Yeni bir yıl geldi ve ben de kendime yeni yapılacaklar listesi hazırladım. Çünkü yeni yıl demek, yeni fırsatlar demek. Kendimi bu yılda en iyi şekilde geliştirmek istiyorum. Bu yüzden de oturdum masanın başına, başladım araştırmaya. Bana en ilham veren yerleri buldum. Ortaya bir sürü sergi, müze ve tiyatro çıktı. Bunları da öncelik sırasına göre sıraladım. Sizlerle de bunları paylaşmak isterim. Bakarsın belki, bana ilham olacak şeyler sizin de aklınıza yatar ve size de ilham olur.

DİYALOG MÜZESİ

İlk sırada uzun süredir aklımda olan bu müze var ama malum ders, sınav, okul derken hiç vakit yaratamadım bu müze için kendime. Bu yüzden de ilk sıraya koydum. Beni en çok geliştireceğine inandığım müzelerden biridir çünkü. Şimdi gelelim diyalog müzesinin ne olduğuna. O kadar değişik bir yer ki burası! Gayrettepe metrosunun altında konumlandırılmış bir müze. Bu da beni çok şaşırtmıştı ilk duyduğumda. Daha sonra girip içeriğini okuduğumda daha da çok istedim gitmek.

Diyalog müzesi iki kısımdan oluşuyor. Biri “Karanlıkta Diyalog” diğeri ise “Sessizlikte Diyalog”. Karanlıkta diyalog’da kısmını şöyle ifade edebilirim; görme yetinizi kaybettiğinizi düşünün. Müzede olduğunuz süre zarfı boyunca görme engellisiniz ve onların yaşadığı her türlü zorluğu anlamak gibi bir zamana sahipsiniz. Sessizlikte Diyalog ise müzede olduğunuz süre zarfı boyunca bir işitme engellinin yaşadığı zorlukları size yaşatıyor. Karanlıkta Diyalog’da her yer tamamen karanlık ve siz bu karanlıkta yolunuzu bulmaya ya da çeşitli zorlukları aşmaya çalışıyorsunuz. Sessizlikte Diyalog’ da ise kulağınızdaki kulaklıkla dış dünyadaki sesleri duymaz hale geliyorsunuz ve işitme engellilerin yaşadığı zorlukları anlamaya çalışıyorsunuz. Aslında bu müzede kendinizi tekrar keşfediyorsunuz. Duyularınızın işlevlerini fark ediyor ve “onlarsız hayat nasıl olurdu?” sorusuna cevap buluyorsunuz. En önemlisi de empati yapma gücünüz gelişiyor. Sizin de zamanınız olursa bu müzeye bir uğrayın derim. Eminim ki, hem kendinizi tekrar keşfetmenizi sağlayacak hem de içinizde farklı hisler uyandıracak bu müze.

http://www.turkcelldiyalogmuzesi.comhttp://www.turkcelldiyalogmuzesi.com

FRIDA

İkinci sırada ise Frida Kahlo’nun hayatını anlatan bir tiyatro var. Ben şahsen büyük bir Frida Kahlo hayranıyım. Çok değişik bir hayat hikayesi oluşundan ileri geliyor olsa gerek, hem resimlerine hem de Frida’nın kendisine hayranım. Resim yapmak onun elinde olan tek şeydi ve bütün resimlerinin de kendine has bir anlamı var. Bu nedenle ciddi zorluklar çekse de dünya tarihinin en önemli kadın sanatçılarından
biri Frida. İşte bu yüzden onun hayatını konu alan bu tiyatroyu izlemeyi çok istiyorum. Bu kadar ilham aldığım bir kadının hayatını sahnede izlemek eminim ki harika olacak ve beni daha çok hırslandıracak.

 

SERGİLER

İstanbul çok büyük ve çeşitli güzelliklere sahip bir şehir, haliyle bu koca şehirde olup biten tüm sergilerin ismini tek tek yazmak pek mümkün olmasa da her türlü sergiye ulaşmak burada mümkün. Benim geldiğim yerde sergiler yok denecek kadar azdı. O yüzden burada hepsine gitmeye çalışacağım. Bana ilham verenleri de sizinle paylaşacağım. Sizde kendinize ilham verecek sergileri araştırıp gitmeye başlayın kendinizi geliştirmek için sergiler bir numaraları araçlar. Bilirsiniz, “yeni bir yıl; yeni bir biz”.

http://www.istanbul.net.tr/etkinlik/sergi/15/1

 

Benim paylaşmak istediğim ilk üç maddem böyle. Bu sene, geçen seneki umutsuzluğumu ve karamsarlığımı bir kenara bıraktım. Yepyeni yerler görmeye, yepyeni yerler keşfetmeye adadım kendimi. Üzerimdeki zincirleri ve baskıyı kırmaya karar verdim. Siz de bana katılıp üzerinizdeki ağırlıklardan biraz kurtulun bu sene. Zamanlama harika! Yeni bir yıl yeni bir biz. Belki içinizden bazıları şuan diyor ki, “ben her sene bunu söylüyorum değişen bir şey olmuyor”. Bu sene farklı olsun o zaman! Daha çok uğraşın, daha çok inanın! Çünkü sizin önünüzdeki tek engel umut eksikliği. Daha çok umut edin bu sene. Neden etmeyesiniz ki? Kedinizi yenileyin, istemediğiniz özelliklerinizden arının, hayallerinizin daha fazla peşinden koşun. Olmadı yakalayamadınız mı, başka yolları deneyin. Her zaman bir yol vardır önünüzde, kendi kendinize alternatifler yaratın. En azından ben öyle yapmayı düşünüyorum. Hem şuandan daha güzel bir zaman yok ki bunları yapmak için! Hazır yeni yıl gelmişken başlayın değişimlere. Umarım bu yıl hepinizin hayalleri gerçek olur ve mutlu bir yıl geçirirsiniz. Her istediğinizin olması dileğimle:)

Yazar Hakkında

İlgili Yazılar

Yorum Yazın