Uzun bir aradan sonra hepinize merhabalar!

Herkesin 2015 yılını dolu dolu geçirdiğine eminim. Acısıyla, tatlısıyla; iyisiyle kötüsüyle koskoca bir yılı geri de bırakıyoruz. Yeni yıla girmeden önce geriye dönüp baktığımızda, kendimiz için 12 ayı değerlendirmemiz gerektiğini düşünüyorum. Ben her yıl Aralık ayının sonuna doğru bu değerlendirmeyi yapıyorum ki yeni yıla girmeden aslında gelecek yıl için hedeflerimi ve hayallerimi bu değerlendirme ile şekillendirip, karar kılıyorum. Belki de birçoğumuz bu değerlendirmeyi yapıyor lakin bunların bir kısmını yeni yıl kararı olarak kenarda bir köşe de bekletiyoruz. Yani yaptığımız listede ki kararlarımızı uygula(ya)mıyoruz.

indir

Pekâlâ, bundan önceki yapılan listeleri hep beraber unutup, 2016 için güzel bir liste yapmaya var mısınız? Çünkü ben, sizlere yeni yılda aldığınız kararları gerçekleştirebilmeniz için küçük ipuçlarını paylaşmaya hazırım! O zaman herkes en sevdiği not defterini ve kalemini yanına alsın ve birlikte “Yeni Yıl Hedeflerim” adlı listemizi oluşturalım!

  1. Pozitif Düşünce: Hedeflerimizi belirlerken daima olumlu cümle kullanmalıyız. Örnek verirsek; “Ben bu yıl sınavlarıma son dakika çalışmayacağım.” yerine, “Ben bu yıl sınavlarıma, sınav haftasından 1 hafta önce çalışmaya başlayacağım.” demeliyiz.
  2. Düşüncelerinizi Yazıya Dökün: Gerçekleştirmek istediğimiz hedeflerimiz olabilir. Yorucu tempodan dolayı hedeflerimizi unutabiliriz. Bu yüzden bunları küçük kağıtlara (ben genellikle renkli ve şekilli post-it tercih ediyorum.) not alıp, göz önünde olan yerlere asmalıyız. Çalışma masası yerine odanızda herhangi bir köşeye yapıştırabilirsiniz. Mesela dolabınızın iç ve dış kapağına, başucunuza veya odanızın kapısına.
  3. Net olun: Aslında problem bu aşamada oluşuyor çünkü eğer siz net olmazsanız aldığınız kararların bir önemi olmuyor. Hedeflerimizi açık ve net belirlememiz gerekiyor. Örnek vermek gerekirse; “Bu yıl diyete başlayacağım.” yerine “2016 yılının Ocak ayının ikinci haftası diyete başlayacağım.” ya da “Bu yıl spora başlayacağım.” yerine “Bu yıl haftada 3 gün spora gideceğim.” demeliyiz.
  4. Gerçekçi Olmak: Elbette aldığımız kararlar bizim hedeflerimiz belki de hayallerimiz ancak bu hayallerimizin de bir gerçeklik payı olmalı. Sosyal, ekonomik ve aile olarak hedeflerimizi değerlendirmeliyiz. Yoksa bu hedeflerimiz, listede kalmaya devam eder ve bir sonra ki seneye aktarılır.                                                                       new-year-s-resolution-pic1
  5. Planlama: Listede belirlediğimiz hedeflerimiz için yapılması gerek en önemli şey; çizelge oluşturmak. Birçoğumuzun ajandası var ve yapılması gerekenleri hatırlatma amacıyla bu ajandaya yazıyoruz. Lakin burada bahsettiğim çizelge, gerçekleştirmek istediğimiz hedefleri ne kadar süre içinde ve hangi adımlarla gerçekleştireceğimize dair yapmamız gereken planlama çizelgesi. Sizlere önerim, beyaz bir A4 kağıdına renkli kalemlerle bu çizelgeyi oluşturup başucunuza ya da odanızdaki en sevdiğiniz köşeye bu çizelgeyi asmak. Hedeflerinizi gerçekleştirdikçe işaretleyin ve bu çizelgeyi saklayın çünkü yıl sonun da seneyi değerlendirmek için çok yardımcı olacak.Yardımını göreceksiniz!
  6. Biraz Cesaret: Bazen yaptığımız planları gerçekleştirmekte zorlanıyoruz. Aksaklıkların, problemlerin ya da başarısızlıkların olabileceğini hatırlayalım. Herkesin zor dönemleri olabiliyor. Bu dönemlerde kendimize zaman ayıralım. Ancak her şeye rağmen kendinize olan inancınızı kaybetmeyin! Böyle dönemler için sevdiğiniz size güç veren sözlerden oluşan 2-3 tane not kağıdı hazırlayıp gün içinde en çok önünden geçtiğiniz belli yerlere asın. Cesaretinizi kaybetmeyin ve hedeflerinizden asla vazgeçmeyin!
  7. Kendinize İnanın: Son maddemiz aslında diğer maddelerin temeli. Aynaya baktığınızda kendinizi daima olumlu olarak görün. Sonuç ne olursa olsun pozitif açıdan bakın. Planlarınızı sevdiklerinizle paylaşın, sizi destekleyecekler veya yön vereceklerdir. Yapamadıklarınızı kenara bırakın, yapmak istediklerinizden daima bahsedin. Ve asla unutmayın kendinize inanın çünkü siz yapabilirsiniz!

Toparlamak gerekirse;

Zaman oldukça hızlı geçiyor. Yaptıklarımız ve yapmak istediğimiz her şey çok değerli. Yaptıklarınızdan pişmanlık duymayın lakin yapamadıklarınız dan pişmanlık duyun işte bunu engellemek için de listenizi kenara fırlatmayın. Hemen şimdi oturun ve final çalışmalarınıza 1 saat ara verin. Yeni yıl planlarınızı listeleyin, hedefinizi koyun. İnançlı olun çünkü başarı siz inandıkça peşinizden gelecektir!

new year 2016...

Hepinizin yeni yılını en içten dileklerimle kutluyorum. Herkese başta sağlık ve mutluluk dolu başarılı bir yıl diliyorum. 2016 yılı sizin yılınız olsun! Hedefiniz “ertelemek’’ değil “gerçekleştirmek’’ olsun!

Sağlıcakla kalın!

 

Yazar Hakkında

İlgili Yazılar

Yorum Yazın