Belki sadece birkaç sene önce bilimkurgu diyerek izlediğimiz filmler şu an birer kurgu olmaktan çıktı. 2 sene önce düşününce bize ütopik gelen teknolojiler şimdi o kadar sıradan geliyor ki. Çok hızlı alışıyoruz, sanki evimiz hep bizimle konuşuyor ya da arabalar kendi kendine gidebiliyordu gibi. Halbuki iPhone ilk defa 2007’de hayatımıza girdi, öncesinde ise Nokia marka telefonlarımızda yılan oyununu oynamak hepimize keyif verirdi. Sadece 4 yıl sonra 2011’de artık iPhone Siri aracılığıyla bizi anlar, bize cevap verir oldu. Aynı sene IBM Watson, kendisi bir sorulara cevap verme üzerine geliştirilmiş olan yapay zeka programı, “Jeopardy!” adlı televizyon bilgi yarışmasının şampiyonları olan Ken Jennings ve Brad Rutter’ı yendi. Bir bilgi oyununda insanları yenen yapay zeka mı? Teknoloji ne ara bu kadar uçmuştu? iPhone’dan önce “zeki” denebilecek bir teknoloji yokken sadece 4 sene de yapay zeka nasıl oluşmuş ve insanı alt edecek hale gelmişti. 10 sene sonra bugün ise, hiçbir bilimkurgu filmi bana kurgu gibi gelmiyor.

Elon Musk sağ olsun tüm dünya vizyon patlaması yaşıyoruz. Tesla ve SpaceX’in CEO’su, ve ben de dahil olmak üzere birçoğumuzun hayran kaldığı Elon Musk yapay zeka konusunda oldukça endişeli. Yapay zeka şu an öyle bir noktada ki, robotlar programcılarının kontrolünden çıkıp kendi aralarında iletişim kurmak için farklı bir dil geliştiriyorlar, ve Facebook programcıları robotları kapatmak zorunda kalıyor. Kulağa ürkütücü geliyor değil mi?  Musk da işte tam olarak böyle düşünüyor. Eğer ileriyi düşünerek yapay zeka teknolojisi kontrol edilmezse, robotlar tamamen insan kontrolü dışında, kendi iradeleri ile hareket edebilir, ve bir gün sokakta insanlara ateş eden robotlar görebiliriz diyor.

Bu size biraz fazla science fiction (bilim kurgu) geldiyse eğer, bir diğer tehlike olarak insan iş gücüne ihtiyaç kalmamasına değinebiliriz. Üstün hesaplama ve kodlama yeteneğine sahip öğrenebilir robotların çoğalması ile işlerde insanlara gerek kalmayacağı öne sürülüyor. Bunu sadece Musk değil, Microsoft’un kurucusu Bill Gates ve hatta geçmişte Stephen Hawking bile söyledi. Bill Gates, muhteşem zeki makine ve robotların tüm işleri insanlardan daha iyi, daha kolay ve çok daha hızlı yapabileceğini söylerken benzer bir argumanı Stephen Hawking şu şekilde öne sürüyor: “İnsanların yavaş evrim süreci onları limitli kılıyor. Yapay zeka ise kendini yeniden tasarlayıp sürekli olarak geliştirebilir.” Yani biz insan ırkının süper zeki robotlar karşısında pek şansımız yok ve soyumuz tükenebilir diyorlar.

Bu düşüncelere karşı duran kişi Mark Zuckerberg ise Facebook’ta yaptığı bir canlı yayın esnasında yapay zekadan korkulmasının ve bu konudaki teknolojik gelişmeleri yavaşlatmanın çok anlamsız olduğunu söyledi. Karşılık ise Elon Musk’tan bir tweet aracılığıyla geldi. Musk, tweetinde Mark’ın yapay zeka konusunda bilgisinin sınırlı olduğunu söyledi. Bu da bilim adamları hakkında magazinsel bir haber oldu J Ben teknolojinin şu an bizim gördüğümüzden ve bildiğimizden çok daha gelişmiş ve ileri düzeyde olduğunu düşünüyorum. Vay be diyerek izlediğimiz bilim kurgu filmlerindeki kurgular nereden çıkıyor? Nasıl düşünülüyor? Acaba filmlerde gördüğümüz teknolojiler zaten var mı ya da zaten üzerlerinde çalışılıyor mu? Belki de insanların o teknolojilere henüz hazır olduğu düşünülmediği için habersiz tutuluyoruz. Peki sokakta yürürken yanından robotların geçmesi ve bunun çok doğal hale gelmesi seni rahatsız eder mi? Bunun cevabını bilmiyorum diyorsanız kesinlikle Ex Machina adlı filmi izlemelisiniz. İzledikten sonra birkaç gün etkisinden çıkamadığımı itiraf etmeliyim. Size de bu yazı üzerine iyi gider kafanızı iyice allak bullak eder.

Okuduğunuz için hepinize teşekkürler..

Bilgilerin alındığı haber siteleri :

http://www.marketwatch.com/story/elon-musk-mark-zuckerberg-spar-on-ai-2017-07-25

https://www.theguardian.com/technology/2017/jul/17/elon-musk-regulation-ai-combat-existential-threat-tesla-spacex-ceo

http://bigthink.com/robby-berman/elon-musks-fears-of-ai-arent-shared-by-all-ai-experts

 

 

Ebru TATAR

Yazar Hakkında

Konuk yazarlardan ilham, fırsat ve yeni fikirlerle dolu paylaşımlar!

İlgili Yazılar

Yorum Yazın