Bütünleme sınavları biteli henüz 2 saat olmuş yazarınız olarak sıcağı sıcağına “Back To School” konusuna değinmek istiyorum :)
Biz üniversite öğrencilerinin yazı kışına, tatili sınavlarına karışır. Bu yüzden uyum sorunu yaşamıyor gibi görünsek de yeni döneme uyum motivasyonu sağlamaya en çok ihtiyacı olan bizlerizdir aslında. Neden mi? Hep birlikte düşünelim!

1- Non-Stop Okula Gitmek

yıkılmadım-ayaktayımEn büyük neden bu sanırım. Durmaksızın okuyoruz çünkü sınavları tek seferde geçemiyoruz. Tek seferde geçemediğimiz gibi bir de okulu o kadar çok seviyoruz ki yaz okuluna ders bırakıyoruz. Tatilimiz akıp giden hafta sonları kadar kısacık bir süre olarak kalıyor avuçlarımızda. Bu nedenle okula dönüşte yorgunluğu üzerimizden atamayıp bir dönemden çıkıp ışık hızıyla diğer eğitim dönemine başlıyoruz.

Kısacası yıkılmadık, şimdilik oturuyoruz.

 

2- Aile Özlemi

imageÇoğumuz ailemizden farklı şehirlerde okuduğumuz için “Ne zaman geleceksin?” konulu telefon trafiğini biliyoruz. Bu trafiği yaşayanlar yaşamayanlara anlatsınlar, cidden her harfinde büyük hasret taşır. Bir yandan memleketine dönmek isteyen öğrenciler, diğer yandan her an çocuğunun sürpriz yapıp geleceği umuduyla bekleyen aileler… Özlem zor, ailenin yanında ufacık bir süre kalıp okulun soğuk kollarına geri dönmek daha zor. Kalbinin %75’i ailesinin yanında hasretle kalan öğrencilerin derslere uyumu ne derece sağlıklı olur bilmiyoruz ne yazık ki.

 

 

3- Sınavlar

121_eeebf Sınavlar yeni bitmişken ufacık tatillerden sonra yeni ders maratonu, tüm derslere tam girmeye niyetlenip ilk günden ders kırmalar ve biranda gelen sınavlar… Evet, biraz zamansız geldiniz sayın sınavlar, biz de tam ağlıyorduk. Elimizde bavulumuz buradan çekip gidiyorduk ama hoş geldiniz. Çay, kahve ve uykusuz gecelerle ağırlarız sizi sorun değil. Alışkınız, işte motivasyonun kırılma noktası da bu alışkın olmamız. Çünkü soluksuz şekilde öyle bir rutine oturdu ki sınavlar arada durup ruhumuzu dinlendiremediğimizden motivasyonumuzu tam anlamıyla sağlayamıyoruz. Bu durumda bile derslerini AA ile geçenlere dikkat edin, onları bu hayatta hiçbir şey yoramaz :)

İşte bu üç sebeptendir ki okula geri dönüş kısmına motivasyon sağlayamıyoruz. Belki de artık heyecan duymak yerine bitse de gitsek diye düşünüyoruz. Bu sorunları kendimce ders çalışma eylemini eğlenceli hale getirerek, arkadaşlara kavuşmaya heyecanlanarak ve okulu sadece ders değil de hayat hakkında tecrübe ve fırsat açısından değerlendirerek çözmeye çalışıyorum. İşe yarıyor mu diye sorarsanız oldukça yaradığını belirtmek istiyorum.

Ayrıca buradan birkaç yıldır farklı dersler aldığım ve her zaman halimizden anlayan, yanımızda olan ve bizlere her konuda yardımını esirgemeyen Erciyes Üniversitesi İİBF Maliye Bölümü öğretmenlerinden Uğur Dündar’a destekleri için teşekkür etmek istiyorum :)
Yeni dönemimiz hepimize güzellikler, başarılar getirsin diyerek yazının iyi dileğiyle nokta koyuyorum.

Sevgiler :)

Yazar Hakkında

Yazar "Yüksek Topuklar Yüksek Umutlar" Erciyes Üniversitesi/ Maliye

İlgili Yazılar

Yorum Yazın