata gitmeden önce araştırması gereken şeyler ise Unilever’in markaları. Mülakatta eğer Unilever’in değil Procter&Gamble’ın bir markasını söyleme gibi bir hataya düşmeyin.

Son olarak programı ne kadar istediğinizi kesinlikle enerjinizle karşı tarafa hissettirmeye çalışın ve kendiniz olun! Ben mülakat tecrübemi mülakatçılarım sayesinde hep gülümseyerek hatırlıyorum; çünkü sohbet havasında geçen sizi strese sokmadan tanımak isteyen insanlar oluyorlar genelde.

Mülakatlardan yaklaşık 1 ay kadar sonra olumlu olan adaylara telefon yoluyla teklifleri geliyor. Teklifi kabul etmeniz ardından CV’niz de harika duracak bir işveren markası ile buluşma tarihinizi bekliyor ve gerekli evraklarınızı hazırlıyorsunuz.

 

IMG_20140814_130326

Bu süreçte hepinize başarılar diliyorum!

Yazar Hakkında

TFL'10-ODTÜ'15-CampusWinner@Turkishwin 'Never surrender, never give up!'

İlgili Yazılar

Yorum Yazın