Onu henüz tanımayan var mı? Kaldı mı konuşulmadığı ülke?

Nusret Gökçe, nam-ı değer Nusr-et 34 yaşında dünyaca tanınan bir “kasap” olmayı başardı! 

Kişisel fikriniz nedir bilemem ama adam Türkiye’nin dünyada markalaşmış restoranlar zincirini kurma yolunda gerçekten emin adımlarla ilerliyor!

Hadi gelin birlikte analiz edelim başarı hikayesini…

Sene 2012, Ayşe Arman’ın bir röportajı ile tanışıyorum Nusret ile. Baba maden işçisi, anne ev hanımı. Maddi zorluklar yüzünden orta 1 terk. 14 yaşında başlıyor çalışma hayatına. Ailesinin boş durmasın zanaat öğrensin diye kasabın yanına çırak gönderdiği Nusret şu anda Dubai’de Arap şeyhlerine servis yapıyor.

1.Kural: Bir işte iyi olmak istiyorsan her zaman deneyim kazanmaya, teorik bilgiden pratiğe geçmeye çalışacaksın. 

14 yaşında çırak olarak başladığında elbette ayak işleri getir götür yapmış. Fakat ona verilen işleri her zaman, iş ne olursa olsun özenle yapmış. Yıllar içerisinde şu an bu kadar popülerken bile hala ateşin başında, hala her günü restoranda geçiyor.

2. Kural: Sana verilen iş ne olursa olsun her zaman, her koşulda en iyi şekilde yapmaya çalışacaksın.

Etle tanıştığı gün gerçek tutkusunun bu olduğunu anlamış. Bu tutkuyu ve heyecanı yıllar geçse bile korumayı başarmış.

3.Kural: Bu dünyada seni neyin heyecanlandırdığını bulacaksın ve hiç bırakmayacaksın.

Gerçekten yapmak istediği şeyin ne olduğunu bulunca hemen araştırmaya, gözlemlemeye, öğrenebileceğinin en fazlasını öğrenmeye çalışmış.

4.Kural: Bir işin ustası bilgeliğini apaçık sunmaz, gören gözlerle bunu ondan sen alacaksın.

Ustasından alabileceği her şeyi aldıktan sonra da öğrendikleri ile yetinmeyerek kendini geliştirmeye devam etmiş. Et piyasasının en iyi hangi ülkede olduğunu araştırdıktan sonra çevresindeki herkes karşı çıkmasına rağmen Arjantin’e tek yön uçak bileti alabilecek kadar kendine ve amacına güvenmiş, hiç vazgeçmemiş.

5.Kural: Bazen tüm yapman gereken kendine inanmak ve doğru bildiğini okumaktır!

Arjantinde yaptığı araştırmalar ve gözlemler ile kendi tarzını harmanlayarak sadece Nusret’te yiyebileceğiniz et ürünleri ortaya çıkarmış. Sadece bilinen et usullerini iyi yapmakla kalmamış, kendine has et pişirme yöntemleri inşa etmiş.

6.Kural: Her ne yapıyorsan yap yaratıcı ol.

Kişinin yetenekli olması iş dünyasında başarılı olmasına yetmiyor bildiğiniz gibi. O da çalıştığı yerde farklı sorunlar yaşamış, önü kesilmeye çalışılmış ve en sonunda kovulmuş!

7.Kural: Başına gelen her zorluğa/başarısızlığa birer öğrenme fırsatı olarak bak.

Kendi işini kurarken ekibine çok özen göstermiş. Yanında çalışan şefinden garsonuna herkesi tek tek seçmiş. Çalışanlarından yalnızca iki şey bekliyor: İşlerini çok iyi yapmaları ve orjinal olmaları. Farklı olanı değerli bulan, orjinali ve yaratıcılığı yücelten bir anlayışı var.

8.Kural: Kendi orjinal tarafını, tekilliğini farket.

 İş hayatında bu kadar başarılı olmasının en büyük sebeplerinden biri insanları duygusal olarak tanıması. Her türden insanla iletişim kuran, onların isimlerini, eti nasıl sevdiklerini unutmayan biri. Duygusal zeka olarak adlandırdığımız bu yetenek aslında insanları kendine çekmesinin en büyük sebebi.

9.Kural: İşini en iyi şekilde yapman yetmez, işini yaparken bir yandan da insan biriktireceksin.

Çağımızın belki de en temel unsuru olan sosyal medyayı kullanmayı çok iyi biliyor. Çektiği yaratıcı videolarla bir yandan ismini bir marka değeri haline getirirken bir yandan da insanların hayranlık beslemelerine sebep oluyor. Tuzlama hareketi yani Saltbae Türkiye’de ilk başta çok alaya alınırken bir anda dünya gündemine oturdu. Bu kadar konuşulduktan sonra hareket adeta virüs gibi yayıldı ve şu anda Nusret’in imzası konumunda.

10.Kural:İnsanlar seninle alay ediyorlarsa doğru yoldasın demektir!

Maddi anlamda kazandığı her şeyi kendine yatırım yapmasına borçlu. Öğrenmek, keşfetmek ve yeni bir ürün ortaya koymak! İşte tüm bunlar ancak kendi özgün kişiliğinizi bulduğunuzda, tutkunuzla tanıştığınızda ve hiç vazgeçmediğinizde ortaya çıkıyor. Herkes Nusret ve yaptıklarını gülerek izlerken ben uzun yıllardır ciddiyetle gözlemliyorum. Belki de inanmazsınız bana ama 2012 yılında o röportajı okuduğumda bile -henüz kendi restoranını yeni kurmuş, ünlü saltbae hareketini yapmamış, instagramda kuzu tokatlamıyorken- farklı biri olduğunu anlamış ve o röportajı saklamıştım. Hey gidi günler, nereden nereye :)

Kaynak: http://www.hurriyet.com.tr/etlerin-efendisi-19579308

 

Yazar Hakkında

Marmara University, Psychological Counseling & Guidance

İlgili Yazılar

Yorum Yazın