Hayav201204220849100902982.mp4-hqta geldiğimiz günden, hayattan ayrılacağımız güne kadar bizim dışımızdaki her şey mükemmel bir dengeye sahip; gece ile gündüzün birbirini takip etmesi, mevsimler, hava durumlarının eski güzelliği, yağmurdan sonra çıkan güneşin oluşturduğu gökkuşağı bunlardan yalnızca birkaçı. Ancak yalnızca biz insanlar kendi içimizde bir denge hali sağlamakta zorlanıyoruz veya bunu zamanla bozuyoruz. Zamanlamayı ayarlayamıyor, bazen istemediğimiz eylem veya kişiler için istediğimiz başka eylem veya kişilerden zamanlar çalıyoruz.

Hayatımız bir tekerlek gibi. Tekerleğimizin günlük 24 kenara sahip. Bu şekli istediğimiz gibi şekillendirebilir, kenarlarını aktivitelere bölebiliriz. Günün sonunda yaptıklarımız ve yapamadıklarımız ile mutlu bir bütün olmak hepimizin tek istediği şey herhalde. Tekerleğimizin içindeki şeklin kenarları bizim hayat dengemizi gösteriyor… Eğer şekli aktivitelerimiz için eşit kenar bir şekilde bölmeyi başarabilirsek dengeli bir hayatımız olacaktır; eğer bunu yapamazsak şu anda eksikliğini hissetmediğimiz bu “dengesizlik” hali ileride bizlere sorunlu kişilikler olarak geri dönecek, belki git gide bozulan şekil tekerleğimizin dönmesini engelleyecektir.pr2

Peki, bahsettiğimiz şeklin kenarlarını neler oluşturuyor? Buradaki belirleme tamamen sizlere ait. Benliğiniz, hobileriniz, arkadaşlarınız, aileniz, erkek/kız arkadaşınız, okul/iş/stajınız, projeleriniz, … Sizin şeklinizin kenarları eşit mi? Okula ayırdığınız beş saat, hobilerinizden bir saat çalıyor mu? Veya arkadaşlarınıza ayırdığınız sekiz saat ailenizin zamanından çalıyor mu? Erkek/kız arkadaşlarınıza ayırdığınız zaman benliğinize zaman ayırmanızı engelliyor mu? O halde üzgünüm, ama sizin hayat dengeniz maalesef yok…

Gelelim dengemizi oluşturmaya: Hayatınızın bir gün/hafta/ayını düşünün ve neler yaptığınızı, neler yapmak isteyip yapmadığınızı ve neler yapmayı dilediğinizi maddeler halinde not alın. Aldığınız bu notların yanına o eylem veya kişiye ayırmanız gereken süreyi not alın. Elbette hobileriniz ile ailenize ayırdığınız süre aynı olmayabilir; buradaki denge eylem/kişi ile ona ayrılması gereken zamanın kendi içindeki ve genel süre ile uyumudur.

-Aile: Üç saat

-Erkek arkadaş: Altı saat

-Hobiler: İki saat… Eğer bunu da yaptıysanız üzerinde isminizin yazacağı kocaman bir daire çizin, dairenizin içine eşit kenar şeklinizi çizin ve kenarların yanına eylem/kişileri yazın. Şeklin ve dairenin tam ortasına bir nokta koyun, bu sizin merkeziniz olsun. Bu merkez ile şeklin köşelerini birleştirin, oluşan üçgenlerin içine de süreleri yazın. Evet şu an dengeniz hazır, tabii önemli olan bu dengeyi hiç aklınızdan çıkarmamak ve şimdiden buna uymaya başlamak.

 

Peki ben bu yukarıdakileri yaptığımda hayatımda neler oldu?

-Aileme ayırdığım zamanın ne kadWork-Life-Balance-Sign-post-by-Stuart-Milesar az olduğunu fark ettim; daha çok gidip gelmeye ve aramaya başladım.

-Çok fazla uyuduğumu fark ettim ve uyku süremi birden 3 saat azalttım, performansım kesinlikle arttı-şu an 5-6 saat uyuyorum-.

-En önemlisi kendimi çok sevmeme rağmen kişisel zevklerime ve hobilerime zaman ayırmadığımı fark ettim.

 

Umarım sizin hayatınızda da böyle önemli şeyler değişir! Şimdiden kolay gelsin!

Yazar Hakkında

İlgili Yazılar

3 Responses

Yorum Yazın