New-Year-Resolution-Quotes-28İnsanın zaman zaman elbetteki yeni başlangıçlara ihtiyacı oluyor. Her yeniden bir beklentimiz, dileğimiz, umudumuz var. En çok da kendimizden. Geçen senenin başında neler diledim hatırlamıyorum açıkçası ama aklımda hangi sorular vardı, zihnimde hangi kelimeler dönüyordu hatırlıyorum. Dönüp baktığımda evet geçtiğimiz sene beni tatmin etti, sorularımı yanıtladı, merakımı giderdi. Hedeflerimin yanına artılar yazamadım ama sorularımın yanında artılar var. Çünkü hedefler belirlemektense sorular ve konu başlıkları belirlemek sizi keşif dolu bir yolculuğa çıkarıyor.

Üç sene önce arkadaşlarım bazı kelimeleri çok sık kullandığımı söylemişlerdi. Mesela “gelecek”, “proje”, “kuantum” kelimelerini çok sık kullanıyormuşum. Bunun nedeni zihnimin tamamen o sözcüğe dair konulara sıkı sıkıya odaklanmış olması, ona dair arayışlarda olmam. Ve bu arayış sizi ilginç bir yolculuğa çıkarıyor. O sene Genç Fütürist’lere katılmıştım. Sonrasında da o sıralar en gelecekçi konulardan birini keşfedip “quantum computing” e dair ders almıştım. Ve bunların hiç biri önceden belirlenmiş hedefler değildi benim için, hepsi yolculuk sırasındaki bir keşifti. Heybenizde hangi meraklarınız varsa, sözlüğünüzde hangi kelimeler varsa onun peşinden koşuyorsunuz.


Geçtiğimiz sene ise sözlüğümdeki kelimeler: “girişimcilik”, “global düşünebilmek” ti. Heybemdeki bu kelimeler beni New York’taki Entrepreneurs Roundtable Accelarator stajına sürükledi. Bunu yılın başında tahmin bile edemezdim. Ve bu fırsat karşınıza çıktığında sizin için zamanı olup olmadığını yine heybenizdeki kelimelere bakarak karar verebiliyorsunuz. Çünkü her fırsat siz hazır olduğunuzda karşılığını verebiliyor. Yoksa her fırsata atlayan maymun iştahlılara dönmemiz işten bile değil!

Kelimele11059514_10153503392319371_1489045570112420050_nre güvenin sizi doğru yere ulaştırıyorlar her zaman. Öyle ki,  “Nasıl kutunun dışında düşünebilirim?” sorusu aklıma o kadar saplanmıştı ki bu yaz High Line’da yürürken bir sokak sanatçısının “Ben Kutumun Dışındayım” sergisine rastlayıp, serginin sahibi David ile güzel bir sohbet gerçekleştirmiştik. Ben kelimelerin peşinde koşuyordum, kelimeler de benim.

Bu yıl kendinize hedefler belirlemeyin, bu yılın sözcüklerini belirleyin. Neleri merak ediyorsunuz? Ne üzerine çalışacaksınız bu sene? Heybenize hangi kelimeleri katacaksınız ki o da nefes kesen anlar heybenize yeni maceralar katsın?

Ben mi hangi kelimeleri belirledim? Bu sene en çok benim dilimden “aşk” sözcüğü dökülecek, bakalım hangi maceraları getirecek! :)

Her yeni, yeni belirsizlikler getirir bu belirsizliklere kucak açtığınız harika bir sene olsun! Aşkla!

10514628_10153501260164371_5013369354316977697_n

Yorum Yazın