Öncelikle bütün kadınların ve kadın gibi hisseden her bireyin kadınlar gününü kutlamak istiyorum. Bu ülkede kadın olmak çok zor; hatta bu dünyada kadın olmak çok zor. Bu yüzden ben bugün size asla vazgeçmemiş bir kadının öyküsünü anlatmak istiyorum; Kathrine Switzer.

Başta MARATHONşunu belirtmek istiyorum ki; Kathrine, kadınların katılamadığı, dünyanın en büyük maratonlarından biri olma özelliği taşıyan Boston Maratonu’na katılan ilk kadın. Dahası bu maratonu bitirecek kadar da hırslı ve çalışkan birisi Kathrine, ancak maratonu izlemeye gelen bazı kişiler bu olaydan rahatsızlık duymuş ve onu taciz etmeye yeltenmişlerdir. Kathrine’nin erkek arkadaşı bu saldırıyı başarıyla savuşturmuş ve bu sayede Kathrine 27 yaşındayken Boston maratonunu bitiren ilk kadın olmuş.

 

Gördüğünüz üzere; hikâye oldukça kısa, ama hayatın tam bir özeti gibi. Önümüze sürekli konulan engeller sonucunda yılmak ya da yılmamak tamamen bizim seçimimiz. Tabii herkesin kendi kişisel tercihi ama belki Kathrine de o gün o yolda vazgeçseydi, bir erkek onu durdurmayı başarsaydı veya erkek arkadaşı onu desteklemeseydi ne olurdu? Belki kadınlar şuan oldukları yerden çok daha geride, daha az iş başarmış, spor konusunda hiç desteklenmemiş olabilirdi. Abartıyorum belki ama, hala Boston maratonuna hiç kadın katılmamış bile olabilirdi. Sözün kısası, neler yaşandığını tam olarak bilemeyiz ama kesin bilebileceğimiz bir nokta varsa o da Kathrine’nin başka insanlara ilham verdiği ve onları idealleri yolunda teşvik ettiğidir.images

Son olarak belirtmek istediğim birkaç önemli nokta var. Başkalarına harika hayat tecrübelerinizi aktarıp onların da hayatında fark yaratmaktan ve kimsenin daha önce tecrübe etmediği şeyleri denemekten korkmayın. Vazgeçmeyin; kendiniz olun, hata yapmaktan korkmayın. Unutmayın, karşınızdakiler de insan ve onlarda birçok hata yaptılar. Yardım istemekten korkmayın çünkü yardım istemek egolarınızdan sıyrılmanıza da yardımcı olur. Yazımı sonlandırırken sizden bir şey yapmanızı isteyeceğim. Şimdi iki dakika durun ve lütfen kendinize sorun! Hayattan istediğim nedir? Çaba sarf etmeme değer mi? Eğer iki sorunun cevabı da evet ise; bir an önce başlamanız varacağınız yere daha erken ulaşmanızı sağlayacaktır.

 

Yazar Hakkında

Marmara Üniversite İşletme Enformatiği öğrencisi ve TurkishWIN kampüs lideri.

İlgili Yazılar

1 Yorum

Yorum Yazın