Yeni yıl yaklaşıyor! Arkadaşlarım yılbaşı gecesi için devamlı farklı bir planla geliyor fakat ben hiç de parti insanı değilimdir, yeni yıl için büyük bir kutlamaya katıldığım da hiç olmadı. Ama bu yıl başı için tek başıma gerçekleştirebileceğim ufak bir plan yaptım. Bilmiyorum, belki okuduğunuzda size saçma gelecek ama ben okuduğumda inandım ve denemekten zarar gelmez diyerek size de anlatmak istiyorum. 2018’de başarmak istediklerinizi yazdığınız bir liste oluşturun ve yıl başı gecesi, 12’ye çeyrek kala evinizden çıkıp, kimsenin sizi duymayacağından emin olacağınız bir şekilde yüksek sesle okuyun. Tüm isteklerimizin bize geri döneceğini söylüyorlar. Bu yıl deneyeceğim, siz de bir şans verebilirsiniz.

Bu yıl ilk hediyemi kendime alacağım ama, ömür boyu benimle kalmasını isteyeceğim bir şey arıyorum şu sıralar, umarım kısa sürede bulurum çünkü çok da bi’ vaktim kalmadı.

Geçtiğimiz yıl 2017 için kendime bir yapılacaklar listesi hazırlamıştım, bu yıl da aynı şeyi devam ettirmeye karar verdim. Listelerle hareket ettiğimde kendimi daha kontrollü hissediyorum ve hepsini gerçekleştireceğime olan inancım hiç kaybolmuyor. Siz de bi’ göz atıp, kendinize göre uyarlayabilirsiniz! İşte benim 2018 listem;


Ajanda tutacağım. Plan yapmayı ve ona göre hareket etmeyi hep çok sevmişimdir ama yazma kısmına üşendiğim için ajanda tutmak bana çok zor gelirdi.Günlük tutmayı becerebileceğimi sanmıyorum, her gün uzun uzun yaşadıklarımı anlatmak gözümde büyüyor fakat ajandada geçmişe gidip o gün yaptığımı bilmem kaç ay sonra okumak çok iyi hissettiriyor. 2017 için hazırladığım yapılacaklar listemde de vardı bu madde ve iradem yalnızca 8 ay sürdü, 2018’de 12 aya ulaşacağım!

Paris’e ve Roma’ya gitmek. Son iki yıldır devamlı plan yapıp, asla gidemedim.Ama kesinlikle bu yıl gerçekleştireceğim. Kendime en büyük sözlerimden biri bu olsun!

Kendime daha fazla vakit ayıracağım. Erken yaşta stres sebebiyle kalp krizinden tak diye gitmek istemiyorum. Daha fazla rahat hissetmek için, daha fazla tek başıma yürüyüşe çıkıp, daha fazla film izleyip, daha fazla kitap okuyacağım. Utanarak söylüyorum ki, 2017’de istediğim kadar çok okuyamadım, 2018’de daha iyi bir okuyucu olacağım.

Futbol maçına gitmek. Futboldan anlayan bir insan değilim, takım bile tutmam fakat fanatik Beşiktaş’lı bir dayım var ve Beşiktaş’ın maçı olduğu günler aile whatsapp grubumuz videolarla, fotoğraflarla doluyor. O atmosferi solumak istediğime karar verdim, bu yıl bunu da aradan çıkaracağım.

Staj yapma. 2017 listemde ‘staj yap’ maddesi ekliydi, gerçekleştirdim. Fakat şu an kendimi çok yorgun hissediyorum ve zaten iş hayatına atılmama da yaklaşık 6 ayım kalmışken, kafamı dinlemeye, sadece kendime odaklanmaya hakkım olduğunu düşündüm. Böyle bir madde ekledim çünkü şu sıralar karşıma çok güzel staj fırsatları çıkıyor ve ben CV’mi yolluyorum, daha sonra da ilk görüşmeye davet ediliyorum. Davet edildikten sonra da kendime verdiğim söz aklıma geliyor ve bir bahane uydurup görüşmeye gitmiyorum. Artık CV’mi de yollamayıp, olayı akışına bırakmam gerekiyor.

Hayal ettiğin işte çalış! Bu yıl son sınıf öğrencisi olmanın burukluğunu üzerimde taşıyorum. İçerisinde bulunmaktan zevk alacağımı düşündüğüm şirket sayısı yalnızca 4! 2018’de bu şirketlerden birine girmek için bütün çabamı göstereceğim.

Daha fazla eğlen! Son yıllarda devamlı bir problem içinde yaşıyordum, tam birinden kurtuldum diyordum ki daha büyüğü perdenin arkasından kabus gibi önüme fırlıyordu. 2017’nin ilk yarısı da tam olarak bu kabusların birini çözüp diğeriyle yüzleşmemle devam etti. Artık kaybettiğimi sanıyordum, ama yeni başlıyormuşum. Yaklaşık son 6 aydır daha az umursuyorum, daha fazla zamana bırakıyorum ve hatırlamamaya çalışıyorum. Her anımı dolu dolu geçirdiğim bir 6 ay yaşadım, herkese de bunu tavsiye ediyorum!

Yeni bir dil öğren. 2017 listemde İspanyolca öğrenmek vardı ama gerçekleştiremedim. Bu yıl ertelemeyeceğim, kararlıyım!

Spora başla! Bu yıl bir spor kulübüne üye oldum fakat yalnızca 3 ay devam ettim, e doğal olarak da iyi bir sonuç almayı beklemiyorum bu kadar az bir süreden. Ama 2018’de, sporu hayatımın bir parçası yapmaya kararlıyım.

Sosyal medyada daha az vakit harca. 2015’den beri sosyal medyada çok az vakit harcıyordum, sadece instagram hesabım vardı ama asla aktif bir kullanıcı olmamıştım. 2017’de çok fazla vakit harcadığımı fark ettim, 2018’de azaltacağım!

Bu yıl kendi evime çıkmayı planlıyorum! Aslında her şey şehir dışında kariyer planı yapmaya başlamamla başladı. Kendi başımın çaresine kendim bakmaya ihtiyacım var, ailemin desteği olmadan da var olabileceğimi kendime kanıtlamam lazım. Fakat bizimkiler bu durumdan pek hoşlanmadı, ben de çemberi biraz daha daraltıp, aynı şehirde farklı bir evde yaşamaya karar verdim. Hem onlardan çok fazla uzaklaşmamış olacağım, hem de tek başıma olacağım.

Bol tempolu bir yıl diliyorum! Umarım bunu dilemekten pişman olmam. Kolay yorulan, pes eden biri değilimdir ama iş hayatının beni çok da yıpratmamasını umuyorum!

İşte listem bu kadar, şu anlık!

Yazar Hakkında

Elif Batuş was born in 1996 in İstanbul, is studying Business Informatics at Bilgi University. She is a leader of CampusWIN Event Committee in TurkishWIN and a member of the board of Bilgi’s Women in Business Club and she is a blogger at kampussesver.com. She is interested in writing, traveling, cooking, gender equality and movies.

İlgili Yazılar

Yorum Yazın