Hayata dair adımlarımız oluyor. Ama o adımı atmadan önce uzun uzun “Yapsam mı, yapmasam mı?” diye düşünüyoruz. Düşünme eylemini amacından saptırıyoruz. Onu tembelliğe doğru yol aldırıyoruz. İşte tam da bu yüzden düşünme eylemini kötü algılıyoruz.
Size uzun uzun düşünmek kötü demiyorum, kararsızlık kötü diyorum. Çünkü sırf bu sebeple vakit kaybediyoruz. Yapacağımız işe geç kalıyoruz; kısacası treni kaçırıyoruz.

Oysa ki önceliğimiz karar vermek olmalı. Karar verdiğiniz an başlamanız için hiçbir engel kalmayacak önünüzde. Çünkü bir işi sürdürmeniz için yapmanız gereken tek şey başlamak.
Ancak; bir işe, bitirmek hevesiyle başlamayın. Amacınız; başlamak ve iyi bir sonla tamamlamak olsun. Ki yaptığınız iş, varlığını her daim sürdürebilsin.

Bitirmek ve tamamlamak terimlerini de iki ayrı eylem olarak görmeliyiz. Bitirmek kelimesi o işi sonlandırmak, son vermek olarak beyinlerimize kazınırken, tamamlamak ise tam tersini uyandırmalı bizde. Daima süregelen bir his yaratmalı.

  • Bu sayede o işin sürekliliği bize başarı katarken aynı zamanda insanlara da fayda sağlamaya devam edecektir.

Bununla beraber adımınızı attığınız her iş, üzerine koyduğunuz her bir tuğla ile daha da büyüyecek ve size yeni kapılar açacaktır.

Şimdi bir düşünelim. Hangi işe başlayıp da tamamlayamadığınız oldu? Ya da sizi yoldan geri çevirenler mi oldu? Eğer bir işi tamamlayamadıysanız, bilin ki bu kararsızlığınızdan ötürü gerçekleşmiştir. Eğer biri sizi yoldan geri çevirdiyse, bilin ki bu kararsızlığınız sonucunda oluşan korkudan dolayı gerçekleşmiştir. Unutmayın, bütün her şey sizinle başlayıp, sizinle bitiyor. Tereddüt etmeden, sonunun ne olacağını düşünmeden ama attığınız adımı nereye koyacağınızı bilerek bir yola çıkarsanız; o yolun devamı mutlaka gelecektir.

Yazar Hakkında

Aycan, İstanbul Kültür Üniversitesi'nde Uluslararası Ticaret Bölümü öğrencisi ve aynı zamanda okulun Woman in Business kulübü yönetim kurulu üyesiyim. Yazmayı bir hobi olarak görmekten ziyade bir tutku olarak benimsiyorum . Cinsiyet eşitliği farkındalığı yaratmak, kadının farkındalığını savunmak ve bunu elimden geldiğince yaymak en büyük amaçlarım arasındadır.

İlgili Yazılar

Yorum Yazın